Mítinky stran: TOP 09 nasadí Garage, ČSSD Michala Davida

17. 2. 2010

Předvolební mítinky politických stran ani letos nepřekvapí, ČSSD a komunistům zazpívají hvězdy popu. TOP 09 však chystá underground.

Vypadá to, že před letošními parlamentními volbami nám z pódií na stranických mítincích bude hrát tradiční sestava: normalizační hvězda Michal David u ČSSD, Martin Maxa u komunistů. Osvěžení připraví snad jen „nová" TOP 09. Na koncertě pro podporovatele Karla Schwarzenberga zahraje undergroundová skupina Garage.

Brožová na kandidátce není, pro ČSSD zpívá dál

Ve své podstatě dokonalé opakování toho, co mohli vidět vloni v kampani před volbami do Evropského parlamentu, čeká voliče letos u ČSSD.

„Jako byste to vytušil," odpověděl tiskový mluvčí ČSSD Ondřej Macura redaktorovi ParlamentníchListů.cz na otázku, zda na mítincích sociálních demokratů budou hrát umělci, kteří se stranou tradičně spolupracují. „Na mítincích vystoupí například Kateřina Brožová, Michal David a Pavel Vítek," doplnil Macura.

Se všemi těmito interprety sociální demokraté spolupracovali již před eurovolbami. Kateřině Brožové dokonce strana nabídla kandidaturu do Poslanecké sněmovny v loňských plánovaných předčasných volbách. Brožová ale sama z kandidátky nakonec odstoupila - tento krok odůvodnila tím, že skloubit práci poslankyně, herečky a zpěvačky by bylo časově příliš náročné.

Komunisté: Eva a Vašek tentokrát ne

Podobnou sestavu jako před eurovolbami nasadí letos i komunisté. „Co se týče zpěváků, bude vystupovat Martin Maxa a mladá zpěvačka Jana Kociánová," vysvětlila serveru ParlamentniListy.cz Jana Mrencová z agentury Profil, která pro komunisty kampaň připravuje.

Komunistické mítinky nebudou mířit jen na tradiční, starší voliče strany. "Ti jsou věrní, k volbám přijdou vždy. Proto chci dělat tu kampaň mladou, zaměřenou na rodiny s dětmi," řekla Mrencová. "Děti budou moci navštívit atrakce jako skákací hrad, autíčka, atd. Moderátoři vyzkouší jak děti, tak rodiče při poznávacích soutěžích, týkajících se především jejich kraje."

Maxu a Kociánovou doplní na komunistických mítincích v regionech vždy místní tradiční soubory - cimbálovky, folklorní uskupení a podobně. Chybět naopak letos budou populární Eva a Vašek. Duo, které zpívá především zlidovělé hity ze šedesátých, sedmdesátých a osmdesátých let, v loňském roce podpořilo na mítinku v Ostravě komunistického eurokandidáta a bývalého kosmonauta Vladimíra Remka.

"O žádném vystoupení zatím nemáme zprávy a termíny volné rovněž ne," odpověděl serveru ParlamentniListy.cz Václav Ševčík (Vašek). "Takže asi budou volby bez Evy a Vaška, ale to na jejich výsledku stejně nic nezmění," doplnil Ševčík.

TOP 09: Garage pro mladé, jazz pro starší a pokročilé

To, jaké umělce nasadí na mítinky, prozradila serveru ParlamentniListy.cz i TOP 09. Strana a zejména její lídr Karel Schwarzenberg mají nebývalou podporu na internetu, především na sociální síti Facebook. Pro své internetové podporovatele proto Schwarzenberg chystá „Koncert pro Facebook".

Související:
Kníže na Facebooku: Musím méně "žrát a chlastat"

„Bude se konat 5. března a vystoupí na něm skupina Garage," řekl serveru ParlamentniListy.cz tiskový mluvčí TOP 09 Jan Jakob. Garage je uskupení, které vzniklo v sedmdesátých letech jako undergroundová skupina, jednou z vůdčích osobností kapely je komentátor Respektu Jan Macháček. Není bez zajímavosti, že časopis Respekt donedávna patřil předsedovi TOP 09 Karlu Schwarzenbergovi.

Macháček se ale od přímé podpory "topky" distancuje. "Oslovil nás přímo pan Schwarzenberg, se kterým se dlouho znám. Budeme hrát pro něho a jeho podporovatele na Facebooku, ne pro TOP 09," zdůraznil pro ParlamentniListy.cz muzikant a novinář Macháček.

„Vedle toho chystáme i velký koncert na závěr kampaně, interprety ale neprozradím, to bychom si rádi nechali jako překvapení," doplnil dále mluvčí TOP 09 Jakob.
Strana TOP 09 se hlásí ke konzervativním hodnotám, proto by její spojení s punkovým undergroundem mohlo překvapit. Strana ale slibuje kulturní program i pro usedlejší voliče. „Výběr interpretů mají do značné míry na starosti v krajích. Vím, že před předčasnými volbami měli například v Černošicích jazzový koncert," řekl ParlamentnímListům Jan Jakob. „Chceme mít akce pro mladé, ale i v konzervativním duchu," dodal mluvčí.

ODS se zatím se svými interperty pro volby nepochlubila. V nedávné minulosti na jejich akcích hrál rapper Gipsy.cz, Helena Zeťová, Daniela Šinkorová nebo Laďa Kerndl.

parlamentnilisty.cz, 17. 2. 2010
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme