× Pohněme s tím. Společně!

Každá další vláda bude muset po volbách šetřit ještě radikálněji

Rozhovor s Miroslavem Kalouskem

16. 12. 2009

Miroslav Kalousek, místopředseda TOP 09, navrhuje, aby všechny strany dočasně odložily některé své priority a shodly se ještě před volbami na razantních úsporách. Je tak největším spojencem ministra financí Eduarda Janoty, který chystá druhý úsporný balíček. Kalousek je pro omezení sociálních dávek či státní podpory stavebního spoření.

*Jako jediná strana jste jasně řekli, že se má ještě před volbami schválit nový Janotův úsporný balíček. Není v tom ale hlavně politický kalkul, protože víte, že těsně před volbami nepopulární škrty těžko projdou, ale říkáte to jen proto, abyste přetáhli na svou stranu část voličů ODS?

Novinářská podezíravost je možná, ale ze mě spíš mluví bývalý ministr financí, který ví, že parlament bude muset schválit změny zákonů, jinak bude schodek v roce 2011 vyšší než v roce 2010. Žádná vláda, která vzejde z řádných voleb, nebude mít šanci ovlivnit zákony tak, aby to dopadlo už na rozpočet 2011. Proto si myslím, že je nutné schválit politicky neutrální úsporný balík, kdy všechny strany rezignují dočasně na některé své priority a schválí změny, které časově omezíme jedním rokem. Ten, kdo odmítá tohle řešení nebo mě podezírá z politického kalkulu, ať navrhne jiné řešení, aby se schodek nezvyšoval.

*Kde se tak pokazily vztahy TOP 09 a ODS? Když jste vaši stranu zakládali, skoro ve všem jste si rozuměli. Teď jste se pohádali kvůli rozpočtu - ODS umožnila jeho přijetí, vy jste byli proti. A vyměňujete si různě ostrá vyjádření, kdo lže a kdo dělá chyby.

Nevidím to jako pokažené vztahy, ale jako rozdílné názory. Jsem prostě přesvědčen, že schválit Paroubkův rozpočet byla velká politická chyba. ODS se na nás zlobí, že jsme s ní nechtěli udělat tu chybu také, ale my jsme chtěli podpořit rozpočet Fischerovy vlády, ne rozpočet Jiřího Paroubka.

*Nebude to ze strany ministra financí Janoty a vlády přece jen tak trochu "donquijotství" zkusit prosadit další balíček v době předvolební kampaně, kdy se strany hlavně snaží lákat voliče různými populistickými sliby?

Je to samozřejmě velmi obtížné a nikdo neví, jestli se to povede, ale připadá mi nemožné pokrčit rameny a dopředu to zabalit. Bude samozřejmě nutná politická dohoda, kdy všichni kývnou na dočasně omezená opatření, která by oni sami za sebe nikdy nenavrhovali.

*Kde se tedy podle vás dá ušetřit?

Vzhledem k tomu, že dopad penzijní reformy by byl dlouhodobý, tak pro časově omezený balíček na jeden rok by do toho penzijní reforma nepatřila, ale rozhodně by tam měla být vyšší spoluúčast pacientů ve zdravotnictví a sociální dávky pouze těm, kdo je opravdu potřebují. Samozřejmě také omezení vládních výdajů a líbilo by se mi omezení podpory stavebního spoření. Je to věc politické dohody, jak hluboko budeme ochotni zakrojit. Já bych osobně šetřil více na výdajích, ale protože musí jít o politický kompromis, tak chápu, že by se musely přijmout i některé kroky, které by zvýšily příjmy.

*Jak se vám líbí nový návrh předsedy ČSSD Jiřího Paroubka, že stát může ušetřit možná až desítky miliard na stavebních zakázkách velkým firmám?

Neumím komentovat ten návrh, protože s ním nejsem blíže seznámen. Pokud by to skutečně vedlo k šetření, tak to rádi podpoříme.

*Cyril Svoboda řekl iDNES.cz, že lidovci nebudou v parlamentu s výjimkou vyšší mateřské podporovat jiné návrhy ČSSD, které by víc zaťaly sekeru do rozpočtu - ať už jde o rušení poplatků u lékaře nebo návrh znovu vyplácet nemocenskou v prvních třech dnech nemoci. Potěšilo vás to?

Je to dobrá i špatná zpráva současně. Všichni jsme se dohodli na Janotově balíčku a tam je i mateřská. Rozmělňovat balíček několik měsíců poté, co byl schválen, je špatná zpráva pro veřejnost, protože jakákoli vláda, která se ujme moci po volbách, bude muset dělat mnohem radikálnější opatření, než s jakými přišla Fischerova vláda.

*Když říkáte veřejnosti, jak moc je třeba šetřit, nakolik šetří sama TOP 09?

Nejsme nijak bohatá strana, takže šetříme velmi. Jak na nezbytném provozu, tak počtu profesionálů, kteří pro stranu pracují. Hlavně bych byl ale nerad, kdyby zapadl návrh zákona, který jsme předložili a který bude doufám projednán v lednu - snížení státního příspěvku politickým stranám na polovinu po dobu tří let. Jestliže musí šetřit všichni, tak je absurdní, aby z toho byly vyňaty strany.

Josef Kopecký
iDNES.cz, 16. 12. 2009, Rubrika: Domácí

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Miroslav Kalousek
Témata:
Hospodářství
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Vladan Vaněk

tiskový mluvčí

Vladan.Vanek@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 608 165 679

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2020  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Za demokracii a svobodu musí bojovat každá generace.
Děkujeme