Kolář: Když nám dojde trpělivost, socha Koněva skončí klidně ve sběru

Je to každoroční úkaz. Kdosi polije sochu sovětského maršála Ivana Stěpanoviče Koněva v Praze 6 barvou. Následně se spustí vášnivá debata. Na jedné straně se bouří zástupci Ruské federace, případně čeští komunisté, na opačném pólu stojí reprezentanti městské části, kteří musí vynakládat finance na pomník, o jehož přítomnost na svém území ani nestojí.

27. 8. 2019

Praha 6 sochu maršála Koněva na svém území dlouhodobě nechce. Co tedy momentálně brání tomu, aby byla zcela odstraněna, a předešlo se tak každoročním sporům kvůli ní?

Upřímně tomu nebrání vůbec nic. Socha je ve správě majetku Prahy 6. My se ale snažíme projevit dobrou vůli tím, že se o tom s Rusy bavíme. To přitom vůbec nemusíme. Oni k soše nemají žádný vztah. Není to válečný hrob, který by spadal pod bilaterální smlouvu, kterou má Česko uzavřenou s Ruskem a kterou mimochodem Rusko vůbec neplní, protože se nestará o československé válečné hroby na svém území. Vnímáme to tak, že to je socha sovětského vojevůdce a Rusko je nástupnický stát Sovětského svazu. Proto s Rusy léta hovoříme o tom, že bychom sochu rádi přesunuli, případně kam. Oni se tomu brání a stěžují si. Neuvědomují si ale, že to je to jediné, co mohou dělat. Nám když dojde trpělivost, tak sochu můžeme klidně uklidit do sběru. V minulosti jsme jim přitom navrhovali, že bychom namísto Koněva mohli dát pomník všech osvoboditelů Prahy, kde by byla zastoupena i Rudá armáda. Oni to odmítali s tím, že to prostě musí být Koněv. A to i přestože Koněv je tam od roku 1980 a ve skutečnosti jde o normalizační pomník, který má symbolizovat něco jiného než osvobození Prahy. Tahle argumentace se jim ale nelíbí.

Tudíž vaše víkendové rozhodnutí, že pomník po dalším polití barvou již nevyčistíte, má sloužit jako páka pro další vyjednávání s ruskou ambasádou? Nebo jde pouze o politické vyjádření?

Jednak je to politické vyjádření, jednak jde o to, že většina lidí v Praze 6 pomník nechce. Od roku 2015 se kvůli němu pravidelně dvakrát do roku strhává bouře – v květnu, kdy se u něj schází komunisté, a v srpnu na výročí okupace. A vždy převažuje veřejné mínění, že pomník tam nemá být. Nevidím důvod, když se Rusové neustále vměšují do našich záležitostí, říkají nám, co bychom měli dělat se svým majetkem, posílají kvůli tomu diplomatické nóty nebo si zvou naše diplomaty na kobereček, a zároveň se nestarají o naše pomníky. Proč bych jim měl dělat „pucfleka“ a pořád jim dokola leštit generálské holinky. Opravdu ne.

Na druhou stranu, když se o víkendu objevili tací, kteří sochu vyčistili na své náklady a usnadnili práci městské části, označil jste je ve vyjádření pro Deník N za „nějaké ruské trolly“. Přijde vám to vhodné s ohledem na vaši funkci?

Jsem názoru, že věci je dobré pojmenovávat pravými jmény. A lidé by se neměli bát a stydět říkat pravdu. Když piedestal drhne člověk, který se netají svou proruskou orientací, otevřeně podporuje prezidenta Putina a šíří dezinformace, je to ruský nebo proruský troll.

Kolikrát už za vašeho působení ve funkci čistila sochu radnice?

Když řeknu pětkrát, myslím si, že nebudu lhát. Náklady, které jsou spojené s čistěním sochy a její údržbou, od roku 2015 převyšují milion korun a už opravdu nechceme nést další. Stejně tak starosti s tím spojené a hnus, který Rusko a jeho přisluhovači v takových chvílích vždy rozjedou. Nemáme to zapotřebí. 

Nastálo by tedy za to tedy památník před dalšími útoky vandalů ochránit?

Pochopitelně to řešíme. Spousta chytráků nám radí: dejte tam kamery. Jenže kamera sama o sobě nezabrání tomu, že by sochu někdo poškodil. Pouze pomůže odhalit pachatele. Zvažujeme nyní, jaké opatření přijmout. Variant je spousta. Můžeme třeba nechat památník hlídat, případně jej i oplotit.

S tím jsou ale spojené další výdaje, které radnice na památník nechce vynakládat.

Proto jsem zatím ve fázi uvažování. Na druhou stranu - pokud by později přišlo na pořad dne odstranění pomníku a zamířil by třeba do muzea, tak by tam musel stejně přijít očištěný.

Nebylo by tedy řešením přesunout jej na méně exponované místo na území Prahy 6?

Samozřejmě jsme Rusům nabízeli, ať si sochu vezmou na zahradu ambasády, která je také v Praze 6. Zůstala by tak na území městské části, ale byla na málo exponovaném místě, kde by k ní měli přístup jen ti, co chtějí. Podle mě by to situaci řešilo.

Neotálíte s případným odstraněním památníků rovněž proto, že se obáváte, jaké reakce by takový krok na ruské straně vyvolal?

A co by nám Rusové udělali? Vyhlásí nám válku? To asi ne. Reakce by byly stejné jako dosud. Tím, že to je majetek suverénního státu, nemá žádný jiný stát, ať je to Rusko či kdokoliv jiný, jakékoliv právo určovat nám či si vymáhat, co se svým majetkem budeme dělat.

Jak dlouho hodláte být trpěliví a čekat, zdali se ruská strana ozve a bude s vámi jednat?

My se s ruskou stranou sešli již několikrát, ale od jejich zástupců vždy padaly obvinění a výhrůžky. Přesto jsem připravený s nimi jednat dál z naší dobré vůle. Momentálně ale finalizujeme dopis ruské ambasádě, kde se ohradíme proti všem jejím nařčením, které padly během posledních tří dnů, a které já považuji za naprosto nehorázné. Trpělivost už nám pomalu dochází.

Zdroj: Lidovky.cz, Robert Sattler, 27.8.2019

Štítky
Osobnosti: Ondřej Kolář
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme