Jak bude pokračovat reforma zdravotnictví a co změní

Rozsáhlá reforma zdravotnictví vstupuje do další fáze. V následujících třech letech změní podmínky pro transplantaci orgánů, rušení nemocničních lůžek či zavede registr výdeje léků s omezením.

12. 4. 2012

"Mezi klíčové kroky patří vytvoření právního rámce pro zdravotní pojišťovny, který vymezí pravidla pro jejich fungování, slučování či zánik, změny ve veřejném zdravotním pojištění a vznik zákona o univerzitních nemocnicích," vyjmenoval ministr Leoš Heger (TOP 09) s tím, že reforma má zamezit plýtvání penězi a pomoci pacientům i lékařům.

V pořadí druhá část reformního balíků čítá osm novel a čtyři nové zákony. Některé začnou platit letos, další se dostanou do legislativního procesu příští rok a platit by mohly začít v roce 2014.
Server iDNES.cz sestavil chronologický přehled plánovaných změn podle toho, jak mají být podle ministerstva uváděny v život.

Pravomoc obcí omezovat hluk- teze nového zákona o hluku představí ministerstvo zdravotnictví v úterý 17. dubna
Ministerstvo ponechává stávající hygienické limity, změní ale kompetence a odpovědnost v případě porušování zákona. Například nyní, pokud se někde koná hlučná diskotéka nebo koncert, mobilizuje porušení hlukových limitů hned několik institucí. Jedna měří hluk a jiná ukládá případnou pokutu. V budoucnu byvšemohla odbavit jedna instituce. Například obecní či městský úřad. Novela také zavádí hlukové zóny z dopravy do územního plánu.

Rušení nemocničních lůžek- ministerstvo chce proces restrukturalizace představit v nejbližší době
Už nyní se v interních dokumentech píše, že podmínkou pro to, aby pojišťovny uzavíraly s nemocnicemi nyní vypovězené smlouvy, bude nejméně 75procentní vytíženost lůžek. VZP navrhuje také hranici nejméně 200 operací kyčlí či 500 porodů ročně. "V praxi by to znamenalo, že skončí polovina našich porodnic,dětskéoddělení by bylo jen v každém druhém okrese," řekl dříve iDNES.cz výkonný ředitel Asociace českých a moravských nemocnic Stanislav Fiala (více o nastavování pravidel k rušení lůžek čtěte tady).

Vznik registru léků s omezeným výdejem - tato část novely zákona o léčivech doplní českou legislativu v červenci letošního roku
Zapojí Česko do jednotného sledovánía vyhodnocování nežádoucích účinků v rámci EU, podle ministerstva zamezí reexportu léčiv, umožnínekvalitnílék vyměnit za jiný a farmaceutickým firmám ukládá povinnost uhradit náklady za stažený lék. V Česku novelou vznikne registr výdeje léků s omezením. Monitorovat bude například uživatele Subutexu, náhrady za drogu pro závislé. "V současné době není kontrola nad tím, do jaké míry je předepisování léku zneužíváno. Kontrola léků s omezením znamená, že lékař i lékárník se budou muset podívat do registru. Tím se odhalí, že přípravek byl pacientovi vydán. To zabrání vydávání přípravku v nepřiměřeném množství," vysvětlil náměstek ministra Petr Nosek.

Darovat orgány budou moci i cizinci žijící v ČR- novela transplantačního zákona doplní českou legislativu podle ministerstva v srpnu letošního roku
Nově by se zemřelým dárcem orgánů mohl stát i cizinec, který pobývá na území Česka. Pozůstalí by po dárcích mělizískatpříspěvek pět tisíc korun na pohřeb. Živí dárci by zase měli nárok na kompenzaci ušlé mzdy, maximálně by mohli získat 24 tisíc korun. "Přitom by měli dostat peníze vyplacené jako dovolenou, aby na svém dobrém skutku netratili," řekl MF DNES Pavel Březovský z Koordinačního střediska transplantací (více o změnách v transplantačním zákoně čtěte tady).

Jednodušší vzdělávání pro zdravotní sestry nebo farmaceuty- novela zákona o nelékařských zdravotnických povoláních půjde do vlády v srpnu letošního roku
Podle ministra Leoše Hegera dojde ke zvýšení kompetencí nelékařských pracovníků, na které přejde část pravomocí lékařů, a k přehodnocení jejich vzdělávání. Novela až na výjimky ruší odborný dohled, odstraňuje duplicitní vzdělávání na vyšších odborných školách a v bakalářských programech vysokých škol a upravuje akreditace.

Vedení VZP bez politiků- nový zákon o zdravotních pojišťovnách půjde do vlády v listopadu letošního roku
Pacienti budou moci měnit pojišťovnu vždy jen v lednu daného roku, zároveň ale dostanou snadnější možnost nahlížet do svého zdravotního účtu. Zákon se stane půdou pro případné navyšování úhrad pacientů, změny však přinese zejména pro zdravotní pojišťovny. Změní pravidla pro jejich slučování i zánik, umožní přerozdělit rezervy na účtech těch menších a Všeobecné zdravotní pojišťovně zruší správní radu, ve které dnes sedí politici. "Budu mít měsíčně o 20 tisíc méně a peníze mi budou samozřejmě chybět, ale že bych kvůli tomu blokoval přijetí zákona, o kterém si myslím, že je dobrý, to určitě ne," popsal iDNES.cz již dříve poslanec za TOP 09 a člen správní rady VZP Jan Farský (více o změnách ve správní radě VZP čtěte tady).

Čtyři nemocnice státu dostane Praha - do půl roku bude mít ministerstvo přesný harmonogram převodu
Hlavní město Praha dostalo od ministerstva příslib, že bude moci převzít Bulovku, Homolku, Thomayerovu nemocnici a podolský Ústav pro péči o matku a dítě. Až se tak stane, má v plánu sloučit je do jedné zdravotní sítě. To podle kritiků převodu povede k tomu, že zdravotnická zařízení ztratí svoji výjimečnost. Podle ČSSD jde o první krok k jejich privatizaci. "Přijde nám to úplně nabíledni," řekl stínový ministr zdravotnictví David Rath (více o kritice čtěte tady).

Za stejný efekt stejná úhrada pojišťoven- nový zákon o zdravotnických prostředcích půjde do vlády do konce letošního roku
Stanovuje pravidla, za jakých se zdravotnický prostředek může dostat na českýtrh, jeho prodeje a používání. Zpřísňuje požadavky na distribuci a manipulaci s těmito prostředky, ale především zavádí úhrady pojišťoven na principu "za stejný efekt, stejná úhrada". To znamená, že pokud si pacient vybere dražší prostředek k léčbě, ale ten bude mít stejný účinek jako levnější výrobek, z pojištění se bude platit jen levnější varianta. Ministerstvo v budoucnu chce pravidla, kterými bude regulovat vstup moderních technologií do systému úhrad z veřejného pojištění.

Lepší ochrana před tabákem- novela zákona o opatřeních k ochraně před škodami způsobenými tabákovými výrobky či alkoholem bude platit od 1. ledna 2013
V České republice musí být od července 2010 restaurace označeny nálepkou, která návštěvníkům oznamuje, zda jsou kuřácké, nebo nekuřácké (více o změně čtěte tady). Ministerstvo nyní zvažuje, zda vyhoví hlasům, které volají po striktním stavebním oddělení prostor pro kuřáky a nekuřáky či po zákazu kouření v okolí dětských hřišť. Novela by mohla řešit i to, zda do nekuřáckých hospod smějí lidé s elektronickou cigaretou.

Zamezení prodeje padělků léků - tato část novely zákona o léčivech bude platit od 1. ledna 2013
Zavede jednotné ochranné prvky, které pomohou ověřit pravost léčiv. Novou povinnost přinese lékárnám, jejich weby budou muset splnit stanovená kritéria pro obsah a označení, aby mohly prodávat léčiva prostřednictvím zásilkového prodeje. Ministerstvo si od novely slibuje, že zabrání vstupu padělků na český trh.

Sloučení dvou zdravotních pojišťoven - k 1. lednu 2013 se sloučí Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra ČR a Vojenská zdravotní pojišťovna ČR

Vyšší tresty za odměny od farmaceutických firem pro lékaře- novela zákona o regulaci reklamy začne platit od 1. ledna 2013
Novela zakáže loterie nebo hry, kterými lze ovlivnit předepisování nebo výdej léků, ale také placené průzkumy trhu a studie, které lék propagují. Zástupci farmaceutických firem už nebudou smět navštěvovat lékaře v ordinačních hodinách. Aby se zamezilo takzvané kongresové turistice, kdy si lékaři za peníze farmaceutických firem užívali exotiky, firmy budou moci nově hradit lékařům jen zdůvodnitelné výdaje, jakými jsou ubytování, strava, doprava či registrační poplatek. Zvyšují se také sankce za porušení zákona, a to až do výše 15 milionů korun. Nyní je to maximálně jeden milion (více o novele, která má být protikorupční, čtěte tady).

Pacient léčený v zahraničí bude mít právo na náhradu, jako by se léčil v Česku - novela zákona o veřejném zdravotním pojištění musí pojmout evropskou směrnici do 25. října 2013
Směrnice mimo jiné říká, že pacienti mají právo obdržet náhradu nákladů na péči čerpanou v jiné zemi EU ve stejné výši, ve kterém ji zdravotní pojišťovny hradí v jejich státě.

Z fakultních budou univerzitní nemocnice- nový zákon by mohl začít platit od ledna 2014
Přízvisko "fakultní" u nemocnic zanikne. Nemocnice budou převedeny na nestátní neziskové organizace. Ty pak budou poskytovat vysoce odbornou péči, ale zároveň budou zázemím provýukumediků a výzkum. Jmenovat ředitele nově nebude ministerstvo zdravotnictví, ale správní rady nemocnic, složené ze zástupců kraje, státu a univerzity. Kritici namítali, že jde o krok k privatizaci fakultních nemocnic. "Zákon říká, že zrušit, sloučit či změnit univerzitní nemocnici půjde pouze zákonem přijatým parlamentem. Je to pojistka proti privatizaci," míní Hegerův náměstek pro legislativu a právo Martin Plíšek.

Hana Válková

idnes.cz, 12. 4. 2012, Rubrika: Domácí

Štítky
Osobnosti: Leoš Heger
Témata: Zdravotnictví
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme