× Spojenci pro Evropu

Kalousek: Stát chce církve zdaněním restitucí okrást

13. 12. 2018

Zdanění církevních náhrad se dostává na scénu – komunisté svolali mimořádnou schůzi sněmovny, kde chtějí návrh protlačit ve druhém čtení. Co na to říká jeden z architektů dohody o majetkovém narovnání státu s církvemi, bývalý ministr financí a nyní předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek? Ve středu byl hostem Dvaceti minut Radiožurnálu.

„Čtyři politické strany, které to podporují – ANO, SPD, komunisté a sociální demokraté – mají ve sněmovně tolik hlasů, že jsou schopni přehlasovat i senátní veto,“ říká Kalousek s tím, že zákon schválen bude, což ale neznamená, že to je správné, mravné a v souladu s naším ústavním pořádkem.

Na celé skutečnosti jsou podle něj dvě neakceptovatelné věci – tou první je to, že jde o druhou loupež za 70 let, jak tvrdí. „Církve byly oloupeny o veškerý majetek, jejich příslušníci byli vězněni, mnozí popraveni,“ připomíná.

Narovnání vztahů mezi státem a církvemi se podařilo sice dosáhnout, stát teď ale zase přichází a podle Kalouska chce podruhé ten subjekt zdaněním znovu okrást.

Druhou věcí, která Kalouskovi vadí, je porušení zásady platnosti smluv. „Ve smlouvách je napsáno, že to zdaněno nebude. Žádným zákonem nemůžete změnit to, co je v té smlouvě, aniž by s tím ta druhá strana souhlasila,“ uzavírá.

Bude záležet na Babišovi i na komisi

Kalousek se dále vyjádřil i k Babišovu střetu zájmů, který nyní řeší Evropský parlament. „Nepochybně Andrej Babiš ve střetu zájmů je, jakým způsobem se to vyřeší, bude záležet na komisi i na něm samém, protože on může udělat kroky, kdy přestane být v konfliktu zájmů,“ uvedl Kalousek.

Jednání v Evropském parlamentu označil Kalousek za „strašnou ostudu“, která nemá v unii precedent. „Za posledních 25 let se nestalo, že by se projednával v Evropském parlamentu konflikt zájmů předsedy vlády, který je v podezření, že poškozuje finanční zájmy Evropské unie,“ dodal.

Byla výše církevních náhrad správně vypočítaná? Měl by Brusel zastavit dotace Agrofertu? A jak je možné, že hnutí ANO stále rostou preference? Poslechněte si celý rozhovor.

Zdroj: irozhlas.cz, 13. 12. 2018

ŠTÍTKY

Témata:
Církve a občanská společnost
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Lenka Brandtová

tisková mluvčí TOP 09

lenka.brandtova@top09.cz

tel.: 255 790 932

mob.: 606 709 954

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

TRANSPARENTNÍ
VOLEBNÍ ÚČET PRO EP

  

TRANSPARENTNÍ ÚČET
PRO KOMUNÁLNÍ VOLBY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2019  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Jiří Pospíšil:Jsme jediná pravicová proevropská strana.
Děkujeme