× Pohněme s tím. Společně!

Langšádlová: Vůči hybridním hrozbám musí být ČR odolnější

18. 12. 2019

Moderátor

Můžete paní Langšádlová vysvětlit, proč by vyšetřovací komise pro vyhodnocení vlivu autoritářských režimů na vnitřní záležitosti českého politického systému měla vzniknout a čím by se měla zabývat?

Helena Langšádlová, poslankyně /TOP 09/

Těmi cíli je především zhodnotit stav aktivit cizí moci nepřátelské vůči zájmům České republiky podle platné bezpečnostní strategie tak, jak o tom často hovoří naše zpravodajské služby. Identifikovat ta slabá místa a doporučit legislativní a exekutivní opatření, abychom byli jako společnost odolnější. Rozhodně nezpochybňujeme činnost našich zpravodajských služeb, naopak si jich velice vážíme. Je potřeba říct, že komise, které dohlížejí na činnost těchto zpravodajských služeb, se zabývají právě těmi službami. My chceme vycházet z poznatků našich služeb a dívat se na to z hlediska Poslanecké sněmovny, zda stát dělá vše pro to, abychom byli odolnější vůči hybridním hrozbám, které jsou bohužel realitou.

Moderátor

Pokud vím, tak ta komise by se měla soustředit hlavně na vliv Číny a možná Ruska. Neměl by se ten záběr rozšířit i na další státy?

Helena Langšádlová, poslankyně /TOP 09/

Když se podíváte do zpráv našich služeb, tak se tam velmi často hovoří o tom, že tyto dva státy mají největší snahu rozvracet náš ústavní systém a ohrožovat nás v demokratickém vývoji. To je to základní. Pokud tady bude jakákoliv jiná země, která bude rozvracet náš ústavní systém, která bude ohrožovat náš demokratický vývoj, tak proti každé takové zemi se musíme spojit a bojovat, protože si o našem vývoji musíme rozhodovat sami. Bohužel v tuto chvíli služby hovoří o těchto dvou zemí a máme tady konkrétní aktivity, nejen v České republice, ale i napříč Evropou a Spojenými státy, kde právě tyto dvě země působí a jde to směrem snahy o rozvrácení systému a ohrožování demokratické vývoje.

Moderátor

Nemyslíte si paní Langšádlová, že někteří poslanci pro komisi nezvednou ruku, protože věří službám? Že to vnímají tak, že by měli ony dělat svojí práci a poslanci se do toho neplést?

Helena Langšádlová, poslankyně /TOP 09/

Já samozřejmě těm službám také věřím, ale problém je v tom, že ne všechno to, co vyplývá ze zpráv služeb, je naplňováno přiměřenou reakcí. Například zákon o přímých zahraničních investicích, to je věc, kterou jsme měli dávno přijmout. Další příklad je investice do mediální gramotnosti, to dělají mnohé Evropské státy a tím bychom i my byli více odolní vůči dezinformacím, které se zde šíří. Faktem je, že zpravodajské služby hovoří o Rusku a Číně, a nejen u nás, ale i v dalších státech vidíme nepřátelské aktivity těchto států a není to o tom, že by zde prosazovaly ekonomické zájmy, ale je to o tom, že provádí kybernetické útoky, dezinformační kampaně a spoustu dalších kroků, které ohrožují náš ústavní systém, a proto se jim musíme bránit.

Zdroj: Český rozhlas Plus, 18.12.2019

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Helena Langšádlová
Témata:
Bezpečnost, kriminalita a korupce
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Vladan Vaněk

tiskový mluvčí

Vladan.Vanek@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 608 165 679

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2020  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Chci, abychom byli v hlavním proudu Evropské unie.
Děkujeme