„Jsem rád, že aféra přišla brzy“

Rozhovor s Karlem Schwarzenbergem

29. 9. 2009
Šéf TOP 09 Schwarzenberg říká, že skandál je varováním pro všechny

Praha - Lídr TOP 09 Karel Schwarzenberg je zděšen chováním poslance Ladislava Šustra, který slíbil ovlivnit zákon za milionový sponzorský dar pro stranu. Zároveň však přiznává, že nějaký takový skandál očekával. „Když máte několik tisíc členů, vždycky se objeví někdo, kdo selže," říká.

* Co říkáte chování poslance Šustra?

Během našich volebních shromáždění se mě lidé několikrát ptali, jestli se můžu za každého zaručit. Já jsem řekl ne, nemáme prověrky. Zjistíte to podle toho, jak budeme reagovat. Já myslím, že naše reakce byla odpovídající, tedy pan poslanec Šustr už není na naší kandidátní listině, dokonce rezignoval na svůj poslanecký mandát. Navíc nikdy nebyl členem TOP 09. Reagoval tak, jak se opravdu nesmí, a k tomu ještě úplně bez našeho mandátu. To je, jako bych já začal vyjednávat, já nevím, třeba o premiéře v Národním divadle.

* Ale co si máme myslet o tom, že nás na pana Šustra odkázal váš stranický tajemník Kudláček s tím, že hazard má v TOP 09 na starosti Šustr?

Skoro každý úředník tohoto světa je šťastný, když může předat šanon, který mu někdo strčí na psací stůl, někam jinam, kde má tušení, že se to vyřídí bez jeho práce a lépe. Je pravda, že Šustr byl v dozorčí radě Sazky a byl považován za odborníka.

* To znamená, že Šustr měl ještě do včerejška v TOP 09 na starosti peníze a problematiku hazardu?

Vůbec ne, neměl žádné pověření. Byl známý tím, že byl v Sazce, tak si Kudláček třeba myslel, že on bude ten správný.

* Nikdo z přípravného výboru TOP 09 o Šustrových schůzkách s naším figurantem nevěděl?

Ne, opravdu. Zděšeně jsme se to teď dozvěděli.

* Překvapilo vás to?

Já jsem vždycky čekal, že něco takového přijde. V okamžiku, kdy máte několik tisíc členů, že se objeví někdo, kdo selže. To je podle pojišťovací matematiky očekávaná příhoda. Lidi jsou lidi a každý může selhat. Netušil jsem jen, u koho to bude. Já jsem docela rád, že se to stalo už takto na začátku, protože teď už každý náš příznivec nebo člen ví, že v případě selhání velice tvrdě zareagujeme.

* Víte o nějakém dalším člověku z TOP 09, který by byl do budoucna rizikem?

To právě nemůžete vědět, já nemám tajnou policii ani prověrkové komise. Musím vycházet z toho, že k nám lidé přijdou z dobré vůle.

* Třeba ODS a ČSSD mají daleko početnější členskou základnu a v našem testu uspěly lépe.

Myslím, že už prošly těmi zkouškami, a tudíž věděly, jak reagovat.

* Když jsme poslanci Šustrovi ve čtvrtek řekli, že to celé na něj bylo nahrané, odpověděl, že v našem testu obstál a že se choval docela čestně. V sobotu nad ránem rezignoval na všechny funkce. Stálo vás jeho přemlouvání hodně úsilí?

Myslím, že mu to bylo velmi jasně řečeno. Dál to rozvádět nebudu.

* Chtějí vás osobně ovlivnit nějací lobbisté?

Prozatím ještě ne, ale asi se někdo objeví. O tom nemám pochyby.

* A jak dopadnou?

Ocitnou se velice rychle přede dveřmi.

Mladá fronta DNES, 29. 9. 2009, rubrika: Téma dnes, strana: 3
Štítky
Osobnosti: Karel Schwarzenberg
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme