Jitka Chalánková opouští lidovce

3. 7. 2009 | 09:06

Olomouc - Odchod z KDU-ČSL do konce tohoto týdne ohlásila krajská zastupitelka a bývalá náměstkyně hejtmana Jitka Chalánková. Po senátorovi Jílkovi tak opouští lidovce druhý významný politik v kraji. Ozývají se i hlasy dalších nespokojenců s politikou stávajícího vedení.

Narozdíl od Jílka, který se doposud jasně nevyjádřil o svém budoucím politickém působišti, se bývalá náměstkyně hejtmana a místopředsedkyně krajské organizace křesťanských demokratů nebrání spolupráci s nově vznikajícím subjektem TOP 09. Jeho olomoucká pobočka by měla vzniknout během příštího týdne.

Kormidlují příliš doleva

Co můžou tyto odchody pro lidovce znamenat?

„Adolf Jílek měl vliv spíše ve strukturách strany, pro veřejnost však zůstal víceméně neznámou osobností. Mnohem větší ztrátou pro lidovce je Jitka Chalánková. Funkce náměstkyně hejtmana jí svědčila a získala si respekt,“ míní politolog Pavel Šaradín z Univerzity Palackého.

„Odpadlíkům“ se nelíbí, že nové vedení kormidluje partaj příliš doleva, výhrady však neskrývá ani lidovecký europoslanec Jan Březina. „Zatím setrvávám ve straně,“ reagoval na otázku, zda se také nechystá k odchodu. „Velmi jsem ale povytáhl obočí poté, co se objevily články o tom, že podporujeme milionářskou daň. Budu si chtít s vedením tyto excesy vyjasnit. Pokud chce někdo programově zabočit, měl by svolat mimořádný sjezd,“ prohlásil Březina ve zjevné narážce na nedávné výroky Pavla Horáka, který je předsedou olomoucké krajské organizace a zároveň místopředsedou celé strany.

„Myslím, že kritika nového vedení je jen uměle vyvolaná záminka těmi, kteří chtějí odejít a vytvářejí si prostor v politickém spektru. Právě připravujeme nový volební program. Neočekávám, že bude zásadně jiný, než ten z roku 2006,“ reagoval Horák na kritiku s tím, že odchody osobností ho mrzí. „Jsem z toho smutný, ale respektuji to,“ dodal Horák, podle jehož mínění vznikající subjekt TOP 09 lidovce neohrozí.

Bát se musí především ODS

Totéž si ostatně myslí i politolog. „Voličská základna nové strany se bude pouze nepatrně krýt s bývalými voliči lidovců. Pokud by se měl někdo obávat ztráty hlasů, tak je to ODS. Zvláště, bude-li kandidátku TOP 09 vést vyhraněně pravicový kandidát,“ zhodnotil situaci před blížícími se parlamentními volbami Šaradín.

Posílí TOP 09 i Březina?

Podle neoficiálních informací z bruselských kuloárů by mohl být významnou posilou nové strany právě nespokojený Březina, vstoupit prý však hodlá až po volbách. Europoslanec sice úvahy o svém případném angažmá odmítá komentovat, sympatiemi k novému seskupení se však netají. „Vždy tvrdím, že bratry a sestry mám v KDU-ČSL a kamarády v TOPu. Přeju jim hodně štěstí. Rozehrávat kartu, že se jedná o přeběhlíky, jak už jsem to zaslechl, by bylo opravdu nešťastné,“ dodal Březina.

Karel Páral
Prostějovský deník, 3. 7. 2009, rubrika: Moje Prostějovsko
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme