Marek Ženíšek: Rusko nerespektuje nic

18. 3. 2022

Už tři týdny se pozornost světa upíná k Ukrajině. Jak se vy orientujete v té aktuální situaci? Cítíte naději, nebo spíš obavy?

Tak dokud nebude Putin toho názoru, že udělal chybu, a že se z Ukrajiny stáhne, tak není vyhráno. A ty záběry, kterých jsme svědky každý den, tak nás nenaplňují nadějí, že by se k tomu v nejbližší době chystal. Je proto nesmírně důležité, abychom nepřestávali Ukrajině pomáhat. Nestačí říkat, že děláme maximum, je třeba pomáhat neustále. A já jsem nesmírně rád, že naše vláda k tomu takto přistupuje a apeluje tak i na ostatní státy.

Slova jednoho amerického generála včera obletěla svět. Řekl, že rozhodujících bude příštích deset dní. Že se konflikt blíží do kritické fáze. A že podle něj je zásadní, aby Západ urychlil a rozšířil podporu, kterou Ukrajině poskytuje. Tak má se Západ angažovat víc? I vojensky? Co bezletová zóna, o které se mluví, a o kterou Ukrajina žádá?

Rozhodující je právě ta rychlost. A jsem rád, že některé ty dodávky zbraní skutečně přicházejí na Ukrajinu právě v době, kdy je nejvíc potřebuje. Musíme Ukrajině dodat takové zbraně, aby mohla sama ovládnout nebe. Ta bezletová zóna, která by se mi osobně třeba líbila, tak na ní není politická vůle jak ze strany NATO tak i ze strany jiných států. Stále převažuje pohled, že pokud by se něco takového ze strany NATO odehrálo, tak by to znamenalo přímý vstup členských zemí aliance do války. Je otázkou, kdy Putin řekne, že už i ta sama pomoc, která teď Ukrajině je dodávána, že to je vlastně ze strany Západu přímý vstup do války. Dosud to neudělal. Přesto, že se tam teď dováží řada zbraní, tak panuje obava, že by to mohl udělat v případě dodání stíhaček. Nelíbí se mi, že tu hranici nastavuje vlastně Vladimír Putin a ne my.

Pane Ženíšku, co vy míníte o té německé zdrženlivosti? Je to něco, co je dáno jen historicky, nebo je v tom ještě něco víc? Nenastal čas, aby Německo vystoupilo z toho stínu 2. světové války? Není ta opatrnost na škodu?

Já od některých kolegů z Bundestagu vím, že nejsou spokojeni s tím otálením. Že by si představovali tu současnou německou pomoc mnohem větší a razantnějš. Na druhou stranu, a nechci teď Německo obhajovat, zkusme se vrátit čtyři týdny zpět. Nikdo z nás by si neuměl představit, že Německo začne zbrojit, tak jak zbrojí, a že přistoupí ke krokům, ke kterým přistoupilo v minulých dnech nebo týdnech. Ať už mluvíme de facto o konci Nord Streamu 2 a řadě dalších věcí. Věřím tomu, že dnes většina partnerů v Evropské unii na Německo stále tlačí, aby ta pomoc byla ještě mnohem výraznější.

Kde má mít západ červené linie? Já vím, že asi zmíníte tu situaci, kdy Rusko zaútočí na člena NATO, ale co třeba takový kybernetický útok?

Není možné, abychom na jedné straně hovořili o tom, že Ukrajinci vlastně brání celou Evropu, že nebojuji pouze za sebe, ale i za nás. A pak k tomu dodávali, že můžeme pomáhat pouze formou dodávek zbraní, protože by mohla být porušena červená linie.

Podle včerejšího verdiktu soudu v Haagu musí Rusko zastavit válku. Je to ten, jak se říká, Game Changer a nebo je to bohužel nevynutitelné?

Rusko od samého počátku nerespektuje vůbec nic, co souvisí s mezinárodním právem.  Ruská odpověď na ten verdikt soudního dvoru v Haagu byla jednoznačná - že ho nebude respektovat. A to samé by se patrně stalo, kdybychom použili něco jako mírové sbory. Ty jsou od toho, aby udržely mír a ten bohužel na Ukrajině není.

ČT24, 17. 3. 2022

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme