Kalousek: Babiš je ve střetu zájmů, žalovat kvůli tomu Komisi je nesmyslné

11. 2. 2020

Vláda podala žalobu na Evropskou komisi kvůli neproplácení dotací pro Agrofert. Komise přerušila platby kvůli možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) – ten tvrdí, že kabinet jednal podle doporučení právníků a jinak postupovat nemohl. Podle Miroslava Kalouska (TOP 09) je Babiš nejpozději od srpna 2018 ve střetu zájmů a žaloba je proti zájmům občanů. Poslanec Milan Feranec z hnutí ANO to odmítá, Kalouskova slova jsou prý jen politická proklamace.

„Je to jeden z důkazů, že už došlo k ovládnutí státu privátní skupinou. V zájmu českých daňových poplatníků je, aby nebyly vypláceny nelegální dotace. V zájmu jediného daňového poplatníka Andreje Babiše je, aby vypláceny byly,“ kritizuje poslanec Miroslav Kalousek (TOP 09).

Vedle českého zákona o střetu zájmů poukazuje na nařízení Komise ze srpna roku 2018, z kterého prý plyne, že Babiš je ve střetu zájmů. „Tam už není žádný nejednoznačný výklad. A všimněte si, že české instituce o něm vůbec nemluví, protože to dobře vědí,“ míní.

Touto žalobou vzkazujeme celému světu, že nechceme respektovat společná pravidla. My – protože to čerpá náš premiér, který je pro nás důležitější než Česká republika a zájmy českých i evropských daňových poplatníků – se bráníme tomu, co je naprosto jednoznačné.

„Od srpna 2018 nejpozději je český premiér ve střetu zájmů. Bez jakékoli diskuze. Je to ostuda mezinárodního rozměru a Česká republika místo toho, aby ji vyřešila, tak vede nesmyslné právní spory, mlží a klame veřejnost,“ zdůrazňuje Kalousek.

Vláda podle něj šíří dezinformace, že vše bylo v pořádku a úředníci Komise uznali všechny projekty kromě jednoho. „Po formální stránce jsou samozřejmě v pořádku, ale nebudou proplaceny někomu, kdo je ve střetu zájmů. A o něm není pochyb,“ opakuje.

Spor je o lex Babiš

„To, co říká kolega Kalousek, je politická proklamace,“ reaguje poslanec Milan Feranec (ANO). Odmítá tvrzení, že žaloba je proti zájmům občanů, primárně prý jde o právní problém.

„Žaloba je na rozhodnutí Komise o zastavení plateb a řeší právní problém, jakým způsobem se vykládají české právní předpisy – v tomto případě zákon o střetu zájmů, tzv. lex Babiš,“ upozorňuje někdejší manažer Agrofertu.

Kdyby Babiš nevstoupil do politiky, tak není lex Babiš a všichni by asi byli spokojení. To je ta podstata, oč tu běží.

Feranec připouští, že Česko podléhá zmíněnému nařízení Komise a měli bychom upravit náš právní řád, pokud není v souladu. „Víme ale dobře, že audity i pozastavení dotací se týkaly záležitostí, které vznikly na základě českého zákona,“ namítá.

„Slyšíme už druhým rokem, co všechno bude Česká republika vracet, a zatím jediné, co vracela – respektive nečerpala – je 30 miliard z dob minulých vlád,“ uzavírá Feranec a nepředpokládá, že by údajný Babišův střet zájmů finančně poškodil stát.

Poslechněte si celý díl pořadu Pro a proti s předsedou poslaneckého klubu TOP 09 Miroslavem Kalouskem

zdroj: Český Rozhlas Plus, Pro a Proti, 11.2.2020

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Miroslav Kalousek
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Vladan Vaněk

tiskový mluvčí

Vladan.Vanek@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 608 165 679

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2020  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Za demokracii a svobodu musí bojovat každá generace.
Děkujeme