Klaus je jako František Josef

Rozhovor s Karlem Schwarzenbergem

31. 12. 2009
* Pane předsedo TOP 09, co říkáte na to, že prezident si k sobě po Novém roce pozval pouze šéfy ODS a ČSSD?

To je samozřejmé, stávající kartel moci si chce zachovat svoji pozici a prezident již dneska pracuje na velké koalici, což by odpovídalo jeho ideálu, který vytvořil v opoziční smlouvě před několika lety. Podle mého by mu obdobná situace nejvíce vyhovovala.

* Proč myslíte? Vždyť na prezidenta kandidovat nemůže ani nechce a tím pádem podporu stran již potřebovat nebude.

Ještě bude několik let s nimi vládnout a on si určitě něco vymyslí, aby mohl zůstat hráčem. O tom nepochybuji. Sám přece říkal, že si nedokáže představit, že by šel na nějakou univerzitu nebo na chalupu do jižních Čech. Určitě již o tom přemýšlí. Také je v tom fenomén stárnoucích režimů i lidí. Také František Josef si na stará kolena nedokázal představit nic jiného, než uspořádání podle rakousko-uherského vyrovnání a byl překvapen, když ostatní národy s tím nebyly srozuměny. Také Klaus si neumí představit nic jiného, než že budou velké strany spolupracovat. A my nebo zelení mu v tom obrazu rušíme.

* Jak se chcete bránit?

Rozhodne volič. Bude-li chtít změnu, v což doufám, tak bude volit nás, nebo zelené. Pokud se nechají rozmazlit Paroubkovými přídavky k  rozpočtu, tak bude marasmus pokračovat.
(dan)
Právo, 31. 12. 2009, rubrika: Zpravodajství, strana: 2
Štítky
Osobnosti: Karel Schwarzenberg
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme