Langšádlová: Kam směřuje EU?

20. 6. 2017

Před nedávnou dobou byla představena Bílá kniha, která se nastiňuje pět scénářů vývoje EU. Velmi zjednodušeně řečeno zastavíme se v integraci, zůstaneme, kde jsme, začneme couvat či půjdeme vpřed. V tomto dokumentu se však nehovoří o jednotlivých oblastech spolupráce.

Právě to je však dle mého názoru opravdu důležité. Živě se diskutuje o prohloubení integrace zemí eurozóny, což by pro nás nemuselo být výhodné, protože pokud nepřijmeme euro, můžeme zůstat na periferii. Tomuto scénáři užší integraci ve fiskální, daňové a možná i sociální politice však může bránit to, že Francie či Itálie nejsou v ideální ekonomické kondici a zdá se, že Německo se za tohoto stavu do rychlé a hlubší integrace v ekonomických oblastech nepohrne, dokud partneři neprojdou nutnými ekonomickými reformami.

Velmi aktuální je otázka prohloubení integrace v oblastech obrany a bezpečnosti. Evropská komise představila v uplynulých dnech obranný fond. Cíle integrace v této oblasti naznačili i na Pražské konferenci o obraně a bezpečnosti i Jean – Claude Juncker a Frederica Mogherini. Koncept počítá nejen s vyššími prostředky na obranu (dnešní průměrná částka vydávaná členskými státy EU na obranu je jen 1,3 % HDP), ale i například s koordinací systémů a se společným výzkumem a vývojem v této oblasti.

Obrana a bezpečnost se staly jednou z priorit zemí EU a J.C. Juncker na zmíněné konferenci dokonce hovořil o právu na bezpečnost, a to je dobře. Zásadní je, že kroky k posílení evropské obrany a bezpečnosti jsou činěny ve spolupráci se Severoatlantickou aliancí, která je garantem naší bezpečnosti. Pražské konference DESCOP se zúčastnila náměstkyně generálního tajemníka NATO Rose Gottemoeller. K užší integraci v oblasti obrany a bezpečnosti se hlásí i Česká republika.

Naše budoucnost i naše míra zapojení do evropské integrace jsou v našich rukou. Jak při jednání v Praze zdůraznil i místopředseda Evropské komise Jyrki Katainen Česká republika není v rámci EU malá země. Buďme aktivní a zodpovědní k naší budoucnosti i budoucnosti Evropy. 

Zdroj: Echo24.cz, 20. 6. 2017

Štítky
Témata: EU, Zahraničí
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme