Kalousek: Vláda vyčerpala všechny rezervy a nebezpečně sahá do soukromého sektoru

9. 7. 2019

Vláda už vyčerpala všechny finanční rezervy a plánuje sáhnout do soukromého sektoru, varoval v rozhovoru pro Novinky předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. Problém vidí v daňovém balíčku, kde vláda navrhuje snížením uznatelnosti technických rezerv u pojišťoven, čímž nebudou pojišťovny chráněné v případě budoucí krize. Kritizuje i zvýšení daní na tabák, alkohol a hazard, pokud to vláda nehodlá kompenzovat snížením jiných daní.

Do Sněmovny přichází vládní daňový balíček, který plánuje zvýšit daně na tabák, alkohol a hazard. Podpoříte tento návrh?

Podle vlády je zvýšení spotřební daně motivováno tlakem odborníků na boj se závislostí. Existují dvě možnosti. Buď mluví ministerstvo pravdu a jde opravdu o boj se závislostí, potom logicky vyhoví našemu apelu, aby jiné daně byly sníženy.

Jaké například?

Například budeme hlasovat o senátním návrhu zrušení daně z nabytí nemovitosti. To je zhruba stejný finanční objem. Pokud by to vládní strany nechtěly akceptovat, navrhneme snížení daně z příjmu fyzických osob. Tím se naopak podporuje chuť pracovat. Snižovat tuto daň je tak prospěšné.

Pokud na to vládní poslanci nepřistoupí?

Tak ten argument, že jde o boj se závislostí, je falešný a nepravdivý a vládě nejde o nic jiného než zvýšit daňovou zátěž a se závislostí nechtějí bojovat, ale chtějí na ní pouze více vydělat.

V souvislosti s balíčkem upozorňujete i na snižování odolnosti vůči případné budoucí krizi. Co tím myslíte?

Jde o snížení uznatelnosti technických rezerv u pojišťoven, což pokládám vůbec za nejnebezpečnější součást návrhu, která může dopadnout na všechny občany.

Můžete to krátce vysvětlit?

Pojišťovny si tvoří rezervy pro mimořádné situace, aby v případě mimořádných situací mohly své pojištěnce vyplatit. Tyto peníze jsou daňově uznatelné a nemohou být vyplaceny jako dividendy a pojišťovna si je může odečíst ze základu daně. Ministerstvo nyní připravuje novou metodiku a chce uznávat pojišťovnám mnohem menší rezervy, než jim uznává teď.

Pojišťovny tak budou méně odolné proti mimořádným situacím a proti případné krizi. A já znovu říkám, že to je mimořádně neodpovědné. Vláda už vyčerpala všechny rezervy ve veřejných rozpočtech, chce sahat na rezervy i soukromého sektoru a tím bude finanční sektor méně odolný a může se stát, že tak jako v řadě jiných zemí bude muset intervenovat daňový poplatník, aby pojišťovny přežily.

Zdroj: Renáta Bohuslavová, Novinky, 9.7.2019

ŠTÍTKY

Témata:
Rozpočtové určení daní
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Lenka Brandtová

tisková mluvčí

Lenka.Brandtova@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 606 709 954

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

TRANSPARENTNÍ
VOLEBNÍ ÚČET PRO EP

  

TRANSPARENTNÍ ÚČET
PRO KOMUNÁLNÍ VOLBY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2019  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Jiří Pospíšil:Spolupráce středopravicových stran musí začít hned.
Děkujeme