Maleček: V parlamentu bych se nezašíval

Rozhovor s lídrem v Karlovarském kraji Romanem Malečkem

12. 10. 2013

Napoleonský komplex vám někdo předhazuje?

To víte, zvlášť když odjakživa hraju basket a 17 let se pohybuju v ženském basketbalu. Dokonce jsem kdysi byl ve výběru juniorské reprezentace, ale oznámili mi, že mám smůlu, rozehrávač za socialismu musel měřit aspoň 180 cm. Já navíc nebyl typem vzorného sportovce. Měl jsem vždycky jako rocker dlouhé vlasy, nezapadl jsem.

A že tíhnete zrovna k ženskému basketbalu?

Vychovával jsem pět holek, všechny basket hrají. Čtyři už jenom pro radost, ale nejmladší je kapitánkou reprezentace do 16 let, vicemistryně Evropy.

Jste manažerem ligového basketbalového klubu, jednatelem KV Areny, jednatelem soukromé firmy Kastos, radním, teď možná poslancem. Není toho na jednoho člověka moc?

Skoro je. Také jsem z toho po mistrovství světa, které jsme v Karlových Varech spolupořádali, lehce zkolaboval. Došla mi šťáva.

Pustil byste nějakou funkci?

Samozřejmě, už jsme se na tom domlouvali. Mým cílem ani nebylo kandidovat na poslance nebo před tím do krajského zastupitelstva. Byl jsem nakonec rád, když jsem v krajských volbách skončil jako první nezvolený náhradník. Vidím totiž, že opozice neprosadí skoro nic. Důležitější je pro mě městská politika navázaná na KV Arenu.

Počkejte, říkáte, že jste se nyní o post lídra nedral?

Co se týče slavného poslancování, tak já byl proti tomu, aby se na přední místa kandidátky dávala top jména, která pak odstoupí nebo si dělají, co chtějí. Dohodli jsme se, že kandidátku složíme z lidí aktivních v komunální politice. Že mě místní organizace TOP 09 navrhla jako jedničku na kandidátku, mě těžce překvapilo. Čekal jsem, že víc vpředu bude pan primátor Kulhánek.

Ten je za vámi.

Je čtvrtý. Třetí je poslanec Rudolf Chlad, který byl sice nevýrazný, ale určitě tu nikoho nenaštval. Nemám stejné názory na všechno jako centrála TOP 09, to také všichni vědí.

O vlastním poslanci klidně řeknete, že byl nevýrazný?

Ano, pro mě nebyl tak výrazný, jak bych si představoval. Ruda je hodný člověk, vážím si ho. Prosazoval zákon o přilbách pro lyžaře a cyklisty, zasadil se o přeshraniční spolupráci záchranářů.

Vy byste uměl být výraznější? Jak?

Kdyby mě zvolili, rozhodně bych se tam nejezdil zašívat. Byl bych pracovitý, slušný, mám svá předsevzetí. Snad by se hlasovalo aspoň občas se selským rozumem.

V čem se názorově neshodnete s vedením TOP 09?

Mám problém s mediálním vystupováním některých lidí. Pan Kalousek nám tím část voličů odstřeluje. Na druhou stranu musí mít strana člověka, který ji organizačně vede. Ne jako ODS, která se změnila v rozhádanou bandu. Nemám ale problém s většinou Kalouskových názorů a myšlenek. Já ho uznávám, i když nám to ubírá pět nebo sedm procent hlasů.

Co vám ještě ubírá hlasy? Co takhle váš bývalý ministr zdravotnictví Heger, který vyhláškami připravil o peníze nemocnice i lázně a vehnal je do finanční krize?

Vzali jsme si na sebe resorty, o kterých jsme věděli, že budou totálně průserové. Ministerstva zdravotnictví a práce a sociálních věcí, kde bylo všechno špatně. Zatnout do nich sekeru, to je kurňa odvaha.

Takže tvrdíte, že bylo správné sebrat špitálům a lázním velkou část příjmů?

Netvrdím. Bodový systém ještě před třemi lety rozhodně nebyl ideální. Věděli jsme, že musí dojít k přerozdělení peněz a k úsporám, když stát je chudší a chudší. Co se týče vyhlášek, četl jsem je, i když nejsem specialista. Víc než 700 milionů bylo převedeno z lázeňské péče na péči preventivní. To je pro lázeňský kraj problém. Proto mi také vadilo, že Ruda Chlad a další zdejší poslanci nebyli v tomto ohledu výrazní. Pak vyřvávat, že na to kraj doplácí...

Ale Leoš Heger byl váš ministr za TOP 09.

Jasně. Chtěli jsme od něj vyjádření. Bylo velmi jednoduché - nedostatek peněz. Lázeňská péče se neruší, možná se omezila. Bylo zapotřebí převést skoro tři čtvrtě miliardy na pohotovost, aby fungovala.

Takže vám se omezení nelíbilo, ale spokojili jste se s vysvětlením, že to jinak nešlo?

Nespokojili. Dostali jsme vysvětlení, že lázeňství musí jít trochu jinou cestou. Když se podíváte do tabulek, tak lázeňská péče od 90. let rostla. Vznikaly nové lázeňské hotely, zvyšoval se počet lůžek, ale snížil se počet klasických pacientů. Jsme mrňavý kraj s pěti poslanci, takže slibovat, že úhradová vyhláška se změní, až do parlamentu vlezu... Snažil bych se samozřejmě posílit lázeňskou péči, najít v rozpočtu VZP miliardu navíc, ale neslibuju, že se to podaří.

Velkým tématem voleb je nezaměstnanost. Máte plán, jak ji snížit?

Hlavní je nastartovat evropskou ekonomiku. Lidé by se měli chovat slušně a normálně. Tvrdím, že normální je pracovat. Já pracuju čtrnáct hodin denně.

Spousta lidí by chtěla, ale nemůže místo najít.

Určitě ano. Máme 550 tisíc nezaměstnaných, což je batoh. Ale při pohledu do statistik zjistíte, že téměř 300 tisíc z nich jsou fluktuanti, kteří do práce chodit nebudou. Budou dělat cokoliv, jen ne makat.

Opravdu si myslíte, že každý druhý nezaměstnaný nechce pracovat?

Myslím, že ano. Pokud je to méně, tak jenom dobře.

A co ta druhá polovina?

To je problém a důsledek toho, že vůbec nejsme schopni reagovat, kam se společnost a ekonomika ubírá. Sociální demokracie postavila v kraji dvě megalomanské školy, pro které nejsou děti. Za nás existovala v kraji tři gymnázia. Teď jich je šest.

Už řadu let. To je pro vás novinka?

Ne. Ale máme pro gymnazisty a ekonomy uplatnění? Kraj utratil za nové školy miliardu korun, ale najednou mu chybí 40 milionů na jejich provoz. Takže malé školy radši zavře.

Ale to se vrháte do krajské politiky.

Jasně, ale krajská politika se dá ovlivnit jen z centra. Z ministerstva už mělo být jasně dáno: Jestli chcete odborníky na lázeňství, tak se na něj musíte zaměřit. Podívejte se, jaké vysoké školy tu máme. Pořád se divíme, že odsud lidé odcházejí. Já se nedivím. Vždyť ve Varech a v celém kraji nic není. Chcípl tu pes. V deset večer je na ulici mrtvo. Není jediný vysokoškolák. V Hradci třeba existují tři kvalitní státní vysoké školy, město žije. Myslím, že pokud se něco brzy nezmění, tak nás začlení pod Plzeňský nebo Ústecký kraj. Protože ten náš nebude mít žádný význam.

Takhle dramaticky to vidíte?

Takhle to vidím.

V úvodu vašeho volebního programu píšete, že vítězstvím levice skončíme v socialismu. Vážně si myslíte, že po volbách nastane socialismus?

Ne, to je spíš volební heslo. Mám hrůzu, že ČSSD nemá lidi, kteří by byli schopni zemi táhnout. Je to rozmydlený tábor rozdělený na pana prezidenta, jednoho slabého předsedu, slabšího místopředsedu. Mám strach, že socialisté s komunisty budou mít v parlamentu ústavní většinu. K tomu ovládají Senát, mají prezidenta i kraje. Těch peněz, které jsou schopni zbůhdarma utratit! Ať má Kalousek jakoukoliv pověst, tak nastavil hranice státního rozpočtu.

Nepomohli jste levici tím, jak jste se s ODS a VV ve vládě chovali?

Pomohli, samozřejmě. Koalice byla na pytel. Ale já si pamatuju, jak se za totality uliční výbor vyjadřoval, jestli mohu jít s dlouhými vlasy studovat vysokou školu. Zažil jsem pondělky, kdy byly masny zavřené, a v zelenině prodávali napůl shnilé brambory. Na auto jsme čekali s tátou tři týdny ve spacáku před mototechnou. Do práce se chodilo povinně. Teď jich třeba z patnácti dělá devět a zbytek je na sociálce. Je to špatně, ale doba je taková. Pokud se to má změnit, tak musíme naučit lidi dělat. Za dávky by měli státu nějakou práci odvádět.

Kdybyste do sněmovny pronikl, máte jeden nebo dva body, které jste si vytkl jako cíl?

Nelíbí se mi, že nový občanský zákoník nařizuje všem spolkům, že mohou vyvíjet ekonomickou činnost jen uvnitř a nemohou třeba vybírat vstupné. Aby si mohly vydělávat na svou další činnost, musely by se změnit na eseróčka. Děsivý výmysl úředníků. Změnit by se mělo přerozdělování dotací. Už ne přes kraje, to dopadlo hrozně. A chtěl bych se podílet na co největším zjednodušení účetnictví a daňové problematiky pro podnikatele. Na druhou stranu vidím, kolik živnostníků, kteří pracují spoustu let, jezdí v hezkých autech, bydlí v krásných domech a nikdy na daních nezaplatili ani korunu. To je hodně zvláštní, podmínky by se měly narovnat.

TOP 09 řadu let řídila ministerstvo financí.

Léta se toho problému nikdo nedotkl. Nestačí jen ministr financí, je zapotřebí mít 110 poslanců v parlamentu.

Vždyť jste dlouho seděli ve vládě a v koalici.

Já vím, ale nebyla vůle připravit pro živnostníky nové zákony. Dalším problémem parlamentu je, že v něm seděli lidé, kteří o reálném životě nic nevědí.

Bohumil Zeman

Mladá fronta DNES, 12. 10. 2013, rubrika: Kraj Karlovarský, str. 3

Štítky