Kalousek: Společná Evropa potřebuje jasná pravidla, ne výjimky

30. 6. 2016

Přečtěte si editované hlavní body včerejší diskuze s předsedou TOP 09 Miroslavem Kalouskem. Nebo se podívejte na celý záznam ZDE.

Brexit je největší politickou událostí posledních let

Lukáš DOLANSKÝ, moderátor

Časopis New York napsal, že Brexit je v zásadě největší událost v Evropě od pádu Berlínské zdi. Je to příliš patetický americký pohled, nebo je to pravda?

Miroslav KALOUSEK, předseda strany /TOP 09/

Myslím si, že je to asi tak silný výraz, jako když Václav Klaus řekl, že je to naprostá neudálost. Za poslední 3 dny jsem si prohlížel burzy a marně jsem vzpomínal na větší neudálost, která by se odehrála za posledních 8 let. Jde o velmi vážnou událost. Bohužel nejenom ekonomickou. Je to také vážná mezinárodně politická i bezpečnostní událost. Asi nikdo z nás není v tuhle chvíli schopen předvídat další vývoj. Nechci nikoho strašit. Chci jenom říct, že strana, které mám tu čest předsedat, udělá všechno pro to, abychom zůstali součástí jednotné a bezpečné Evropy, což si vyžádá hodně práce.

Házet vinu za Brexit na Junckera je krátkozraké

Miroslav KALOUSEK, předseda strany /TOP 09/

Nemám v úmyslu hájit Jean-Clauda Junckera, ani ho jakkoli odsuzovat. Brexit tady je díky vnitropolitické krizi v Británii. Najít viníka Junckera a tvrdit "zastřelme Junckera a všechno bude dobré," není žádné řešení. Teď máme Brexit. Anglie je v evidentní krizi, není tam lídr. Patřím k těm, kdo říkají, že nemáme chvátat, protože v Británii není s kým jednat. Není tam lídr, se kterým se dají zodpovědně projednávat podmínky. Řešit to tím, že si tady ještě odstřelíme předsedu Evropské komise, aniž bychom tušili, kdo by to mohl dělat místo něj, fakt není řešení. My už dlouho říkáme, že je strašně důležité uvědomit si, co Komise dělat má a musí. Tam musí integrace postoupit. Jde o otázky obranné politiky, zahraniční politiky, energetické politiky. A co dělat nemusí a nemá? To jsou věci týkající se třeba ochrany spotřebitele a zákoníku práce. Ty mají být v kompetenci národních států. Tvrdit ale, že se má všechno decentralizovat, rozpustit a na všechno mají mít všichni výjimky...no to tu Evropu můžeme rozpustit rovnou.

Evropská unie nemůže stát na výjimkách

Miroslav KALOUSEK, předseda strany /TOP 09/

Hovoříme-li o změnách v Evropské unii, tak si nemyslíme, že by měly stát a padat s tím, kolik si kdo vyjedná výjimek. Pak budou nějaká pravidla, ze kterých budou mít všichni výjimky, takže nebudou platit vůbec. Chceme tedy pravidla, kde bude pokud možno co nejméně výjimek pro každého. V ideálním případě nebude mít výjimku nikdo. Výjimky jsou vždycky špatně, to je distorze. Potřebujeme pravidla, kde se jasně některé kompetence pro nezbytnost akceschopné Evropy posílí a některé se budou naopak decentralizovat. Je to ta jednoduchá a bohužel velmi pracná věta. Evropa má a musí celou řadu věcí dělat společně. Řadu těch věcí ale bohužel nedělá, protože tam má málo těch centrálních kompetencí. Spoustu věcí Evropa vůbec dělat nemusí, ale zároveň tam těch centrálních kompetencí má příliš mnoho.

Lukáš DOLANSKÝ, moderátor

Jaký by měl být mandát, který by měla mít česká vláda, Bohuslav Sobotka?

Miroslav KALOUSEK, předseda strany /TOP 09/

Ten mandát bychom rádi vydiskutovali. Chceme do toho ale jít s prioritami, které bude hájit Česká republika. Tyto priority by měly spočívat v tom, co chceme centralizovat a kde chceme posílit kompetence Evropské unie. Začít však tím, že budu křičet kamarádům je ouvej, teď si na nich vydupu výjimky, to mně připadá hodně nefér a hodně neprozřetelné. Pokud se tak bude chovat každý, tak společnou Evropu mít nebudeme.

V Evropě nemůžeme jet v pomalejším pruhu

Lukáš DOLANSKÝ, moderátor

Nebudu vás zkoušet z vašeho programu, pane předsedo Kalousku, ale v roce 2013 se před volbami ve vašem volebním programu bylo v souvislosti s přijímáním eura napsáno: je přitom nutné pečlivě analyzovat vhodný okamžik vstupu vzhledem k vývoji ekonomik a zemí eurozóny. Je ten moment nyní?

Miroslav KALOUSEK, předseda strany /TOP 09/

Euro je primárně politický projekt. My ho tady diskutujeme v několika posledních letech téměř výlučně v ekonomické kategorii. Pokud se bude politická diskuse v rámci společné Evropy vyvíjet, tak je to jedna z možností. Netvrdím, že to tak bude, ale pokud se bude situace vyvíjet tak, že vznikne dvourychlostní Evropa, kde tvrdé jádro bude eurozóna a pomalejší pruh  budou země mimo eurozónu, tak budu naléhat, abychom urychlili vstup do eurozóny. I za cenu toho, že si poneseme nějaké náklady, protože si tím pořídíme jistotu, že zůstáváme v centru Evropy. Každý z nás, kdo kdy jel v pomalejším pruhu, ví, že jsme vždycky narazili na ceduli exit. Takže to je ten politický pohled. Ten bude TOP 09 zcela jistě prosazovat.

zdroj: Události, komentáře, ČT24, 29. 6. 2016

Štítky
Osobnosti: Miroslav Kalousek
Témata: EU
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme