Kalousek: Klaus by měl ctít, že za diplomacii odpovídá vláda

2. 9. 2011

Miroslav Kalousek v pátek okomentoval Klausovu kritiku vládní diplomacie tím, že by se prezident Václav Klaus měl držet zásady, že za zahraniční politiku odpovídá vláda. Svého kolegu Schwarzenberga bránil tím, že jeho autoritu ve světě mu asi každý politik závidí.

Prezident Václav Klaus by se měl držet zásady, že za zahraniční politiku odpovídá vláda. V reakci na prezidentovu kritiku vládní diplomacie a ministra zahraničí Karla Schwarzenberga (TOP 09) to řekl jeho stranický kolega a ministr financí Miroslav Kalousek. Poznamenal přitom, že Schwarzenberg má ve světě autoritu, kterou mu může leckterý politik závidět. "Dvacet let naslouchám panu prezidentovi velmi podrobně a pamatuji si jeho velmi rázná slova, kdy vždycky říkal, že za zahraniční politiku odpovídá vláda, já mu v tom dávám za pravdu," řekl Kalousek.

Schwarzenbergova schopnost argumentovat v zahraniční politice je podle něj dána jeho autoritou ve světě, kterou mu může "každý politik závidět a pravděpodobně asi i závidí". Klaus v rozhovoru pro Českou televizi kritizoval Schwarzenberga za to, že podle něho do vládní koncepce zahraniční politiky nezapracoval zásadní připomínky z Hradu vznášené od jara.

Prezidentská kancelář své protesty podle Klause nemedializovala, poprvé své námitky prezident řekl až tento týden na shromáždění českých velvyslanců. "Ano, pan prezident významnou část proslovu věnoval tomu, že mě sprdnul. To je bohužel pravda. Ale to mně zas tak nevadilo," komentoval spor v Hospodářských novinách Schwarzenberg. Na Klausovy výroky v České televizi dnes ministr reagoval pouze slovy, že nemá nejmenší chuť je komentovat. Klaus v rozhovoru také pochválil vládní Věci veřejné, například ministr školství Josef Dobeš je podle něj nejlepší polistopadový ministr školství. Za šikovného a bystrého politika označil předsedu poslanců VV Víta Bártu. Premiér Petr Nečas (ODS) dnes odmítl prezidentovo hodnocení členů své vlády jakkoliv komentovat s tím, že Klausovo vystoupení v ČT neviděl. "Já si to rád poslechnu, v jakém kontextu a jaké souvislosti říká to nebo ono, a pak samozřejmě budu mít možnost se k tomu vyjádřit," poznamenal.

Podle předsedy poslanců TOP 09 Petra Gazdíka je překvapivé vyjádření pana prezidenta o tom, že útoky na úředníka ministerstva školství Ladislava Bátoru či představitele prezidentské kanceláře jsou zástupnými cíli útoků mířících na prezidenta osobně. "My jsme doposud spojitost mezi panem Bátorou a panem prezidentem nevnímali, my jsme dokonce neútočili na pana Bátoru, ale na pana ministra školství a předsedu vlády, protože pro nás je zásadním problémem pronikání extremismu do státní správy. Vztahy pana Bátory a pana prezidenta nás příliš nezajímají," řekl Gazdík.

ČTK

iHNED.cz, 2. 9. 2011

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme