Langšádlová: Humánní? Přístup Evropy k uprchlické krizi byl spíše neodpovědný

11. 2. 2016

Na Blízkém východě se mnoho lidí dostalo do zoufalé situace a často museli opustit své domovy. Bezpochyby zde nastala humanitární krize mimořádného rozměru. Jak na takovouto situaci reagujeme my, Evropané?

Masivní migrace do Evropy probíhá již přes dva roky. A ti, kteří zastávají politiku „otevřené náruče“ často hovoří o humanismu a jeho evropských tradicích. Jsem však přesvědčena, že přístup Evropy nebyl humánní, ale především neodpovědný.

Evropa otevřela hranice, rezignovala na jejich kontrolou a na to, kdo do Evropy přichází, současně dopustila rozvoj organizovaného zločinu mimořádného rozsahu. Byl však tento přístup alespoň humánní k obětem různého násilí, ke kterému na Blízkém východě dochází?

Evropa žel nedokázala pomoci včas a v dostatečné míře ani nezajistila dostatek potravin v uprchlických táborech, kam oběti utekly před tzv. Islámským státem či prezidentem Bašárem Asadem. Dopustili jsme se toho, že do Evropy vedle uprchlíků přišly statisíce ekonomických migrantů, kteří azylovou ochranu nikdy nedostanou. Evropa kvůli tomu nyní rozjíždí rozsáhlou akci návratové politiky, která bude nejenom mimořádně drahá, ale bude i velkou osobní tragédií pro ty, kteří budou navráceni a kteří za naději života v Evropě mnohdy vydali veškeré finanční prostředky, které získali i prodejem veškerého majetku ve svých zemích původu.

Do Evropy se dostali ti, kteří na to měli prostředky. Evropa nechala v místech konfliktu bez pomoci statisíce nemajetných vdov s dětmi, starých a nemocných lidí. Evropa přehlíží, že na Blízkém východě probíhá genocida křesťanů a jezídů. My jsme se zkrátka rozhodli nabídnout ruku těm, kteří na to mají dostatek sil a prostředků, nikoliv těm nejzranitelnějším a nejpronásledovanějším skupinám.

Kroky posledních měsíců, tak opravdu nelze hodnotit jako kroky humánní, ale především jako kroky nezodpovědné, jak již vůči těm, kteří naši pomoc opravdu potřebují, tak i vůči obyvatelům Evropy. Neustále věřím, že se v nadcházejících měsících evropským zemím podaří nalézt a prosadit společné řešení, které bude opravdu humánní a zároveň odpovědné.

Helena Langšádlová, místopředsedkyně TOP 09 

zdroj: echo24.cz, 11. 2. 2016

Štítky
Témata: EU, Zahraničí
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme