Heger seškrtal tisíc míst pro lékaře

11. 1. 2012

Pacienty v nemocnicích bude od jara léčit méně lékařů než dosud. Po úsporách v lécích, drahých přístrojích a lůžkách se začíná škrtat i na personálu.

„Je to kompromis mezi možnostmi medicíny a možnostmi financování zdravotních služeb,“ stojí v nové personální vyhlášce, kterou mají HN k dispozici.

Nemocnice podle ní budou moci na každém oddělení s třiceti postelemi zrušit půl lékařského místa. Dohromady jich tak v Česku zmizí zhruba tisíc. Samotní lékaři přitom navrhovali více než půl roku, kdy se vyhláška připravovala, pravý opak: minimální počty lékařů, které musí nemocnice zajistit, se podle nich měly oproti dnešku ještě zvýšit.

Ministerstvo zdravotnictví změnu protlačilo lékařům navzdory. Vyhláška už ode dneška koluje v připomínkovém řízení a od dubna začne platit.

Šetrnější zdravotnictví „Lékaři chtěli vytvořit pocit, že jich je nedostatek, a tím zvýšit svou cenu. Takto se ale trh práce zpružní, což bude v oblasti zdravotnictví něco naprosto nového,“ vysvětluje náměstek ministra Petr Nosek. Nemocnice tím navíc v ekonomicky napjaté době dost ušetří. „Ve službách nebude tolik lidí, tím klesnou přesčasové hodiny a ušetříme. To je pro mě zásadní,“ říká Miloslav Ludvík, šéf největší Fakultní nemocnice Motol.

Lékaři tak na jedné straně dosáhnou toho, za co bojovali v kampani, místo nekonečných přesčasů budou sloužit jen běžný pracovní týden. Na druhou stranu tím ale přijdou o dost peněz. Ocitnout se tak mohou v paradoxní situaci, kdy se namísto dalšího slibovaného zvyšování platů dočkají nižších výdělků, než mají teď. Tratit totiž budou měsíčně tisíce korun za služby.

Lékaři: Zhorší se péče

Lékařské odbory však tvrdí, že nová vyhláška dopadne nejvíce na pacienty. „Pokud bude v nemocnicích ještě méně lékařů, zásadně se zhorší péče a dojít může i ke ztrátě životů,“ varuje Miloš Voleman, člen Lékařského odborového klubu a chirurg z vinohradské nemocnice. „Je to pokus, jak část populace úplně odříznout od péče,“ dodává.

Nová pravidla pro počty lékařů totiž nejsou jedinými škrty, kterými zdravotnictví prochází. Další právě rozpoutaly zdravotní pojišťovny, které v minulém týdnu hromadně vypověděly všem nemocnicím smlouvy. Obnovit je chtějí už jen částečně.

Zrušit úplně cokoli však nepůjde. Vláda právě připravuje nařízení, podle něhož bude mít každý pacient zákonný nárok na ošetření v určitém čase i místě. „Zdravotní pojišťovny to budou muset zajišťovat od příštího roku,“ připomíná náměstek Petr Nosek.

Méně doktorů na směnách

lékařských 1000 míst seškrtají nemocnice

(800 v akutní nemocniční péči, 200 v následné péči)

Počet lékařů u lůžka

30 lůžek na standardním oddělení dlouhodobě nemocných

dnes 0,5 úvazku

nově 0,2 úvazku

Počet lékařů u lůžka

30 lůžek na standardním oddělení chirurgie, interny...

dnes 2,53 úvazku

nově 2 úvazky

Michaela Mužíková

Hospodářské noviny, 11. 1. 2012, Rubrika: Titulní strana, str. 1

Štítky
Témata: Zdravotnictví