Langšádlová: Věra Jourová na výboru přesvědčivá nebyla. Přesvědčí poslance?

Komentář místopředsedkyně TOP 09 Heleny Langšádlové

23. 7. 2014

Věru Jourovou, kterou vláda navrhla na post české eurokomisařky, dnes mohli zpovídat členové sněmovního výboru pro evropské záležitosti. Za více než hodinu diskuze jsme se dozvěděli zejména to, že odbornost kandidátky na eurokomisařku je poměrně úzce zaměřená.

Současná ministryně pro místní rozvoj je zajisté odbornice na regionální rozvoj a dotační politiku. Osobně se ovšem domnívám, že vládní kandidát na eurokomisaře by měl mít širší rozhled o evropské problematice. Tím spíš, že o portfoliu pro českého komisaře není rozhodnuto.

Věra Jourová se, soudě dle dnešní debaty, neorientuje v energetické politice, nezná ani obsah či proces schvalování velmi diskutované transatlantické smlouvy. A odpovědi na otázky týkající se například migrační či vízové politiky a společného trhu nebyly kompetentní.

Za sebe mohu říci, že mě dnes nedokázala přesvědčit o tom, že by byla nejvhodnější kandidátkou. Při hlasování jsem se zdržela, považuji výběr eurokomisaře za zodpovědnost vlády. Je ale otázkou, jestli svými znalostmi dokáže zaujmout europoslance: právě ti nakonec rozhodnou o složení komise.

Helena Langšádlová,

23. 7. 2014

Štítky
Témata: EU
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme