Langšádlová: Řešení migrace leží mimo Evropu

25. 5. 2018

(editovaný přepis rozhovoru s poslankyní TOP 09 Helenou Langšádlovou)

Vladimír KROC, moderátor

Poslanecká sněmovna se dnes vrátila k diskusi o migraci, když debatovala o Marrakéšské deklaraci k otázkám kolem přílivu migrantů z Afriky do Evropy. Poslanci navrhli, aby Česko podmínilo rozvojovou pomoc zdrojovým státům jejich spoluprací v návratové politice. Na návrh evropského výboru se na tom usnesla zhruba po 2,5 hodinové debatě, v níž deklaraci kritizovali zejména poslanci SPD a jejich předseda Tomio Okamura. Ministr vnitra v demisi Lubomír Metnar za hnutí ANO, který se konference v marocké Marrákeši začátkem května účastnil, naopak mluvil o bezprecedentním překrucování faktů jejich závěrů. Mohla byste jenom v několika větách přiblížit, o co se opírá dotyčná deklarace přijatá nedávno v Marrákeši, jaké jsou hlavní body?

Helena LANGŠÁDLOVÁ, předsedkyně sněmovního podvýboru pro migraci a azylovou politiku /TOP 09/

Faktem je, že Evropa sousedí s Afrikou, ze které do Evropy po desítky let chodí migranti. Je zcela zřejmé, že v tuto chvíli je to pro Evropu velký problém a že musíme mít nějaký společný postup, jak řešit, aby se proudy, které jsme zažili i před několika lety, zastavily, minimalizovaly a aby je Evropa měla pod kontrolou. Řešení migrace leží mimo Evropu. Už od roku 2006 zde máme Rabatský proces a v rámci toho se přijala i tato zmíněná deklarace. Mohla bych říct přesně body, kterých se týká, ať už je to rozvoj, legální migrace, mobilita, ochrana, azyl, prevence a boj proti nelegální migraci, návraty, reintegrace a tak dále. Tentokrát se sešli také zástupci zemí Evropské unie a Afriky, aby hledali společné cesty, jak migraci regulovat, omezovat a hlavně naprosto zásadně potírat nelegální migraci.

Vladimír KROC, moderátor

Souhlasíte s tím, že je na škodu, že je ta deklarace příliš obecná?

Helena LANGŠÁDLOVÁ, předsedkyně sněmovního podvýboru pro migraci a azylovou politiku /TOP 09/

Deklarace bývají obecné. Nejsou pro nás nikterak závazná. Marrakéšská deklarace je forma dialogu mezi evropskými a africkými státy. Jsou tam věci, které musíme řešit ve spolupráci. Evropská unie vyjednává i další smlouvy, které se týkají zejména států Střední Afriky, odkud přichází nejvíce migrantů. Tyto smlouvy jsou hodně postaveny na tom, že budeme přispívat k udržitelným podmínkám života v těchto zemích, budeme pomáhat řešit dopady, jako klimatické změny a sucha. Současně budou tyto země přijímat zpět osoby, které přichází ze zemí Střední Afriky a naprostá většina z nich v Evropě nedostává azyl. Budou je přijímat zpět a budou je reintegrovat. Tyto kroky se dělají. Vím, že se výrazně snížily toky, které byly jak z východu, tak z jihu na Evropu a dnes jsou opravdu na minimálních počtech. Je to ale i právě proto, že se zvyšuje počet lidí, kteří se navrací. Je to i proto, že se to vyřeší hlavně v místech, odkud lidé přicházejí, protože součástí té deklarace je i šíření informací o tom, kdo může v Evropě dostat azyl. Lidé ze zemí, z kterých dnes převážně přichází, a to jsou země Střední Afriky, to nejsou.

Vladimír KROC, moderátor

Paní Langšádlová, co podle Vás vyplývá z dnešního usnesení sněmovny? 

Helena LANGŠÁDLOVÁ, předsedkyně sněmovního podvýboru pro migraci a azylovou politiku /TOP 09/

Z dnešního usnesení vyplývá to, že jsme vzali na vědomí, co vlastně ta deklarace přináší. Myslím si, že většina z nás si je vědoma, že z toho nehrozí žádné riziko. Nadále platí, že Česká republika si sama bude rozhodovat o tom, kdo k nám přichází na trh práce, ale že také naprosto suverénně rozhoduje a rozhodovat bude, kdo u nás třeba dostane azyl. Toto není ohroženo ani touto deklarací, ani jinými návrhy Evropské unie.

Zdroj: Ozvěny dne, ČRo Radiožurnál, 24. 5. 2018

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Helena Langšádlová
Témata:
EU, Zahraničí
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Lenka Brandtová

tisková mluvčí

Lenka.Brandtova@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 606 709 954

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

TRANSPARENTNÍ
VOLEBNÍ ÚČET PRO EP

  

TRANSPARENTNÍ ÚČET
PRO KOMUNÁLNÍ VOLBY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2019  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Jiří Pospíšil:Spolupráce středopravicových stran musí začít hned.
Děkujeme