Nejhorší by bylo zklamat lidi

4. 9. 2009
SERIÁL PŘEDVOLEBNÍCH ROZHOVORŮ MF DNES mluví s krajskými volebními lídry, usilujícími o hlasy při předčasných parlamentních volbách. Jedničkou TOP 09 je Jaroslav Lobkowicz, který se v politice pohybuje už léta a byl připraven pověsit ji na hřebík

Plzeň - Jaroslav Lobkowicz, krajský volební lídr TOP 09, patří roky ke známým politikům ze západních Čech. Letos oslavil 67. narozeniny a chystal se politiku pověsit na hřebík. Zakladatelé TOP 09 mu to rozmluvili. Lobkowicz, který byl asi nejpopulárnější tváří lidovců v kraji, tak změnil stranický dres a znovu táhne do předvolebního boje.

* Plánoval jste věnovat se vnoučatům. Zdálo se, že už máte politiky plné zuby. Co vaše rozhodnutí zvrátilo?

Bylo mi řečeno, že národní zájmy jsou důležitější než zájmy osobní.

* Proč jste tedy nemohl hájit národní zájmy v KDU-ČSL a musel přestoupit do TOP 09?

Byl jsem roky v KDU-ČSL spokojený, ale poslední léta se mi tam přestalo líbit. Například proto, že se v posledních letech každé dva roky měnil předseda strany a nedrželi stejnou linii. Navíc na předchozím předsedovi strany byla spousta stínů. Další věc, která se mi nelíbila, bylo hodnocení činnosti ministra financí Kalouska. Toho ocenila EU jako nejlepšího ministra financí z nových zemí Unie. Naše strana prohlásila, že nám to není moc platné, když Kalousek není dobrý pro stranu. K takovému prohlášení nemělo dojít.

* Nicméně takový rozpor ve skutečnosti může existovat.

Já vím. Politik si to i může myslet, ale nesmí to říct nahlas. Ministr tady přece není pro stranu, ale je tady pro stát. Pokud nějaká strana nemá absolutní většinu, je vládnutí věc kompromisu. Kalousek dělal kompromisy, které se zdály pro stát dobré.

* Přešel jste do strany, kterou právě Kalousek založil. Nemáte obavu, že v očích některých lidí získáte cejch přeběhlíka, který zradil?

Možná to tak někteří budou brát. Já proti kolegům z KDU-ČSL nic nemám a snad zůstaneme kamarádi. Hodně lidí se na mě obrací a říkají, že jsem udělal dobře. Dokonce tvrdí, že lidovce nikdy nevolili a teď chtějí volit TOP 09. Myslím, že můžeme oslovit širší skupinu lidí.

* Podle průzkumů je na tom TOP 09 zatím celkem dobře. Ale připouštíte, že to může být jen důsledek toho, že ji lidé vnímají jako novinku na politické scéně a že to pomine?

Momentálně určitě TOP 09 nahrává zklamání lidí ze stávajících stran. Proto bude nutné po volbách, jestli pro nás dobře dopadnou, dost tvrdě pracovat. Nejhorší by bylo lidi také zklamat.

* Není trochu zavádějící pokládat TOP 09 za novou stranu, když většina členů jsou bývalí lidovci?

TOP 09 lze vnímat jako novou stranu.

* V čem tedy jsou největší rozdíly mezi vaší stranou a KDU-ČSL?

Jedna podstatná změna je vidět na první pohled. Když přijdete mezi členy TOP 09, tak jsou to lidé kolem třicítky. Jsou mladí a já si mezi nimi připadám jako velmi starý. Ale oni mě berou a říkají, že zkušenost je také zapotřebí.

* Říkáte, že vás mladší berou kvůli zkušenostem. Ale není to ve vašem případě jednoduše pragmatický tah, protože jste známá populární osobnost? Není to jen sázka na značku Lobkowicz?

I to v tom může být. Ale pokud budu zvolen, nebudou mi ostatní do všeho moci mluvit. Poslanec má určitou svobodu.

* Sám jste připouštěl, že vám v minulých letech někdo po zvolení naznačoval, abyste odstoupil a uvolnil místo jiným. Může se to přihodit nyní?

Myslím, že se to nestane.

* A pokud to někdo zkusí, kývnete a odstoupíte?

Zatím ne.

* Zatím? To znamená, že třeba za měsíc už názor změníte?

To ne. Ale volební období trvá čtyři roky a může se ukázat, že za tři roky budu například nemocný. Můžu odstoupit ze zdravotních důvodů, i když se zatím cítím velice dobře. Člověk zkrátka nikdy neví a je smrtelný.

* Vaše strana má oproti jiným jednu zvláštnost. Zdá se, jako by stála a padla s popularitou bývalého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga. Stojí na něm i volební kampaň. Nevisí strana příliš na jedné osobnosti, kterou vystrkuje dopředu?

To je teprve začátek kampaně. Zatím jsou všude jenom billboardy se Schwarzenbergem, časem ale přijdou další. Po regionech se objeví na billboardech i krajští volební lídři.

* Máte připraveno do kampaně nějaké lákadlo, trumf, který vytáhnete?

Hlavní volební téma je dáno názvem strany TOP 09, což znamenaná tradici, odpovědnost, prosperitu. Dlouho jsem přemýšlel na tím, co je v tomto případě odpovědnost. Došel jsem k závěru, že odpovědné chování znamená uplatňovat své nároky s mírou a k povinnostem se stavět čelem.

* Vám se to daří?

Doufám že ano. Nároky u nás leckdo rád uplatňuje. Zpravidla platí, že čím je člověk primitivnější, tím víc zná své nároky a o povinnostech nechce vědět nic.

* Pro KDU-ČSL bývala horká témata registrované partnerství homosexuálů nebo eutanazie. Obojí odmítali. Budete se v tomto rozcházet?

V tom se asi lišit nebudeme. Vezměte si registrované partnerství. K čemu v tomto případě má stát dávat někomu výhody? Stát je má dávat manželům, protože vychovávají příští generace.

* Jaké výhody ale s registrovaným partnerství souvisí? Žádné.

K čemu to tedy je? K ničemu.

* K tomu, že se vyhoví někomu, kdo stojí o úřední stvrzení vztahu.

To mohou řešit jinak, nějakou vzájemnou smlouvou.

* Komu nebo čemu ale registrované partnerství ubližuje nebo vadí?

Dobře, ale nechceme jim dávat výhody.

* A co eutanazie?

Jsem proti. Je to aktivní ukončení života, které se mi nezamlouvá. Vím o paní, která měla strach ze stáří a proto se nechala usmrtit. Byla původně bohatá, ale začaly jí docházet peníze, tak jela do Švýcarska, kde jí dali injekci. Byla zdravá a celkem jí nic nechybělo. Jen jí docházely peníze a měla strach, že bude chudá.

* TOP 09 může lidovcům odčerpat část voličů, kterých nemá právě na rozdávání. Myslíte, že tím můžete přispět k tomu, že KDU-ČSL potopíte a do sněmovny se nedostane?

Doufám, že ne. Lidovci mají trochu jiné voliče a my se je nesnažíme přetáhnout.

* Využijete v kampani nějaké téma svázané s Plzeňským krajem?

Na regionální problémy máme kraje. Parlament má řešit celostátní problémy. Pomoc určitě potřebuje Tachovsko, které je nejchudší oblastí regionu a má největší nezaměstnanost. Na severním Plzeňsku zase máme mnoho památek v dezolátním stavu. Mě nejvíce zajímá oblast zemědělství a kultury.

* Takže pokud budete ve sněmovně a bude se rozdělovat část rozpočtu při takzvaném dělení medvěda, budete chtít poslat peníze právě do zemědělství a kultury?

Doufám, že medvěd se už dlouho dělit nebude. To je úlitba poslancům, aby zvedli ruku pro státní rozpočet. Nejvíc vždy získávají poslanci z rozpočtového výboru a víc také vždy bylo pro poslance z koalice. Například jeden kolega ze západních Čech mohl dřív rozdělit šedesát milionů a já pouze čtyři miliony. Takové dělení není správné. Navíc pokud máte čtyři miliony a obrací se na vás deset starostů se žádostí o pomoc, komu to dáte? To je lepší nedat nikomu nic, aby se ostatní nenaštvali.

* O TOP 09 se psalo, že její kandidáti budou dávat na kampaň hodně peněz, protože strana jich moc nemá. Máte od Kalouska nařízeno, že každý pošlete třeba alespoň milion?

Nemáme. Za mnou ještě niko nebyl, abych dal do kampaně peníze.

* A bude to pro vás nákladné?

Snad ne. Volby by nikdy neměly být drahá záležitost. Na kampaň se dávají spousty peněz, ale to se mi nelíbí. Člověk by měl být zvolen, protože něco zná a umí a ne proto, že má hodně peněz. Já potřebuji peníze na jiné věci.

* Podnikáte v zemědělství a zemědělci si letos stěžují, že vydělají málo. Jak si vedete vy?

Úroda byla celkem dobrá a sklidili jsme bez problémů. Problém je s prodejem. Nikdo to od nás nechce koupit anebo za velmi nízké ceny. Například krmný ječmen za 1 800 za tunu, když loni to bylo 3 500.

* Jak si s tím poradíte?

Nakonec to budeme muset prodat. Ale příjmy budou asi poloviční. Předloni se dokonce za tunu potravinářské pšenice nabízelo 6 500 Kč. Teď dávají 2 500 za tunu. Takové poměry zemědělství ohrožují a nevím, jak daleko to ještě může jít.

* Máte pověst slušného ale málo průbojného politika. Změnil jste stranu, změníte se i vy?

Doufám, že ano.

* Jak by podle vás měla vypadat sestava vládní kolice po volbách?

Nejjednodušší pro vládnutí by byla velká koalice ODS a ČSSD. Nejjednodušší, ale nemusí být také nejlepší. Z mého pohledu by mohla být dobrá sestava ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. Bylo by zapotřebí, aby ODS byla trochu držená u krku.

Jaroslav Nedvěd
Mladá fronta DNES, 4. 9. 2009, rubrika: Kraj Plzeňský, strana: 3
Štítky
Osobnosti: Jaroslav Lobkowicz
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme