Korupce prorůstá Českem jak zhoubná rakovina, varuje Schwarzenberg.

Rozhovor s Karlem Schwarzenbergem

15. 2. 2010
Senátor Karel Schwarzenberg označuje za největší hrozbu pro Česko korupci, která prorůstá celým státem jako rakovina. S korupcí mají bojovat i politické strany, musejí být obezřetné vůči lidem, jež se honosí podezřele získaným majetkem, upozornil předseda TOP 09 v rozhovoru pro agenturu Mediafax.

Premiér Jan Fischer hodlá během schůzek s předsedy parlamentních stran zmonitorovat, na kterých návrzích panuje mezi stranami shoda a co je tedy sněmovna ještě schopná schválit. Na co bude TOP 09 klást důraz?
My nic vlastního nenavrhujeme. Budeme podporovat předlohy, které navrhla vláda. Jedinou výjimkou je institut agenta provokatéra v protikorupčním zákoně. S tímto institutem nesouhlasíme, protože se podle nás neslučuje s právním státem. Provokace typu fingované korupce náleží novinářům.

Novinářům se podařilo na takovou provokaci nalákat i jednoho z kandidátů TOP 09 Ladislava Šustra.
Byť se to dotklo naší strany, musím uznat, že novináři tehdy odvedli skvělou práci. Ale toto skutečně mohou dělat novináři, a ne stát a policie.

S velkým korupčním skandálem se musí nyní potýkat také ODS. Mohou strany účinně bojovat s korupčním jednáním svých členů?
Je to velmi obtížné. Riziko zde bude vždy, protože politická strana jmenuje ministry, hejtmany nebo starosty. Vždy zde bude snaha tyto osoby korumpovat. Strana ale nemůže své straníky zcela pohlídat. Bylo by i blbé, kdyby měla vlastní tajnou policii. Strana ale může být obezřetnější. Když známe přibližnou situaci našeho starosty nebo poslance, a najednou se začne ukazovat s novým bourákem, hodinkami a vypráví o cestách po Karibiku, tak bychom měli zpozornět.

Jak postupovat proti těm, kteří majetek získaný za úplatky nestaví na odiv?
Někteří za sebou skutečně uklízejí. V Česku jsme ovšem zvláštní tím, a na to už upozorňoval Švehla, že my nejen u koryt jsme, ale taky u nich hlasitě mlaskáme. Je až s podivem, jak ti, u nichž je možné diskutovat o původu majetku, dávají své bohatství na odiv. To člověk nestačí ani zírat. Stačí se podívat například, kdo se objevil na Štrbském plese. Jak říká můj oblíbený autor, asi by měl člověk zpozornět, když najde v bandasce s mlékem pstruha. Zřejmě se někde mléko sešlo s vodou. A tady je těch pstruhů opravdu dost.

Považujete korupci za problém celého státu?
Korupce prorostla celým naším státem a je to naše největší ohrožení. Považuji korupci opravdu za největší nebezpečí pro Českou republiku. Jsme takřka na úrovni Sicílie a v mezinárodním hodnocení jsme na úrovni afrických zemí. Je opravdu nezbytné proti korupci tvrdě postupovat.

Pavlína Heřmánková, Denisa Čermáková
Mediafax, 15. 2. 2010, Rubrika: Praha
Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme