Nemůžeme se tvářit, že nám do toho nic není

Rozhovor s předsedou TOP 09 Karlem Schwarzenbergem

24. 1. 2014

Martin VESELOVSKÝ, moderátor
Josefe, díky za informace, hezký večer do Kyjeva. Tak my pokračujeme v Událostech, komentářích. Tím dalším, kdo zprostředkuje minimálně český pohled, je šéf zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky a také bývalý ministr zahraničí České republiky Karel Schwarzenberg. Dobrý večer.

Karel SCHWARZENBERG, předseda zahraničního výboru sněmovny /TOP 09/
Dobrý večer přeji.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor
Současný ministr zahraničí v demisi Jan Kohout dnes, pane poslanče, vydal k ukrajinské situaci prohlášení, ve kterém kromě jiné říká, cituji: "Vyzývám ukrajinskou vládu, aby se vyvarovala použití násilí, propustila všechny zadržované aktivisty a činnost orgánů činných v trestním řízení nasměrovala na násilné provokatéry. Obracím se na prezidenta Ukrajiny," říká Jan Kohout, "aby byly zrušeny zákony drasticky omezující svobodu slova a shromažďování, jejichž schválení minulý týden se stalo příčinou intenzifikace demonstrací." Napsal byste to jinak jako ministr zahraničí?

Karel SCHWARZENBERG, předseda zahraničního výboru sněmovny /TOP 09/
Ne. Zásadně ne. Je to chvályhodné prohlášení, že se české ministerstvo zahraniční ozvalo k tragické situaci. Dle mého dáno je to opravdu vážná situace, kde se to, kde toho času to směřuje k dalšímu vyhrocení a dalšímu násilí, což nebude dobré ani pro Ukrajinu, ani pro demonstraci, ani pro vládu. Problém je, že Vitalij Kličko sice se pomalu prosazuje jako šéf, řekněme, nebo první mezi rovnými Primus Inter Pares, mezi těmi opozičními stranami, nicméně Majdan jako takový žádnýho mluvčího nemá a to je přece jenom spousta lidí, který jenom velmi podmíněně uznávají jinou autoritu.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor
Pardon, pane poslanče, víte, co mě zajímá možná ještě o něco více? Má z vašeho pohledu jako bývalého ministra zahraničí Česko vůbec nějaký, nějakou možnost, nějaký puvoár angažovat se v té ukrajinské situaci jinak než například tou dnešní ministrovou, řekněme, nebo tím ministrovým diplomatickým prohlášením?

Karel SCHWARZENBERG, předseda zahraničního výboru sněmovny /TOP 09/
Může s jistou fantazií si člověk představit, že by byl ještě větší angažovanost, ovšem je to těžký pro vládu v odchodu, abych tak řekl, kdyby byla plně funkční vláda, tak by bylo samozřejmě dobré nebo kdyby hlava státu se vydaly do Kyjeva, prozkoumali, jestli můžeme pomoci, poněvadž máme jednu výhodu, že Česká republika jaksi, jak jsem zjistil, u těch lidí na Majdanu užívá velké důvěry. Velké důvěry, a to je kapitál, který by bylo možný využít.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor
V dubnu proběhne v Praze summit Východního partnerství. Už na podzim, tuším, v říjnu byl u této příležitosti pozván ukrajinský prezident Viktor Janukovyč ke státní návštěvě do České republiky. Je to vhodné?

Karel SCHWARZENBERG, předseda zahraničního výboru sněmovny /TOP 09/
Já bych řekl, že my se snažíme to partnerství udržet. Já bych byl taky pozval, řeknu na rovinu, ovšem uvidíme, co se bude dít v Kyjevě, kde bohu, doufám, že se to nestane, opravdu to by bylo hrozné, kdyby se to stalo, ale mohu si představit události, které by potom tomu bránily, aby to pozvání bylo potvrzeno.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor
Když jsem dnes poslouchal Lubomíra Zaorálka, kandidáta na post ministra zahraničí v té nové Sobotkově vládě, tak nevím, do jaké míry to myslel žertem nebo s nadsázkou, ale říkal, dobře, když pan prezident chce pozvat Viktora Janukovyče, já bych jako ministr zahraničí mohl pozvat například Vitalije Klička jako zástupce opozice. Tak se můžu zeptat úplně stejně, je to vhodné?

Karel SCHWARZENBERG, předseda zahraničního výboru sněmovny /TOP 09/
Jak říkám, je vhodné, že prezident na to setkání v sousedství pozve ukrajinského prezidenta. Je známo, já jsem svého času pozval taky Lukašenka, my se snažíme i tyto státy, kde máme jisté pochyby o jejich demokratičnosti, udržet v tom procesu, takže já bych toto podpořil. Ale jsou různé instituce i vysoce postavené zde, který by měly možnost například Vitalije Klička pozvat.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor
Víte, kam směřují, pane poslanče, moje otázky? K tomu, jestli to, co popisujete, není už prostě příliš velký případný, bavíme se tady o něčem, co by mohlo být nebo co možná bude, případný velký diplomatický nebo politický vliv České republiky na vnitřní záležitosti Ukrajiny?

Karel SCHWARZENBERG, předseda zahraničního výboru sněmovny /TOP 09/
Já bych řekl, že tak veliký nemáme. Měli bychom se snažit, poněvadž koncem konců na rozdíl od západních států máme spoustu společných zkušeností z minulosti, máme tudíž jisté porozumění. Nesmíme zapomenout, že tady nemýlím-li se 150 tisíc Ukrajinců pracuje u nás. Máme taky spoustu našich lidí na Ukrajině, část Ukrajiny Podkarpatská Rus patřila k Československu, tedy je mnoho vazeb, který existují. Tudíž nemůžeme se tvářit, že nám do toho nic není.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor
Jak se vy díváte na to, jakým způsobe, teď konkrétně Evropská komise zvládá své vztahy vůči Ukrajině?

Karel SCHWARZENBERG, předseda zahraničního výboru sněmovny /TOP 09/
Myslím, že se poctivě snaží. Já jsem, už nejsem členem rady ministrů, takže jsem se na těch posledních diskusí nepodílel. Máme vynikajícího komisaře Füleho, který je ostatně náš krajan, který toto má na starosti, starají se. Ale ovšem řečeno samozřejmě, že lidi z Portugalska či z Belgie nemají takový zájem o Ukrajinu jako my. Nám je to bližší. My jsme zažili to stejný, rozumíme jim, takže nás to více pálí než řekněme Holanďana nebo Portugalce nebo Belgičana.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor
No a pak ještě jeden pohled na věc. Vy jste, pane Schwarzenbergu, včera poslal zdravici pražskému shromáždění, které proběhlo na Václavském náměstí v Praze ve prospěch, řekněme, svobodného vývoje na Ukrajině a v ní kromě jiného přirovnáváte současnou situaci na Ukrajině ke konci roku 1989 v Československu, to znamená v tom momentu, kdy se lámal minulý režim do toho současného. Tak se ptám, vy máte jistotu, že ti opoziční vůdci, Vitalij Kličko a řekněme ti další dva, jsou ti nebo ta správná záruka toho, že se bude vývoj na Ukrajině ubírat demokratickým směrem?

Karel SCHWARZENBERG, předseda zahraničního výboru sněmovny /TOP 09/
Ne, žádnou záruku nemám a právě ta nevýhoda je, že Ukrajinci, to je stará ukrajinská slabost od doby Mazepy a Bogdana Chmelnického, že nejsou schopni se sjednotit. My se přece jenom přes veškerou českou hádavost a všechno byli schopni říci ano, Václav Havel bude mluvčí za všechny, který byli v disentu. Poláci byli schopní zvolit Lecha Walesu, ačkoli tam měli vynikající jiný vůdce taky, ale byla nutnost stanovit jednoho mluvčího, který by byl partner a taky vážený oponent režimu. To se na Ukrajině nepodařilo, a to mi dělá největší starosti. Poněvadž kdy je na jedné straně jeden člověk, který má všechny nástroje moci, ví, co chce a je na své straně ten určující a na druhý je diskutující skupina, tak to obyčejně vypadá blběji pro tu diskutující skupinu.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor
Děkuju za vaši návštěvu v Událostech, komentářích, hezký večer.

Karel SCHWARZENBERG, předseda zahraničního výboru sněmovny /TOP 09/
Bylo ctí a potěšením.

 

ČT24, 23. 1. 2014, pořad: Události, komentáře

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Karel Schwarzenberg
Témata:
EU, Zahraničí
TOP 09 Facebook Twitter YouTube G+ Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Michnův palác, budova č. 2
Újezd 450/40
118 00 Praha 1 - Malá Strana

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999
fax: 255 790 899

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jakub Hnát, tiskový mluvčí TOP 09

jakub.hnat@top09.cz

tel.: 255 790 932

mob.: 777 967 348

 

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

TRANSPARENTNÍ
VOLEBNÍ ÚČET TOP 09

  

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2017  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Informace o webu |  Mapa stránek

nEUhneme
Miroslav Kalousek:Koruna je jenom jedna. Buď ji projíte, nebo ji investujete.
Přidejte se k nám!
Odesláním prohlašuji, že souhlasím se zpracováním a uchováváním těchto osobních údajů pouze pro potřeby politické strany TOP 09 podle zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů.
Děkujeme