Mimořádný brífink Miroslava Kalouska

9. 9. 2009

Praha 9. září (ČTK) - Údaje o lichtenštejnských kontech českých občanů a firem si od počátku září mohou české úřady vyzvednout v Berlíně, řekl dnes novinářům exministr financí Miroslav Kalousek. Jeho informaci ČTK potvrdil i mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob s tím, že úředníci si pro disk s daty dojedou v nejbližších dnech. Data pak bude prověřovat česká daňová správa.

"Jsme rádi, že po roce a půl urgencí byla naše žádost vyslyšena a chceme v nejbližší době, v řádech dnů si tu disketu vyzvednout," poznamenal Jakob. Podle médií jde o disk s daty přibližně 4500 držitelů lichtenštejnských účtů, který unikl z největší tamní banky LGT. U mnoha je podezření, že peníze nebyly zdaněny, lichtenštejnské banky byly často využívány podobným způsobem. "Jsou tam informace o některých datech českých rezidentů," uvedl exministr financí. Politici přitom přiznávají, že data se do Německa nedostala zcela legálně. "Bylo to kradené zboží," připustil Kalousek.

Německá vláda podle bývalého ministra financí a lídra strany TOP O9 informovala své české partnery o tom, že se k údajům dostala koncem února 2008 a nabídla, že jim je bezplatně předá. Kalousek o data požádal dopisem 11. března stejného roku německého ministra financí Peera Steinbrücka, dopis dal dnes k dispozici novinářům. Jiné ze států oslovených Berlínem nabídku odmítly z etických důvodů.

V ústních jednáních pak prý Kalousek jako šéf ministerstva i jeho podřízení několikrát tuto věc urgovali. "Byli jsme žádáni o trpělivost s odůvodněním, že německá strana provádí vyšetřování a ihned, jak bude ukončeno, tato data dostaneme," řekl Kalousek.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek dnes Kalouska obvinil, že disk s daty "trikem" odmítl převzít, a možná tak maří vyšetřování daňových úniků či někoho kryje. Exministr financí a nyní jeden z lídrů nové strany TOP 09 reagoval mimořádnou tiskovou konferencí, kde oznámil připravenost Německa data předat.

Jan Dospiva
ČTK, 9. 9. 2009
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme