Laudát: Dostavba Temelína? Riziko skandálu je vysoké, je to politická třaskavina

Komentář poslance Františka Laudáta

Největší česká investice posledních let se připomenula poté,  kdy Ministerstvo  životního prostředí  vydalo kladné stanovisko k posouzení  vlivu umístění  stavby na životní prostředí. Nesouhlas zazněl ze sousedního Rakouska, Češi se věnovali gradující prezidentské kampani. . Na negativní emoce našich sousedů jsme  zvyklí, neboť se nejedná o nic nového. Co však může být  podstatně horší je skutečnost, že  se technická záležitost začíná stávat významným  nejen vnitropolitickým tématem. Již záhy po  vítězství Miloše Zemana se v médiích objevily spekulace o možném  zvýšení šancí nabídky konsorcia MIR 1200 vedeného ruským Rosatomem.

31. 1. 2013

První problém se vynořil už v prvním kole soutěže, kdy byla z důvodů nesplnění podmínek soutěže vyloučena francouzská společnost  Areva. Ta se s verdiktem komise neztotožnila a odvolala se k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚHOS). Ten bude muset pečlivě všechny aspekty vyloučení nabídky  vážit, protože může následovat arbitrážní řízení. Předběžné informace ve věci si už údajně vyžádala i Evropská komise. Pokud  ÚHOS potvrdí  verdikt  hodnotící komise, Česká republika ztratí významného spojence při obhajobě našeho jaderného programu  v EU. Sousední Německo dává vale  jaderné energetice a české plány  se mu příliš nezamlouvají.

Pokud tedy  ve hře zůstanou  zbylá dvě konsorcia, lze očekávat  jejich urputný souboj. Vůbec nezávidím těm, kteří konečný verdikt  vynesou. V atmosféře, kdy média  zpochybňují  kdekoho a kdeco, se máme nač těšit.  Westinghouse  sází nejen na spolupráci s českými dodavateli, ale  láká na svoji pokročilou technologii reaktoru AP 1000, který je považován za  špičku. Americká  Jaderná regulační komise  (NRC) mu jako jedinému  reaktoru generace III+ udělila projektovou licenci.  Pro Westinghouse hovoří  i skutečnost, že  přibližně polovina ze stávajících 440 jaderných elektráren na světě je založena na jejich technologii. Součástí  snah uspět je jistě i nedávno podepsaná smlouva o spolupráci s Českým vysokým učením technickým. Westinghouse je  připraven  zpřístupnit  své  know how  českým inženýrům.  Ve věci se  angažují i  americké politické špičky, které se přáním získat tuto zakázku ani příliš netají.  Poslední dny navíc  společnost láká  na dodavatelskou spolupráci české strojírenské firmy. Dokonce nabízí  spolupráci na svých zahraničních projektech.

Ruské konsorcium sází na spolupráci s českými dodavateli, zřejmě v ceně nabídky půjde na samou hranu  toho, co povolují mezinárodní pravidla.

Klíčových parametrů k rozhodování o nejlepší nabídce je  celá řada. Udělat průnik  výhodnosti :  cena - úroveň technologie - zapojení českých firem - provozní  bezpečnost -efektivita provozu - národní zájmy (energetická  bezpečnost země)  a jistě i řady dalších kritérií nebude snadné.  Hodnotící komise  by měla pečlivě sledovat, co již ve světě  funguje. Jakékoli dodatečné inovace   během stavby  akci nejen prodražují, prodlužují, ale  jsou i diskutabilní z hlediska budoucího provozu. Ostatně svoje  jsme si užili s prvními dvěma bloky  Temelína. Tendr je pod drobnohledem nejen našich sousedů, EU a světových organizací. Jakékoli pochybení či  nevhodná intervence v tendru může být nejen  ekonomickou, ale i politickou třaskavinou. V českých poměrech je zatím jasné pouze to, že jakékoli rozhodnutí určitě někdo zpochybní.

František Laudát
místopředseda Hospodářského výboru Poslanecké sněmovny PČR

parlamentnilisty.cz, 31. 1. 2013

Štítky
Osobnosti: František Laudát
Témata: Energetika
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme