Hnutí starostů jde s TOP 09 do říjnových voleb

3. 7. 2009 | 11:43

Hnutí Starostové a nezávislí budou kandidovat za TOP 09 do sněmovních voleb. Podle zakladatele TOP 09 Miroslava Kalouska včera vedení starostů přijalo dohodu o spolupráci. Podle ní budou spolupracovat i po říjnových volbách. V komunálních a krajských volbách si nebudou konkurovat, ale navzájem podporovat kandidáty. „Pro předčasné volby půjde do voleb TOP 09, na jejichž kandidátkách budou někteří elitní starostové, které nám hnutí nabídlo,“ uvedl Kalousek.

Dodal, že starostové souhlasí s tím, že hlavním lídrem a kandidátem na premiéra je Karel Schwarzenberg. Ten se právě léčí v rakouských lázních, a zda bude kandidovat, se rozhodne až po dobrozdání lékařů zřejmě v polovině července.

Předseda hnutí Starostové a nezávislí Petr Gazdík počítá, že starostové obsadí na kandidátkách polovinu míst. „Nemáme kvóty, které by říkaly, že nám připadne 11 míst z 22. Budeme hledět, aby na kandidátce byly kvalitní osobnosti,“ uvedl.

Obě strany mají podle něj při sestavování právo veta. „Kdybych to přehnal a řekl, že TOP 09 bude chtít na kandidátku prostitutku, tak já mohu říci ne. My jsme navrhovali například starostu, který je skvělý starosta, ale TOP 09 řekl, my ho nechceme, on je na radnici v koalici s  komunisty, tak jsme to akceptovali,“ řekl Právu Gazdík. Sám zvažuje, že by kandidoval.

Dohoda o zisku

V případě úspěchu by měl podle Kalouska ve Sněmovně vzniknout klub TOP 09 a starostové. „Dohodli jsme se i na tom, jak se v případě úspěchu rozdělíme o celostátní příspěvek za mandáty. Není to nejdůležitější, ale zkušenosti nám říkají, že kolem toho v minulosti v jiných subjektech vznikaly rozpory, a je proto lepší se jasně dohodnout,“ podotkl Kalousek.

Starostové mají připomínky k programu. „Záleží jim na rozpočtovém určení daní, na snížení byrokracie při čerpání dotací z národních i evropských zdrojů, na větší bezpečnosti v obcích apod.,“ dodal Kalousek.

TOP 09 jako politickou stranu zaregistrovalo ministerstvo vnitra v pondělí. Podle Kalouska při Miroslav hlášku podalo již 840 lidí.
Oldřich Danda
Právo, 3. 7. 2009, rubrika: Zpravodajství, strana: 2
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme