„Nečunkovali jsme, Šustr se k tomu postavil jako chlap“

Rozhovor s Miroslavem Kalouskem

29. 9. 2009
Možná je dobře, že se to stalo teď. Každý, kdo by měl takové choutky, už si to nyní pořádně rozmyslí, řekl LN Miroslav Kalousek z TOP 09.

* LN Jak se díváte na postup komunistů v aféře „milion za změnu zákona"? Jak vnímáte třeba reakci místopředsedy Dolejše?

Není mým úkolem, abych hodnotil praxi jiných politických stran. My jsme jasně řekli, když jsme TOP 09 zakládali, že tohle se u nás dělat nebude. Pochopitelně k osobnostnímu selhání není stoprocentně odolný žádný organismus. Nedá se to vyloučit. Ale přestože pan Šustr není a nikdy ani nebyl naším členem, a nemohl tudíž jednat za TOP 09, což myslím, že je docela důležité, přes to všechno jsme se nechtěli zbavit zodpovědnosti. Spolupracoval s námi totiž v poslanecké frakci. Měli jsme ho na kandidátce. Tedy zodpovědnost jsme přijali, nečunkovali jsme. Svou odpovědnost přijal i Šustr. Já myslím, že to je maximum, co může politická strana udělat, když se něco takového stane. Bylo to vyřešeno během pár hodin, ne dnů.

* LN Poslance Šustra k rezignaci někdo vyzval, nebo to udělal sám?

Já myslím, že nemá cenu popisovat noc z pátku na sobotu. To není pro nikoho příjemné, ani lidsky, ani politicky a profesně. Ale prostě stačí, že se k tomu postavil jako chlap a rezignoval.

* LN Myslíte, že navzdory tomu, že Šustr rezignoval a formálně není členem TOP 09, to mohlo vaši stranu poškodit do budoucna?

Tak určitě to není nic příjemného. Na druhou stranu je možná dobře, že se to stalo tak brzo, protože TOP 09 teprve vzniká. Ustavující sjezd bude mít v listopadu. Nyní úplně každý, kdo přemýšlí o tom, že by se ke straně TOP 09 přidal, aby realizoval nějakou podobnou věc, jednoznačně ví, že ji netrpíme.

* LN Ladislav Šustr byl váš dlouholetý kolega, spolustraník. Řekl byste to do něj? Jak jste reagoval, když jste se o případu dozvěděl?

Pan Šustr je dvacet let můj kamarád. Znám celou jeho rodinu. To, že se k tomu postavil čelem a rezignoval, neznamená, že se budu tvářit, že ho vůbec neznám. Za tím člověkem je dvacet let práce, které si vážím. Že se to stalo, je pro mě hrozné zklamání, já jsem mu vždycky věřil.

Michaela Poláková
Lidové noviny, 29. 9. 2009, rubrika: Domov, strana: 5

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Miroslav Kalousek
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Vladan Vaněk

tiskový mluvčí

Vladan.Vanek@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 608 165 679

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2020  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Za demokracii a svobodu musí bojovat každá generace.
Děkujeme