Kalousek: Kvůli vládě naše země stagnuje

29. 8. 2019

(editovaný přepis rozhovoru s předsedou poslaneckého klubu TOP 09 Miroslavem Kalouskem)

Moderátorka

Schodek 40 miliard je lepší než rozpočtové provizorium. Je to podle Vás tak nebo není? 

Miroslav Kalousek, předseda poslaneckého klubu /TOP 09/

Rozpočtové provizorium, které trvá dlouho, samozřejmě zemi strašně poškodí. Ale špatná rozpočtová politika ji poškodí ještě více. Víte, není tak podstatné, jestli je deficit 30 nebo 40 miliard. On po 6 letech růstu nemá být žádný. Podstatné je, jestli ta struktura rozpočtu a jeho dlouhodobé trendy myslí dostatečně na budoucnost jak v oblasti investic, tak především nezbytných změn udržitelnosti sociální a zdravotní péče – to znamená sociálního a zdravotního pojištění. A tam se třeba vláda chová tak, že ji vůbec nezajímá, co bude za 5 nebo za 10 let, i když dobře ví, že ty problémy se blíží. Navíc evidentně dochází k ochlazování ekonomiky a že se ten šestiletý trend, se kterým tento rozpočet pokračuje, výrazně snížil a zároveň odolnost rozpočtu proti budoucím ochlazením, nedej bože krizi. Rozpočet, který je v téhle podobě, nelze podpořit a to proto, že je mu budoucnost úplně ukradená. 

Moderátorka

Vy byste byl schopný tento rozpočet tolerovat, pokud by v něm bylo obsaženo všechno, co jste teď vyjmenoval?

Miroslav Kalousek, předseda poslaneckého klubu /TOP 09/

Rozpočet má být už 3 roky vyrovnaný, takže mi pochopitelně jeho schodek vadí. Struktura mi vadí ještě víc. My jsme řekli a to stanovisko zopakuji, že jakkoliv se nám rozpočet nelíbí, máme k němu tisíc výhrad, tak kdyby se podařilo vyčlenit investice do budoucnosti - alespoň 10 % výdajů, tak jsme připraveni jednat o jeho podpoře. Ale ono to tak není. Ono je to jen něco málo přes 8 %, což je opravdu trestuhodné vzhledem k tomu, jak tahle země potřebuje modernizovat a jak stagnuje.

Moderátorka

Především mandatorní výdaje? S tím přeci musí počítat každá vláda.

Miroslav Kalousek, předseda poslaneckého klubu /TOP 09/

S tím počítá pochopitelně každá vláda, ale to zdaleka nejsou všechny výdaje, které vláda zvyšuje, například neustále bobtnající státní výdaje. Když jsme u té demografické situace, tak vláda dobře ví, a dokonce to má ve svých materiálech, že bez zásadních systémových změn, je penzijní systém udržitelný do roku 2030 a pak se začne řítit do velkých problémů a do vzrůstajících a narůstajících deficitů. Máme už jenom 10 let na nějakou reformu – to znamená, že už včera bylo pozdě. Vláda, byť to slíbila ve svém programovém prohlášení, tak neudělala vůbec nic a také vůbec nic neudělá, protože úplně nebolestivé kroky ve veřejných reformách nejsou možné. 

Moderátorka

Jak chcete přispět ke zlepšení této situace?

Miroslav Kalousek, předseda poslaneckého klubu /TOP 09/

Tak především tím, že to nejdřív musí někdo položit na stůl, a to nemůže nikdo jiný než vláda. My jsme řekli: „dobře, vy jste zrušili naše kroky, nás to sice mrzí, je to velká chyba, ale netvrdíme, že jsme nositelé jediné pravdy, předložte svoji alternativu a my o ní budeme diskutovat.“ Vláda ji má ve svém programovém prohlášení jako první prioritu, máme za sebou polovinu volebního období a nepředložila nic a ani nic zásadního nepředloží, protože na to nemá odbornou kompetenci, ale hlavně na to nemá politickou odvahu. Ať už zvolíme jakýkoliv přístup, tak v sobě obsahuje jednu větu – více osobní spoluúčasti a více osobní odpovědnosti. A to je věta, které se každý populista bojí jako čert kříže.

Moderátorka

Jenom připomenu, že máme komisi pro spravedlivé důchody.

Miroslav Kalousek, předseda poslaneckého klubu /TOP 09/

Já vím, jak to tam probíhá a vím, jak tam probíhají diskuze a to jsou diskuze o parametrických úpravách. Věnují se hlavně vyrovnání důchodů žen a mužů. Nic proti tomu, ale zjevně se tam nerodí nic, co by se dalo označit za penzijní reformu. 

Moderátorka

A prostor jako opozice využijete jak?

Miroslav Kalousek, předseda poslaneckého klubu /TOP 09/

Rozpočet má své první, druhé a třetí čtení. V prvním čtení se diskutují jenom základní parametry a tam zcela určitě navrhneme ve smyslu jednacího řádu vrátit přepracování s doporučením, jak by měl být přepracován. Pravděpodobně budeme přehlasováni, rozpočet projde do druhého čtení a pak se diskutují jednotlivé položky a kapitoly a tam budeme mít celou řadu pozměňujících návrhů směřujících právě k tomu, co nám velmi vadí – to znamená, že se strašně málo myslí na budoucnost. Nemyslí se ani na naše spojenecké závazky v NATO, protože tak jak se plánují výdaje na obranu, tak opravdu nekopírují náš závazek, že v roce 2022 se dostaneme na 2 % HDP - to ani omylem. 

Zdroj: ČT24, 28.9.2019

ŠTÍTKY

Témata:
Rozpočtové určení daní
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Lenka Brandtová

tisková mluvčí

Lenka.Brandtova@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 606 709 954

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

TRANSPARENTNÍ
VOLEBNÍ ÚČET PRO EP

  

TRANSPARENTNÍ ÚČET
PRO KOMUNÁLNÍ VOLBY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2019  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Chci, abychom byli v hlavním proudu Evropské unie.
Děkujeme