Langšádlová si brousí zuby na Rathovo hejtmanské křeslo

23. 9. 2011

Už příští rok se bude znovu volit hejtman Středočeského kraje. V minulých volbách v roce 2008 se jím stal David Rath z ČSSD poměrně překvapivě, tehdy byl v pozici outsidera. Nyní se nabízí otázka, kdo pro něj bude napřesrok větším konkurentem: jeho předchůdce, poslanec ODS Petr Bendl, nebo poslankyně TOP 09 Helena Langšádlová?

Za rok budou mít střední Čechy novou vládu a velké strany už teď řeší, koho postavit jako svého lídra. A jak to tak vypadá, volební souboj svedou v kraji zřejmě politici, kteří společně zasedají v Poslanecké sněmovně. ČSSD povede do krajských voleb pravděpodobně znovu David Rath. Někomu mohou vadit jeho časté výpady ve Sněmovně typu "Kalousek měl veselou opičku". Na druhou stranu mu však právě jeho sarkastické výroky zajišťují velkou pozornost médií.

Rathovi v roce 2008 pomohly vyhrát volby jeho volební sliby - žákovské jízdné zdarma a proplácení zdravotních poplatků. Jenže od té doby uběhly tři roky a během nich Rath naštval Středočechy například rušením řady autobusových spojů.

TOP 09 nemá o jméně svého kandidáta ještě jasno

O pozici jedničky se tak Rath bude muset zřejmě poprat. Z řad sociální demokracie zaznívají signály, že během stranických primárek, které právě začínají, se objeví protikandidát. Zřejmě z protirathovského křídla, které reprezentuje například Milan Urban. Pravice má šanci vyhrát. Překvapením může být výsledek nováčka voleb, pravicové TOP 09, která bude kandidovat společně s hnutím Starostové a nezávislí. Kandidátkou na hejtmana bude za TOP 09 Helena Langšádlová. Starostové a nezávislí by ale raději na jejím místě viděli exstarostku Chýně Věru Kovářovou.

"Jestli to unesu, když budu dvojka? Samozřejmě. Paní poslankyně je dlouho v politice, má velké zkušenosti, zajímá se o sociální témata, objíždí kraj - bude mi ctí krýt jí záda," uvedla Kovářová.

Jednání ale zatím nejsou u konce. Společně s kandidátkou totiž TOP 09 a STAN sestavují také stínovou krajskou vládou. A na těchto jménech se už několik týdnů nemohou dohodnout.

Napínavé budou příští krajské volby i pro ODS. O pozici lídra se uchází šéf středočeských občanských demokratů Petr Bendl a také senátorka Veronika Vrecionová. Určitě časem přibudou i další jména. Lídr ODS to bude mít těžké. ODS je vládní stranou a tým Petra Nečase je jedním z nejméně oblíbených v historii.

 

Martina Klapalová

iDnes.cz, 23. 9. 2011

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme