Naše řešení budou lidi hodně bolet

Rozhovor s Miroslavem Kalouskem

13. 2. 2010
S Miroslavem Kalouskem o tom, co chce dělat TOP 09 s ekonomickými problémy a jak si představuje spolupráci s ODS. Nová strana, TOP 09, míří podle průzkumů do Sněmovny. Je skutečně tak silná, jak se navenek zdá? Není to strana na jedno použití? Na to odpovídá její místopředseda Miroslav Kalousek.

* Poslední dny jsou ve Sněmovně ve znamení obstrukcí. Nekouká se na to nejlépe. Vám to vyhovuje?

Obstrukce netěší nikoho! Taky bych dal raději přednost diskusi o věcných argumentech. Jenže je to teď dialog hluchých a sociální demokracie ukazuje svůj předvolební populismus bez ohledu na stav státní kasy a bez ohledu na stanovisko vlády, kde má osm ministrů.

* Proto jste se také jedním dlouhým projevem přidal k obstrukcím?

Je to jediný nástroj, jak zabránit populismu. Svým zhruba 90 minut trvajícím projevem na ekonomické téma jsem se o to snažil.

* Jste politik, kterému by poslanecké přestřelky mohly vyhovovat. Navíc je vaše strana TOP 09 může využít pro propagaci svého volebního programu. Je to tak?

Obstrukce jsou součást práce, kterou dělám. A myslím si, že dokážu pohotově reagovat na nějaký projev či výpad. Zda jsem v tom úspěšný, či odpudivý, to ať posoudí jiní.

* Na pravicové voliče líčí ODS a vy. Není pro vás za této vypjaté situace výhodou, že Mirek Topolánek se vzdal poslaneckého mandátu?

Mrzí mě to. Také jsem mu to řekl. Vrcholové postavy politických stran mají být ve Sněmovně. A zda je to výhoda? Neberu to jako střet a soutěž ODS a TOP 09. Nechávám to na voličích, co si vyberou. Jsme politická strana a chceme tomu názvu vrátit obsah. Nejsme nějaké občanské sdružení či podnikatelský záměr.

* Právě to druhé je vám vyčítáno.

Na našich kandidátkách nejsou pretendenti žádných podnikatelských zájmů. Ani nemáme problém s velrybáři.

* Když hovoříme o současné situaci ve Sněmovně, nelitujete nakonec toho, že jste se nestal ministrem financí ve vládě Jana Fischera, která je poměrně populární? Několik hodin to vypadalo, že byste se tím ministrem mohl stát.

Nelituji, i když jsem byl připravený tu práci dělat a pokračovat v ní. Eduard Janota to navíc dělá velmi dobře, fandím mu a já si neumím představit, že bych to dělal lépe než on. Jenže když vidím, jak strany, které vládu sestavily, se k ní moc nehlásí a s blížícími se volbami se k ní dokonce chovají jako opozice, tak to bych jako ministr jen těžko snášel.

* Takže byste za podobného stavu z takové vlády odešel?

Respektuji rozhodnutí Edy Janoty, že akceptoval Paroubkův rozpočet, nikoli vládní, ale pro mě by to byl poslední den v takové funkci.

* Není ministr Janota ve vládě vaším „bílým koněm"? Nemyslím to nijak pejorativně, ale zastává často stanoviska podobná těm vašim. Že je neprosadí, je jiná věc.

Bílý kůň? V žádném případě! On dobře ví, že nemůže mít roli strojvůdce, protože neexistuje většinová podpora pro jakoukoli smysluplnou fiskální strategii státu, proto se soustředil na úlohu brzdy proti všem populistickým návrhům. Pokud bych dělal něco jinak, tak bych se za každou cenu ještě do voleb snažil prosadit takzvaný Janotův balíček č. 2.

* Důvod?

Hlasoval jsem proti Paroubkovu rozpočtu a těžko bych se mohl smířit i s tím, že se připravuje rozpočet na rok 2011, který bude mít zřejmě ještě vyšší deficit než ten letošní. Na druhou stranu Eduard Janota dobře a odvážně plní misi úřednického ministra. Jenže já bych nikdy nebyl stoprocentně úřednickým ministrem. V tom je ten rozdíl.

* Řekl jste, že ODS a ČSSD se k Fischerově vládě, kde mají své lidi, moc neznají. Mně se přitom zdá, že vy ji nekritizujete, protože má důvěru veřejnosti, a tím si chcete připsat před volbami body. Není to přiživování se na vládě?

Na nikom se nepřiživujeme! Přijde mi ale komické, že strany, které kabinet sestavily a jsou za něj odpovědné, se chovají jako opozice. Nebudeme se za každou cenu vymezovat vůči vládě, protože respektujeme její úřednickou misi. A své výhrady, na rozdíl od jiných, formulujeme zdvořile.

* Ptal jsem se, zda v tom není politický kalkul?

Ne! TOP 09 soutěží s dalšími politickými stranami, ne s vládou.

* V roce 2006, když jste byl šéfem lidovců, pardon, křesťanských demokratů, jak jste pořád opakoval...

...tenkrát křesťanských demokratů, dnes jsou to opět lidovci.

* Já jsem jim vždy říkal lidovci a ponechám si to. Před čtyřmi lety jste vy a Mirek Topolánek uvažovali o předvolební koalici ODS s KDU-ČSL. Vaše strany to však odmítly. Nebyla by podobná koalice, ale s TOP 09, cestou k vítězství v květnových volbách?

V budoucnosti se podle mne začnou koalice dělat před volbami a ne až po volbách. Jednou budou kandidovat jen dva bloky - pravicový a levicový. Fotbal se také hraje na dvě brány a ne na tři. Souboj by pak byl přehledný pro všechny - pro veřejnost i pro média.

* A proč neuděláte koalici s ODS už teď? Podle čísel z průzkumů by to mohlo přinést volební vítězství.

Popravdě nevím, jak by na to naše strana reagovala. Kdysi jsem se té ideji nebránil a Mirku Topolánkovi je také blízká. Ale ODS ji jednoznačně odmítla. Respektuji to, diskuse o tom tím skončila. Pro nás bylo také nepřijatelné se v tomto případě vnucovat. Ale já jsem přesvědčený, že sociální demokracie nevyhraje ani za tohoto stavu.

* Takže předvolební koalici s ODS pro květnové volby vylučujete?

Pro volby do Sněmovny nebude. Čekají nás však na podzim i senátní volby a tam bychom se mohli domluvit na společné strategii a postupu. Bylo by nešťastné, kdyby levice získala po volbách v Senátu většinu. Ale ani na půl vteřiny by nikoho z nás nenapadlo, že bychom se jakkoli mohli domlouvat na spolupráci s ODS například při volbách do pražského zastupitelstva, které nás také na podzim čekají.

* Tím narážíte na sérii kontroverzí, které dokázala pražská ODS vyprodukovat. Celkově k vám ale ODS měnila postoj. Od přehlížení až po obavy, že jim odebíráte voliče. Jak to vnímáte? Protože je to váš nejpřirozenější možný spojenec.

S obavou se na to v ODS dívají pouze přátelé velké koalice s ČSSD. A těch je tam pořád dost. Ostatní k nám mají sympatie.

* Jenže ODS není zrovna v nejlepší kondici, tak proto ta obava z odebírání jejich voličů.

Bavme se o TOP 09. Já neodpovídám za kondici ODS. Na to se zeptejte jejích představitelů.

* Bavíme se o vašem možném partnerovi v možné budoucí vládě, pokud by nastala taková situace. ODS a ČSSD se například při řešení krize a schodků shodují na určitém zvýšení daní. Jak by současné ekonomické problémy řešila TOP 09?

Upozorňuji, že jsme připraveni na kompromisy, protože tak se dělá politika. Ale my jsme nesouhlasili ani s Janotovým balíčkem číslo 1. Takže bez ohledu na to, jak se bude vyvíjet hrubý domácí produkt, máme jasný úkol zlikvidovat strukturální deficit, který se pohybuje mezi osmdesáti až sto miliardami korun.

* Rozeberme to. O jakých úpravách uvažujete v případě daní?

Za současné situace nelze daně snížit. Musíme se v jejich případě soustředit na jednoduchost a přehlednost pro všechny i zlepšení výběru daní. Nechceme zvyšovat daně, ale pokud by se hledal kvůli zvýšení příjmů koaliční kompromis, tak bychom byli ochotni přistoupit na mírné zvýšení spotřební daně a daně z přidané hodnoty. Ale my to nenavrhujeme.

* Pokud nechcete příliš zvyšovat daně, ale snížit v průběhu několika let deficit, tak musíte sáhnout na výdaje. Bude to bolet?

Zajisté. Možná i hodně bolet. Říkám to zcela otevřeně. Nechceme týrat voliče, ale pokud chceme mít dostatek peněz pro ty opravdu potřebné, tak nemůže být sociálně potřebných polovina populace. Naše opatření jsou přitom v zájmu těch slabých a potřebných, protože pokud by se některé systémy hroutily či některé sociální a zdravotní služby by přestaly být dostupné, tak si to bohatí a silní doma nějak zařídí, či dokonce uplatí, nebo si je pojedou koupit do ciziny. Chudý důchodce by neměl šanci.

* Buďte konkrétnější.

Pokud chceme mít pro všechny stejně dostupnou zdravotní péči, tak se to neobejde bez reformy pojištění a bez vyšší spoluúčasti pacientů na léčbě. Bez reforem by se mohlo čekat na některé výkony ne dva měsíce, ale rok a půl. To už jsme zažili.

* A dále?

Pokud chceme mít stabilní penzijní systém v následujících desetiletích, neobejde se to bez zásadní reformy. Postupně musíme mít také vyšší individuální spoluúčast během celého aktivního života. Navrhujeme částečné dobrovolné vyvázání ze systému ve výši čtyř procent, to jsou peníze, které si šetříte sami pro sebe, ale k tomu povinně dvě procenta navíc.

* Není to málo?

Někde se ale musí začít. Nikdo neví, jak velká část populace by se tak rozhodla. Musí to ovšem provázet bezbolestná a zábavná osvětové fáze.

* Ze zábavné fáze, pokud ji dělají čeští politici, mám dopředu obavy. Chcete ještě omezit některé věci ze sociální oblasti?

Dávky státní sociální podpory berou i někteří lidé, kteří je ubírají těm opravdu potřebným. Musí v tom být větší adresnost.

* Takže návrhy, které jsou právě ve Sněmovně, například takzvaný 13. důchod, opětovné zvýšení mateřské a další, odmítáte?

Ano.

* Hovoříte o osekávání výdajů a vyšší spoluúčasti lidí, ale co rozbujelý státní aparát. Tam nehodláte řezat?

Určitě ano. Vládní spotřeba a nároky jednotlivých kapitol se musí snížit včetně mzdových výdajů. Jestliže firmy šetří, aby přežily, tak ani stát se nemůže chovat jinak. Vládní spotřeba by se měla podle nás snížit o dvacet procent.

* Promiňte, ale to říkala úplně každá vláda. Jsou to většinou jen řeči, řeči a řeči. To už pro občany zní jako provokace. A tím nemyslím, že vy to nehodláte udělat, pokud dostanete šanci.

Každá vláda to říkala, ale my říkáme jak. I tady zopakuji, že snížení mzdových výdajů a zvýšení efektivity výkonu státní správy znamená propouštění lidí. Zrušili bychom některé agendy mezi centrální správou a samosprávou. Ta je přebujelá. Říkám to před volbami, i když vím, že to je nepopulární.

* Čeká nás ještě nějaké překvapení z vaší strany v případě řešení finančních problémů?

Něco v tomto rozhovoru zamlčím, protože o tom ještě budeme ve straně jednat. Ale oznámíme to nejpozději dva měsíce před volbami a ne jako sociální demokraté až v srpnu. A opět to bude zřejmě nepopulární.

* Velká diskuse se teď vede o cestě k přijetí eura. Jak si to představujete vy?

Ve středu jsme trochu upravili náš program a věty o euru. Pokud se provedou kroky, o kterých jsme už hovořili, lze teoreticky uvažovat o vstupu do eurozóny v roce 2015. Důležité není konkrétní datum, ale věrohodná fiskální politika při cestě k euru. A k tomu je potřebná politická vůle. To bude na tom nejtěžší. Jenže eurozóna právě teď stojí před nejtěžší zkouškou za dobu své existence. Pokud by ta zkouška byla nad její síly, tak budeme muset korigovat i naše vize o euru.

* Vaše plány jsou sice zajímavé, ale o TOP 09 se také říká, že je to strana na jedno použití. Kolikrát bude podle vás použita?

To je zcela absurdní výtka.

* Skutečně nemáte obavu, že budete následovat osud ODA, Unie svobody i Strany zelených? Nejprve vyletěly nahoru, ale pak přišel sešup dolů, a někdy dokonce úplný krach a zánik.

Nemám. Založili jsme konzervativní alternativu a ta tu ještě nebyla. Samozřejmě, že vím o problémech těch stran, které jste jmenoval. Ale TOP 09 je koncipována jinak.

* Další výtka na TOP 09 - máte příliš málo nových tváří.

Ale nemáme. Prostudujte si naše kandidátky. My nabízíme profesionalitu a k té patří i zkušenost. Politika je řemeslo jako každé jiné.

* To jste spíše zkušeně otočil moji otázku. Myslím si, že máte hodně okoukaných tváří. Není to chyba pro novou stranu?

Ježíšmarjá! Když půjdete na operaci žlučníku, tak řeknete, že chcete, aby vás operoval někdo, kdo ještě nedržel skalpel v ruce? Budete chtít novou tvář? Jistěže ne. To samé platí přece pro novinařinu. Ani v ní nelze odvést plně profesionální výkon, nemáte-li žádné zkušenosti. Proto nabízíme mix nových lidí a těch hodně zkušených.

* Jakou máte vy osobní preferenci, kdybyste se dostali do vlády?

O tom je v naší straně zákaz byť i jen uvažovat. Mám totiž dlouholeté zkušenosti z mnoha koaličních rozhovorů před sestavováním různých vlád. Tam platí, že i to, co se napevno domluvilo, nakonec neplatilo. Ale dobrá, přiznávám, že určitě nechci být ministrem kultury. Jistěže sám pro sebe si přemýšlím, co bych mohl dělat, abych to zvládl. Jenže my nevíme, zda budeme v nějaké koalici, či opozici. Jen vím, že budeme v Poslanecké sněmovně.

Viliam Buchert
Mladá fronta DNES, 13. 2. 2010, rubrika: Sobotní rozhovor, strana: 14
Štítky
Osobnosti: Miroslav Kalousek
Témata: Hospodářství
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme