„Jsem jako vegetarián, co zdědí řeznictví“

Rozhovor s Karlem Schwarzenbergem

30. 11. 2009
Nový předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg se už teď připravuje na to, že jeho stranu čeká po velmi rychlém a hladkém startu do české politiky tvrdé přistání.

* HN: Karel Schwarzenberg, předseda politické strany. Jak vám to zní?

Komicky. Poněvadž mě celý život tyto věci nezajímaly. Já jsem antispolkař. Člověk si připadá jako vegetarián, který zdědí řeznictví.

* HN: Při volbě jste získal přesně 99,4 procenta hlasů. Čekal jste takhle drtivé vítězství?

Vůbec ne. Doufal jsem, že vyhraji, ale přece jen jsem si myslel, že bude víc lidí, kteří tam vhodí třeba prázdný lístek. Protože vždycky je 10 procent lidí, kterým jde každý na nervy.

* HN: Dostal jste 163 ze 164 hlasů. Ten jeden lístek, který jste nezískal, byl ten váš?

Ano.

* HN: Takže jinak jste vlastně dostal 100 procent...

Ne, ne, to radši neříkejte.

* HN: To je ale trošku kimirsenovská podpora...

Proto je mi to tak strašně trapné. Bylo by mnohem normálnější, kdybych třeba deset hlasů nezískal.

* HN: Jaké budou v příštích týdnech vaše první kroky ve funkci?

Teď musíme ustanovit různé pracovní komise, abychom začali vážně pracovat na volebním programu. Za druhé se musíme zamyslet nad tím, co do konce března, kdy začne ostrá předvolební kampaň, uděláme se členstvem a našimi příznivci. Všechny ostatní strany mají své příznivce, mají své kádry, funkcionáře a manažery po celé republice. A my to teď musíme všechno vybudovat.

* HN: Získáváte v různých předvolebních průzkumech 10 až 14 procent. Unie svobody měla tři měsíce před volbami 1998 dokonce 18 procent, a přesto nakonec dostala jen necelou polovinu. Jak se chcete v polarizované předvolební kampani vyhnout stejnému poklesu?

My, kteří jsme to založili, musíme zůstat u válu a dál pracovat. Největší chyba Unie svobody totiž byla, že otcové zakladatelé ji po založení přenechali jiným. Navíc musíme zůstat celých těch pět měsíců nepřetržitě aktivní. Nejen my ve vedení, ale i funkcionáři a členové naší strany.

* HN: Jaké ambice máte jako předseda strany pro volby?

Samozřejmě neomezené.

* HN: Třeba Miroslav Kalousek nám řekl, že by byl rád, kdyby TOP 09 porazila komunisty...

To bych byl šťasten, kdybychom byli třetí nejsilnější stranou. A kdybychom dostali 15 procent, tak bych se šel poděkovat na Svatou Horu.

* HN: V sobotu na sněmu ale někteří diskutující říkali, že třeba porazit komunisty je příliš skromný cíl. Nemíříte ještě výš?

Já jsem byl vůči sobě celý život strašně skeptický. Vím, že po vzestupu přichází pád, takže já zas až tak velký optimista nejsem.

* HN: Na sněmu jste řekl, že vás překvapilo, jak obrovské naděje vzbuzujete. Co budete dělat pro to, abyste tyto naděje nezklamali?

Je jasné, že všechna očekávání splnit nemůžeme. Lidi očekávají, že člověk mávne čarovným proutkem a všechno se změní, ale to neumím. Je jasné, že už za krátkou dobu budou na mě lidé nadávat, že jsem dával plané sliby. Já je ale nedávám, já jen říkám, že musíme tvrdě pracovat.

* HN: Jedno z vašich hlavních poselství na sněmu bylo, že se musí lidé připravit na utahování opasků. a že to rozhodně nebude tak jednoduché, jako v minulých 20 letech. Já ale nemám pocit, že bude ve společnosti nějaká velká nálada k utahování opasků...

Právě proto to musíme včas říkat, aby si na tu nepříjemnou myšlenku zvykli. Zaprvé, ta hospodářská krize sice poleví, ale než se dostaneme do takového růstu jako předtím, bude ještě dlouho trvat. Zadruhé, ztrácí celá Evropa konkurenceschopnost vůči Asii, třetímu světu i Jižní Americe. A my jsme se v této zemi příliš soustředili na montovny a teď, když je bída, tak odcházejí. Takže tady je leccos co dohánět.

* HN: Jak chcete v této společenské atmosféře, kdy už mnoho lidí si muselo opasky utáhnout, přesvědčit voliče, aby si je utáhli ještě víc? Jak chcete lidem říct, že je čeká vyšší spoluúčast ve zdravotnictví, v penzích, ale i nižší sociální dávky?

My to lidem budeme otevřeně říkat, a proto neočekávám, že budeme nějak zvlášť populární velkou stranou. My budeme spíše stranou rozumnější menšiny.

Petr Vašek
Hospodářské noviny, 30. 11. 2009, rubrika: Téma, strana: 3
Štítky
Osobnosti: Karel Schwarzenberg
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme