Kalousek burcuje starosty: nenechme peníze kmotrům ODS

13. 9. 2011

Restaurace v mělnickém kempu se včera zaplnila asi dvaceti zvědavými starosty z okolních měst a obcí.

Přijeli si poslechnout ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09), jak se jim chystá přilepšit na úkor čtyř velkých měst – Prahy, Brna, Plzně a Ostravy.

„Je to naše priorita ‚number one‘ nebo přesněji řečeno priorita jedna až dvě,“ odpověděl Kalousek na dotaz jednoho ze starostů, zda budou návrh bránit proti koaliční ODS, které se chystaná varianta nového rozdělení daní nelíbí.

 

„Radši chodníky než tunel Blanka“

Kalousek nechtěl říct, zda by kvůli rozpočtovému určení daní odešli z koalice, ale jeho kolega, předseda poslaneckého klubu TOP 09 a starostové Petr Gazdík mluví o tom, že pokud ODS jejich návrh odmítne, ve vládě je nikdo neudrží. Podle Kalouska vedení ODS jeho návrh odmítá proto, že se nelíbí jejich kmotrům, kteří ve velkých městech prosadili koalice ODS a ČSSD.

„Pokud si venkov nechá líbit, že je kmotři jako Janoušek, Hrdlička a Rittig budou dál okrádat o jejich peníze, které by mohli použít na chodníky a školky s tím, že je potřebují na tunel Blanka, pak tu změnu neprosadíme,“ uvedl Kalousek. Pražský tunel Blanka se zatím prodražil o deset miliard na 38 miliard korun.

Starosty vyzval, aby ze všech sil lidem vysvětlovali, že jde o jejich peníze.

Podle ministra o 50 miliardách pražského rozpočtu nerozhoduje zastupitelstvo, ale právě vlivní podnikatelé Tomáš Hrdlička, Roman Janoušek a Ivo Rittig.

ODS souhlasí s tím, že by se poměr rozdělení daní měl zmenšit ve prospěch ostatních obcí, ale odmítá brát velkým městům. Navrhuje například snížit rozpočet krajům či přidat obcím na úkor státu. „To navrhuje například soudruh Dan Jiránek, primátor Kladna za ODS. To ale neumím, protože nemám odkud brát,“ řekl Kalousek.

Mezi starosty sklidil potlesk, hlavně proto, že na diskusi přišli jen spřátelení zástupci obcí z TOP 09 a z hnutí Starostové a nezávislí.

Jejich kolegové z ODS a ČSSD pozvánku ministerstva financí odmítli.

Ministr Kalousek se chystá v příštích měsících vyrazit i do dalších regionů a hledat zde spřízněné duše.

Kdo si má polepšit a pohoršit

Návrh ministerstva financí na nové rozpočtové určení daní by měl přidat 6200 obcím 13,5 miliardy korun. Sedm miliard by mělo přitéci z evropských dotací, o pět miliard by měla přijít čtyři velká města - Praha, Brno, Ostrava a Plzeň. Také by se na obce měl přesunout příspěvek na školství - jeden a půl miliardy, - který dnes vyplácí ministerstvo financí. Dnes je poměr např. mezi Prahou (přes 30 tisíc korun na obyvatele ročně) a Vizovicemi (sedm tisíc korun na hlavu a rok) 4,5:1 a vláda jej chce na základě koaliční smlouvy změnit na 3:1. Velká města by neměla o peníze přijít naráz, ale během čtyř let, kdy by se jim dotace snižovala. (dan)

Oldřich Danda

13.9.2011, Právo, Strana 1

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme