Magie mandatorních výdajů

Komentář

10. 9. 2009

Nevěřícně naslouchám populistickým prohlášením politiků napříč téměř všemi politickými stranami, když se vyjadřují k návrhům ministra financí Eduarda Janoty na sestavení rozpočtu pro příští rok, respektive k výši jeho uvažovaného schodku. Kde jsou rozumní a hrdí vůdci politických stran a hnutí, kde jsou ti státníci, kteří se chtějí po volbách postavit do čela státu a v ekonomicky složitých dobách řídit kormidlo lodi v neklidných a rozbouřených vodách? Proč se až na pár výjimek z řad jedné nové politické strany nikdo nedokáže postavit před kamery a voličům povědět pravdu do očí? Jistý anglický premiér kdysi před voliče předstoupil s prohlášením, ve kterém jim neslíbil nic jiného, než krev, pot a slzy. A uspěl. Protože nelhal a nesliboval nesplnitelné. My na tom nejsme ( zatím ) ani zdaleka tak špatně, takže tu krev si můžeme s klidným svědomím odpustit. Ale pot a trochu slziček by jsme po letech hojnosti snad na oltář vlasti položit mohli. Jenomže to by nás o to musel někdo s upřímností a s pokorou požádat. Místo toho slyšíme pouze hlasité varování ministra financí a šeptání premíéra, že je zle, že do podpalubí naší lodi teče a že se nikdo nechystá k těm pomyslným pumpám.

To skutečně chcete za pár týdnů, vážení spoluobčané, volit nezodpovědné populisty a hazardéry, kteří s námi chtějí sehrát divadlo podobné ruské ruletě? Kde asi vezmeme peníze na 13. důchody, na nesmyslné zvyšování různých sociálních pseudodávek, ale třeba i na včera schválený socialistický balíček se sekerou zaťatou do státní kasy za zhruba šest miliard korun? Není konečně na čase přiznat, že jsme na dně a že na některé věci prostě nemáme a proto budeme-li si chtít udržet náš slušný standard, budeme si muset sem tam něco připlatit? Přestaňme natahovat ruce ke státu. Stát není dojná kráva. Pojďme k volbám a volme s rozumem.

Třeba toho, kdo nám dá povel " Vzhůru dolu k těm pumpám !" Má to ale celé jeden háček. Velet může úspěšně jenom ten, komu posádka na lodi důvěřuje. Chtělo se mi napsat, věřme tomu, kdo to s námi myslí upřímně, ale to už nám kdysi s naivní dětskou tváří sliboval jeden pán od dráhy.

Tak co třeba zkusit ono známé pořekadlo - "nejlepší forma vlády je osvícený monarcha"? Jeden se nám nabízí...

Vladimír Těšínský, občan ČR
Kostelec nad Labem, 10. 9. 2009
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme