Kalousek: Babiš mluvil jako Husák. Za 20 let nebudu mít důchod

3. 1. 2020

V Česku ožívá tradice novoročních poselství. Na Nový rok k Čechům promluvili premiér Andrej Babiš i předsedové obou parlamentních komor Jaroslav Kubera a Radek Vondráček. Co národu sdělili a kam se Česko posune v roce 2020? Výzvu Seznamu přijal Miroslav Kalousek, šéf poslanců TOP 09, exministr financí.

Předseda odborů pan Středula by vám řekl, že strašíte lidi.

Ne, nestraším lidi. Vezmu si do ruky studie udržitelnosti, jež zpracovává tato vláda, která je sama posílá do Evropské komise, protože všechny státy musí zpracovávat své studie udržitelnosti, a z těch studií udržitelnosti se to vyčte. To je prostě pravda, to říká i Národní rozpočtová rada.

Patří tohle téma do novoročních projevů?

Vy jste se mě ptala, co bych udělal já. Do novoročního projevu by podle mého názoru patřil závazek: Nemusíte se bát, my provedeme takové změny, aby penze a zdravotní pojištění byly dlouhodobě udržitelné. To je věta, kterou bych třeba já docela rád slyšel. Ale i kdyby v novoročním projevu nebyla, tak bych docela rád viděl, aby ta vláda udělala. Ale ona to šest let slibuje, neudělala vůbec nic. Z našich reformních kroků zrušila téměř úplně všechno, zanechala jednu jedinou věc: Vyšší sazba DPH měla krýt náklady penzijní reformy. Penzijní reformu vláda zrušila, sama žádnou nezavedla, ale vyšší DPH si ponechala a utrácí to za jiné věci, čímž samozřejmě daleko víc komplikuje možnost dlouhodobé udržitelnosti.

Pojďme zpátky k tomu Švýcarsku, ke kterému se vztahoval Andrej Babiš. Kdy bude Česko druhým Švýcarskem?

Já si myslím, že Česko nebude nikdy druhým Švýcarskem, protože ekonomická i sociální historie těch zemí je úplně jiná. Ale mělo by se tomu švýcarskému životnímu komfortu přibližovat, což je možné jenom tehdy, pokud významnou část prostředků, které jsme schopni vyprodukovat, budeme investovat do vyšší modernizace, konkurenceschopnosti, do vědy a výzkumu.

Ale my se tomu Švýcarsku přibližujeme, ne?

Bohužel velmi pomalu, ono nečeká, také postupuje. Takže se přibližujeme opravdu velmi pomalu, kdybychom šli tímto tempem, tak se toho málokdo z nás dožije. A naopak nám ujíždí vlak ve všech oblastech modernizace, na které má vláda vliv. Ta vláda má velmi malý vliv na růst hrubého domácího produktu. Vnější podmínky mají řádově větší vliv než politika vlády.

Přesto se Česku daří, jak říká Andrej Babiš, a řada ekonomických faktorů to potvrzuje.

České ekonomice se zaplať pánbůh daří.

S tím tedy souzníte? Česko vzkvétá?

Ne, české ekonomice se daří. Můžeme polemizovat o tom, jestli díky vládě, nebo vládě navzdory, vzhledem k tomu, že vláda kromě výrazného zvýšení státního aparátu a zvýšení administrativní zátěže pro podnikatelský sektor nic neudělala, tak já si spíš myslím, že vládě navzdory. Ale díky podnikání a díky vnějším podmínkám, protože my jsme jako exportní ekonomika na těch vnějších podmínkách závislí zásadně. České ekonomice se daří již šestým rokem a již šestým rokem jsme promarnili příležitost tahle dobrá léta využít k tomu, abychom udělali systémy naší zdravotní péče dlouhodobě udržitelnými a abychom více investovali do modernizace a konkurenceschopnosti země. Odpovídá to také projevu pana premiéra, když říká, co všechno přerozdělili, kolik dali peněz lidem.

Andrej Babiš konkrétně řekl, že oni vsadili na investici do lidí. To je přeci legitimní, ne?

Víte, sociální dávky nejsou investice do lidí. To jsou sociální dávky. Slevy na jízdné nejsou investice do lidí, to jsou vyhozené peníze. My jsme země, která projedla včera něco, co mělo být snědeno až zítra. A významná část těch prostředků neměla být projedena. Ale měla být skutečně vložena do modernizace, konkurenceschopnosti, inovací, vědy a výzkumu. Nám v téhle věci ujíždí vlak. Právě proto, že vláda si kupuje voliče, tím jak nabírá každý rok tisíce, tisíce nových státních zaměstnanců a zvyšuje jim platy.

Zvyšování důchodů je kupování voličů?

Zvýšení důchodů není kupování voličů. Vláda také ty důchody nezvýšila nijak razantně. Zvýšila je pouze 200 korun nad zákonnou hranici a vzhledem k tomu, že máme čtvrtou nejvyšší inflaci v Evropské unii, tak důchodce sice dostal přidáno 200 korun měsíčně, ale koupí si díky inflaci každý měsíc o 430 korun méně, než si koupil v minulém roce. Takže ono to zase taková sláva není. Ale to, co je skutečný zločin, je, že vedle zvyšování důchodů a dalších dávek neleží na stole systémová změna. Mně bude v roce 2040 osmdesát let, já bych se toho chtěl dožít a chtěl bych v té době mít nějaký důchod a dosažitelnou kvalitní zdravotní péči a při politice této vlády, pokud se něco zásadně nezmění, nebudu mít ani důchod, ani zdravotní péči. Tak jsem logicky nervózní i já jako občan. A je mi mnohem víc líto ještě mladší generace, třeba té vaší. Tady se prostě dělá absolutně neodpovědná politika, kde se myslí maximálně na zítřek, ale nemyslí se na to, co bude za deset let.

Zmiňme to, co pan premiér v projevu vypočítal. Po 17 letech se zvýšil rating České republiky. HDP máme lepší než Portugalsko, Španělsko, Češi jsou nejméně ohrožení chudobou, máme nejnižší nezaměstnanost v Evropské unii. Je nutné všechny ty úspěchy shazovat?

To je objektivní fakt. Jenom by bylo naprosto směšné říkat, že díky vládě.

Možná vláda vytváří dobré podmínky, aby se to dělo?

Vláda nevytváří dobré podmínky pro podnikání, protože když se podíváte na žebříčky konkurenceschopnosti a podmínek pro podnikání, tak v těchto žebříčcích naopak rok od roku klesáme. To znamená navzdory tomu, že vláda ztěžuje podmínky pro podnikání, se české ekonomice daří. Co se týče toho ratingu, tak se nestalo nic jiného, než že agentura Moody’s v loňském roce potvrdila to, co udělala Fitch už v roce 2011, kdy nám zvýšila rating o 2 body. Agentura Moody’s s tím sedm let čekala a potvrdila to, co se stalo v roce 2011. Víte, to vytahování pana premiéra, jak to všechno zařídil, mě opravdu vrátilo do jiné doby. Já jsem bohužel generace, která si pamatuje mnoho novoročních projevů Gustáva Husáka. A tohle bylo velmi podobné. Samé statistiky.

Pan Babiš mluvil jako Husák?

Mělo to stejný styl, statistické vypočítávání líbivých argumentů s tím, že to jsem všechno zařídil já, strana a vláda.

Není dobré se pochlubit tím, když se něco daří? Povzbudit tím lidi?

Je samozřejmě dobré to zmínit. Ale mimo jiné vůbec nechápu, proč mají novoroční projevy jiní ústavní činitelé než prezident republiky. Ale když už k tomu dojde, tak by tam měla být nějaká vize do budoucna.

A ta vám chyběla?

Absolutně. A v případě premiéra by byl smysluplný jeden jediný novoroční projev: Dámy a pánové, vzhledem k tomu, že jsem trestně stíhaný, vzhledem k tomu, že jsem důvodně podezřelý z toho, že jsem uloupil evropské peníze, vzhledem k tomu, že se tomu Evropská unie bude v tomto roce intenzivně věnovat, tak já nechci svými osobními problémy zatěžovat Českou republiku, protože nejsem Česká republika, a proto odstupuji, aby se česká vláda mohla věnovat vládnutí, a nikoliv soukromým problémům.

Tak toto musíme nechat na panu premiérovi a také na justici.

Ne všechno bude o justici. V tomto roce rozhodne Evropská komise, není pochyb o tom, že rozhodne o tom, že předseda vlády zneužil nelegálně evropské prostředky, což v okamžiku, kdy bude předsedou vlády, bude to mít své nepříznivé dopady na Českou republiku. Kdyby mu opravdu záleželo na České republice, tak ze svého problému udělá svůj soukromý problém a nečiní z něj problém České republiky.

Andrej Babiš nebyl jediný, kdo o svátcích promluvil k národu, kromě prezidenta Zemana, který mluvil už o Vánocích, to byli i pánové Kubera a Vondráček. Který z nich přednesl nejlepší projev?

Já to nechci hodnotit. Kladu si otázku, proč se ti tři pánové rozhodli k novoročním projevům.

Nemají co říct lidem?

Oni mají spoustu možností, jak něco říct lidem, každý den. Ale já se vrátím k tomu vašemu úvodu, kdy jste říkala, že v Česku ožívá tradice novoročních projevů. Tady žádná taková tradice nebyla. Takže nic neožívá. Tady se zavádí tradice.

Prezident Masaryk mluvíval na Nový rok.

Tady byla tradice, že buď na Štěpána nebo na Nový rok mluvili prezidenti, i Václav Havel nebo Václav Klaus. Vždy ten novoroční projev byl nějaké novoroční poselství hlavy státu. Protože hlava státu je jenom jedna a chce oslovit všechny. Mně to nevadí, ale moc dobře nechápu, co tím ti pánové sledují.

Nebylo tam žádné poselství?

No, já jsem tam pro sebe žádné neslyšel. Rozhodně tam nepadlo nic, co by mě vysloveně urazilo, a nepadlo tam nic, co by mě nějakým způsobem obohatilo. Zvláště když to říká ten, kdo to říká, a já vím, že se v praktickém životě chová úplně jinak.

Podívejte se na celý rozhovor s předsedou poslaneckého klubu TOP 09 Miroslavem Kalouskem

Zdroj: Seznamzpravy.cz, Markéta Bidrmanová, 2.1.2019

TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Vladan Vaněk

tiskový mluvčí

Vladan.Vanek@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 608 165 679

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2020  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Za demokracii a svobodu musí bojovat každá generace.
Děkujeme