Kalousek: Říkáme poctivě nepříjemné zprávy

Rozhovor s ministrem financí Miroslavem Kalouskem

11. 4. 2012

Přes otřesy, které koalice v uplynulých dnech zažila, se dnes ministři opět sejdou u jednoho stolu. Kromě jiných bodů mají řešit i úsporné kroky, na kterých se v úterý dohodly špičky vládní koalice. Kde všude bude vláda šetřit, aby se jí dařilo snižovat zadlužení země, tak třeba i o tom můžeme mluvit s ministrem financí Miroslavem Kalouskem z TOP 09, dobrý den, pane ministře.

Dobré ráno. Děkuji za pozvání.

Popravdě ani nevím čím začít. Možná, co musí vláda udělat za prvé, aby se třeba dodržel vůbec ten plánovaný schodek 23 miliard 600 milionů?

Počkejte, 23 miliard.

Tak aby se dodržel plánovaný schodek na letošní rok, takhle.

Zaskočil jste mě tím číslem.

Ne, to byl nesmysl, to jsem nechtěl.

To jste řekl deficit za první čtvrtletí, to bylo správné číslo. My jsme jasně říkali, že kromě velkých úsporných škrtů, které už vláda udělala od roku 2010, že nelze dál konsolidovat veřejné rozpočty bez změny legislativy jak na výdajové, tak bohužel i na příjmové straně. Já bych ta opatření, která už byla zveřejněna, včera jsme se na nich dohodli, já bych rozdělil do dvou zásadních pater. Prvním patrem jsou ty fiskálně nejmasivnější, nejdůležitější, bez kterých by to úsilí nemohlo být vyšší inkaso s DPH. To je masivní úspora ve státní správě. To je jiné valorizační schéma důchodů než dosud, protože neroste-li ekonomika, nemáme víc peněz a přibývá potřeby platit důchody, pak prostě to současné valorizační schéma je neufinancovatelné.

Myslíte, že tohle vysvětlení důchodcům stačí?

To není vysvětlení jen pro důchodce. My se obracíme na veřejnost a říkáme poctivě velmi nepříjemnou zprávu. Nelze konsolidovat veřejné rozpočty bez toho, aniž by každému z nás, zdůrazňuji, každému z nás, o něco klesly reálné příjmy. V tom Česká republika není žádnou výjimkou, to se teď děje všude v Evropě. Prostě máme dvě možnosti, buď se teď budeme mít trochu hůř a za několik let proto nebudeme ztraceni, anebo podlehneme populismu, budeme tvrdit, že politici dokážou zařídit, abychom se teď následujících několik let měli lépe, lépe a lépe, ono by to šlo ještě dva čtyři roky ufinancovat a pak bychom byli totálně ztraceni. My jsme přesvědčeni, že odpovědná je ta první cesta.

Nicméně lidé vám namítnou: Vždyť my jsme tohle zadlužení v podstatě nezavinili. Příčin kromě těch objektivních, řekněme, globálních ekonomických procesů, tak to byly spíš politická rozhodnutí? Budou mít pravdu?

Byly to politická rozhodnutí, která si voliči přáli. Zase Česká republika v tom není žádnou výjimkou. Prostě 40 let vlády přifukovaly životní úroveň veřejnosti na úkor budoucích generací. Prostě spotřebovávaly jsme o něco více než jsme byli schopni si vydělat s tím, že to jednou někdo zaplatí.

Já vás přerušil, promiňte, pane ministře, když jste mluvil o tom horním patře, pak tedy soudím, že je tam ještě jedno spodnější patro?

Tam je to spodnější patro jsou sice už fiskálně méně významné objemy. Nicméně je nesmírně důležité z hlediska společenské soudržnosti, když říkáme, že všichni, tak všichni, to znamená, týká se to například otázky paušálu pro živnostníky, týká se to prosby nebo žádosti pro vysokopříjmové, na které se obracíme, říkáme: Několik let, my můžeme valorizovat důchody dosavadním tempem nezbývá než vás požádat o něco vyšší příspěvek z vašich vyšších než standardních příjmů. Nemůžete si, bylo by nefér a nemožné předložit soubor opatření, které by nezahrnul celou společnost.

A ještě mi závěrem řekněte takovou aktuální věc. Když někdo pojede dnes k benzinové pumpě, vy budete stále proti tomu návrhu sociálních demokratů o snížení spotřební daně na pohonné hmoty?

Absolutně a v každém případě, prostě to je naprosto populistický návrh, který nevěřím, že by přinesl. Pro veřejné rozpočty by znamenal obrovskou ztrátu v řádu desítek, mnohem větší než deset miliard a nevěřím, že by přinesl do cenového vývoje benzinu a nafty nějakou významnou změnu. Možná by došlo ke krátkodobému zlevnění, nicméně cena na světových trzích je daleko víc ovlivňována cenou situací na Středním a Blízkém východě než.

Výší daně v tom kterém státě. Děkuji za rozhovor, to byl Miroslav Kalousek, ministr financí, na slyšenou.

Na slyšenou.

Jan Pokorný

Český rozhlas 1 - Radiožurnál, 11. 4. 2012

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme