Lidé očkovaní proti covidu nebudou zvýhodňováni jako dřív, uvedl Válek

8. 6. 2022

Přeočkování proti covidu-19 bude nejméně letos na podzim hrazeno ze zdravotního pojištění. Ideální doba pro posilující dávku vakcíny je konec srpna až polovina října, řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Resort podle něj jedná o způsobu nákupu dalších vakcín, který by mohl být opět společný pro celou EU, chce ho mít dojednaný do července. Nepočítá ale s žádnými výhodami pro očkované jako při dřívějších vlnách epidemie. Řekl také, že jednání o nákupu léku paxlovid zatím nejsou úspěšná.

„Očkování musí začít koncem srpna nebo začátkem září, protože hladina protilátek trvá měsíce. Pokud jsou rizikové konec října až únor, tak je potřeba, aby rizikové skupiny byly naočkované někdy od konce srpna do poloviny října,“ řekl Válek. Podle ministra se počítá i se znovuotevřením některých velkých očkovacích míst bez registrace.

Přeočkování je podle něj důležité zejména pro skupiny ohrožené vážným průběhem covidu-19, což jsou chronicky nemocní a obecně lidé nad 55 let. Nejméně tento podzim bude vakcinace bezplatná pro všechny a Válek by rád, aby tomu tak bylo i do budoucna.

„Protože je součástí prevence, tak bych rád, aby jakékoliv očkování bylo bezplatné,“ dodal. Jedná se podle něj i o tom, že by z veřejného zdravotního pojištění bylo všem hrazeno každoroční očkování proti chřipce, které v současné době mají zdarma jen senioři.

Dobrovolné očkování a žádné lockdowny

Ministr dodal, že očkování proti covidu bude dobrovolné a nikdo k němu nebude nucen. „Žádné lockdowny, žádné zavírání, žádné očkování, abych mohl jít na pivo,“ předeslal. Podle něj se i na úrovni Evropské unie debatuje o nutnosti dalších opatření.

„Dospíváme postupně ke konsenzu na tom, že nebudeme chtít znovu prosazovat covid pasy nebo lockdowny. Budeme prosazovat dobrovolné očkování, především pro rizikové skupiny nad 55 let,“ řekl. 

Debatuje se podle něj také o tom, jakým způsobem do budoucna nakupovat vakcíny proti covidu. Podrobnosti o vyjednáváních s výrobci nechtěl Válek komentovat, protože ještě nejsou ukončená. Jsou ale podle něj tvrdá.

„Pokud se nám povede to, co teď řešíme, tak bychom mohli korektním způsobem, ale nesmírně užitečným pro občany z pohledu finančních úspor, začátkem července mít hotovo. Pokud to všechno klapne, tak bychom mohli udělat úplně jiný model dohody pro celou Evropskou unii,“ doplnil.

Stát nechce platit za paxlovid

Naopak neúspěšná jsou zatím vyjednávání o dodávkách antivirotika paxlovid. „Není šťastné, aby stát platil za lék, který nespotřebuje. Standardní dodávání jakéhokoliv léku spočívá v tom, že distributor lék nakoupí, dodá do země a ten, který se spotřebuje, zaplatí pojišťovna. Žádný jiný způsob není možný,“ uvedl Válek s tím, že v Česku jsou k dispozici jiná účinná antivirotika. Dříve uváděl, že stát má na nákup 50 tisíc dávek vyhrazenu miliardu korun.

V případě vakcín země EU zaplatily výrobcům dopředu, a to ještě v době jejich vývoje, podle Válka to ale byla jiná situace a všechny země EU dostaly pro své občany levné a kvalitní vakcíny. Připomněl ale, že v současné době má Česko vakcíny za miliardy korun, které zřejmě nevyužije, a drahé léky, takzvané monoklonální protilátky, které bude muset zlikvidovat.

Zdroj: ct24.cz, 7.6.2022

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme