Langšádlová: Čína může být partner, ale USA jsou spojenec

12. 3. 2019

Méně témat a vědomí vlastní role v geopolitickém soupeření, to jsou podle politiků, kteří vystoupili v Událostech, komentářích, nedostatky vystoupení českého premiéra Andreje Babiše (ANO) v Bílém domě. Ačkoliv se na hodnocení jednání v zásadě shodují a cestu samotnou i její průběh chválí, nemělo by se podle nich zapomínat na to, že Česká republika se stala s varováním před firmou Huawei ze strany Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost součástí soupeření dvou velmocí.

Bývalý ministr zahraničí a nynější předseda zahraničního výboru ve sněmovně Lubomír Zaorálek (ČSSD) připomněl, že je třeba vnímat setkání ve Washingtonu v širších souvislostech. „Připletli jsme se do soupeření dvou mocností. Před pár týdny řekl Trump čínským vyjednavačům, že může otázku přístupu čínských technologií do amerických systémů upravit – anebo také ne. Zároveň (viceprezident) Mike Pence a (ministr zahraničí) Mike Pompeo vyrazili na cestu po Evropě a také mluvili o Huawei a Číně. Pro Trumpa je nyní důležité uzavřít s Čínou obchodní smlouvu. A Česká republika se stala součástí geopolitického boje,“ uvedl Zaorálek.

Trump Číně vyčítá přebytek v obchodování s USA. Čína a USA na sebe loni vzájemně uvalovaly cla, což vyvolalo obavy ohledně vývoje globální ekonomiky. Spor se vede také o technologie firmy Huawei, kterou americká vláda označila za možné bezpečnostní riziko a vyzvala spojence, aby nepoužívali její výrobky.

„Význam Číny roste,“ přiznala Helena Langšádlová (TOP 09) z výboru pro evropské záležitosti. „S Čínou můžeme být partneři. Ale Spojené státy jsou náš spojenec, máme stejné hodnoty,“ dodal předseda evropského výboru Ondřej Benešík (KDU-ČSL).

Moc témat, slabé české zastoupení, hodnotí Langšádlová a Kobza

Langšádlová a místopředseda sněmovního zahraničního výboru Jiří Kobza (SPD) označili za poněkud zarážející, že s Babišem jednaly „těžké váhy“ americké politiky, viceprezident Pence, ministr pro energetiku Rick Perry, ministr zahraničí Pompeo a poradce pro národní bezpečnost John Bolton. Proti nim seděli u stolu Babiš, dva náměstci a šéf Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Karel Havlíček.

„V diplomacii je zvykem, že by jednající skupiny měly mít adekvátní partnery. Ale faktem je, že Česká republika je členský stát EU a se všemi tarify, kvótami a cly jsme Unii podřízení. Z tohoto pohledu mohla naše delegace leda tak lobbovat,“ myslí si Kobza.

Podle Langšádlové by bylo lepší, kdyby Babiš hovořil s Američany o méně tématech, ale o to více je probrali do hloubky: „Na třicet minut asi deset témat? To muselo být hodně po povrchu. Nedovedu si představit, jak by o tom stihli jednat tak, aby to mělo nějakou hloubku.“

Podívejte se na celé video.

Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz,  9. 3. 2019

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Helena Langšádlová
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Lenka Brandtová

tisková mluvčí

Lenka.Brandtova@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 606 709 954

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

TRANSPARENTNÍ
VOLEBNÍ ÚČET PRO EP

  

TRANSPARENTNÍ ÚČET
PRO KOMUNÁLNÍ VOLBY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2019  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Jiří Pospíšil:Spolupráce středopravicových stran musí začít hned.
Děkujeme