Heger: Klystýr bude standard, za "císaře" si mohou matky připlatit

Ministr zdravotnictví Leoš Heger odpovídá na dotazy v online chatu

15. 7. 2011

Dobrý den, zajímá mne od kdy budou lékaři v soukromých a krajských nemocnicích pracovat pouze 160 hodin/měsíc a nebudou svou únavou ohrožovat pacienty. Z vlastní zkušenosti vím, že se to denně děje v důsledku únavy např. z 72 hodinových služeb. Děkuji Radek Polák (Questr)

Dobrý den, zdravím čtenáře a omlouvám se za malé zpoždění, ale i tak se budu snažit odpovědět na co největší množství otázek. 160 hodin za měsíc práce je základní objem pracovní doby a podle našeho zákoníku práce může lékař pracovat nejvýše osm hodin v přesčasové práci. Jestliže jste někde nuceni pracovat v 72hodinových službách u jednoho zaměstnavatele, je to jednoznačně protizákonné.

Dobrý den pane ministře, bude se ještě diskutovat o výši poplatků ve zdravotnických zařízeních? Doporučil bych odbornou diskusi s panem doktorem Rathem, který měl ve své době rozumné návrhy o podobě polplatků a spoluúčasti pacientů. (NovakR1)

Současné návrhy zákonů, které se projednávají, zvyšují poplatek za ošetřovací den ze 60 na 100 korun a dochází ke snížení poplatků v lékárnách na 30 korun na celý recept. Jiné poplatky se v současné době nenavrhují a stávající zůstávají. Případné budoucí změny budou podrobeny široké diskusi.

Dobrý den pane ministře.Chtěl bych se zeptat, zda by nebylo vhodné mít jen jednu zdravotní pojišťovnu řízenou státem? Dost by se asi uštřilo a systém by se zprůhlednil. Jak můžou pojšťovny generovat zisk, když všechny peníze poplatníků mají jít zpět do zdravotnictví. Děkuji a fandím Vám. Martin Netušil (MartinNetusil)

Zdravotní pojišťovny zisk negenerují a vše, co jim zbývá na účtech, se musí vrátit do jejich činnosti, zejména do úhrad zdravotní péče. Zdravotní pojišťovny u nás mají určený limit na to, kolik peněz mohou dát do svého provozu a tento limit je podstatně menší, než kolik stojí zdravotní pojišťovny v zahraničí. K počtu zdravotních pojišťoven musím říci, že se počítá s jeho postupným snižováním, ale v koncepci se nepočítá s pouhou jednou zdravotní pojišťovnou. Znamenalo by to úplnou změnu koncepce našeho systému, ale já osobně se domnívám, že než dělat takovouto revoluci, je lepší systém ještě spíše postupně upravovat a ladit.

Dobrý den, proč pane ministře Vy jako dosud nejschopnější a nejerudovanější ministr zdravotníctví pokračujete v trestání důchodců ( započatém min. Julínkem)? Přece je přirozené, že ve stáří nemocí přibývá a nelze je zvrátit ani způsobm Vašeho učitele prof. Mělky , který chtěl vlastní zlomeninu DK vyléčit jízdou na kole podle motta : "funkce formuje orgán". S pozdravem Janek. (Janekzvalach)

Je pravdou, že jsme zavedli poplatek na ošetřovací den ve vyšší výši, než tomu bylo doposud, a tato vláda to měla v plánu od začátku. Poplatek za den odpovídá běžným nákladům, které člověk má, když žije doma (jídlo, nápoje, otop, voda, elektřina ...) a tyto náklady za pobytu v nemocnici ušetří. Všechny ostatní poplatky mají sociální limit (2500 korun za rok pro děti a seniory) a poplatky se odpouštějí lidem v hmotné nouzi. Vláda bude dále sociální dopad sledovat.

Pane ministře, nerada bych se po těch vašich defo-refo-rmách dočkala situace, kdy rodičebudou mít např. těžce nemocné dítě a bude nám umírat v náručí a to ne proto, že bude lékařská věda a veškerá léčba bezmocné, ale proo že budou stát za branou nemocnice a nebudou na léčbu mít peníze!!! (kapaliina)

Pokud si myslíte, že pro Vaše těžce nemocné dítě nebude dost prostředků na péči, musím konstatovat, že je to pouze strašení, kterým se někteří politici snaží zabránit jakýmkoli změnám ve zdravotnictví. Námi navrhované změny by měly spíše přispět chudým lidem na to, aby standard naší medicíny stále stoupal a bohatší lidé, kteří budou mít možnost si připlatit na zbytný luxus, tímto do systému pro chudé přispějí.

Mám obavu aby to co bude nyní nazýváno standartem, nebylo standartem i za dvacet, třicet let. Jaké jsou záruky že se hranice "standartu" bude také zvyšovat?(tomtrbus)

Standard, který hradí veřejné zdravotní pojištění, se v posledních deseti letech neustále zvyšoval a záměrem naší reformy je, aby se nejen nesnížil, ale aby se mohl zvyšovat i nadále.

Dobrý den, p.Hegere...už mám léta...takže mohu počítat s tím, že když budu potřebovat nemocniční pobyt s nějakým zákrokem a nebude na to mít, resp. na nadstandart tak pak už je jenom jedna cesta ...na patolu. Ale kdybych si zaplatila nadstandart dostanu se o.k. domů???? děkuji za odpověď..kterou ale asi neobdržím. Díky (frnkovatatana)

Dobrý den, mohu Vás ujistit, že standardem, který bude hrazen z veřejného zdravotního pojištění i po našich reformách bude přesně to, co každý pacient pro svoji zdravotní péči potřebuje. Nenechte se, prosím, strašit nikým, kdo říká, že dobrou zdravotní péči dostanou pouze ti, co zaplatí nadstandard. Ti si zaplatí pouze luxus, který není nutný a spíše tak pro chudší populaci do systému přinesou určité peníze a možnost udržení běžného standardu na co nejvyšší úrovni.

Dobrý den pane ministře,sdílím velké obavy nad reformou zdravotnictví.Bohužel nemocí se mně nasbíralo dosti astma,diabet na inzulinu (Inz.pumpa) adíky diabetu se přidávají další nemoci,štít.žlaza a neuropatie.Tyhle nemoci mně dávají dosti zabrat a už ted mne to stojí dost peněz:A mám velké obavy z roku příštího budu muset volit mezi bydlením a nemocema.Snad nebudu muset žádat o eutanazi, mám velké obavy z budoucnosti jak to všechno finančně utáhnu z důchodu.Nájem bytu a nemoce k tomu,mám stísněné pocity.Kdo mně dá slušně dožít ? Drábek P. (kubrt.III)

Vážený pane Drábku, z Vašeho výčtu chorob je jasné, že jste vážně nemocným člověkem. Právě pro lidi, jako jste Vy, tvoříme reformu tak, aby se čerpalo méně péče za banality,  aby si lidé občas některé levné léky připlatili právě proto, aby zbylo co nejvíce peněz pro vážně nemocné.

Dobrý den pane ministře. Chtěl bych se zeptat, jestli odstoupíte, pokud významná část obyvatel nebude souhlasit s Vaší reformou. Pokud ani tak nehodláte odstoupit, pro koho reformu děláte. (HCvitkovicak)

Dobrý den, chápu, že zvyšování některých poplatků se někomu nelíbí, ale moderní medicína je extrémně drahá a přibývá lidí, kteří ji potřebují. Právě pro ty nejvíce nemocné musíme zajistit, aby na péči bylo dost peněz a aby tato péče byla bezpečná. Rozhodně nemáme snahu zvyšovat počty nemocných, kteří by na léčbu neměli, k ničemu takovému nedojde.

Reforma nejen zdravotnictví je samozřejmě důležitá ale jedno mi vadí a to,že obecné reformy jsou výsledkem obrovské korupce,systémového selhání,nepřijetí zodpovědnosti za své činy,tak proč by vše měli platit obyčejní lidé ????????????????????????? (johnyfochy)

Proti korupci jsem bojoval 15 let v nemocnici v Hradci Králové, a to docela úspěšně. To samé hodlám dělat a dělám na ministerstvu zdravotnictví.

Dobrý den pane ministře, velice rád bych věděl, zda bude klystýr součástí operace, nebo samostatně placený úkon? A mohu ho odmítnout? (topolar88)

Dobrý den, výplach tlustého střeva (klystýr), jakkoli jde o nepříliš příjemnou záležitost, je opravdu součástí některých operací, kdy je střevo potřeba vyprázdnit. Pokud byste ho chtěl odmítnout, těžko by šlo operaci provést, protože by se obrovsky zvýšilo její riziko. Tento přípravný úkon je samozřejmě hrazen zdravotní pojišťovnou v rámci operace.

Dobry den Pane Ministre budou si moci dovolit Telesne Postizeny Obcane lecbu v Nemocnicich pokud se vse na poplatcich zdrazi a maji nekteri duchody male a sotva s penezi vydou do dalsiho mesice? Preji vsem Pevne zdravi (pardal.jirka)

Poplatky v nemocnicích budou i nadále nastaveny tak, aby je lidé mohli zaplatit. Pokud je někdo ve stavu hmotné nouze, je od poplatků již nyní osvobozen.

Dobrý den pane ministře, stále se hovoří o standardu a nadstandardu. Zajímalo by mě co konkrétně například bude v budoucnosti ze zdravotní péče nadstandardem. Slyšela jsem třeba o císařském řezu. Neptám se na připlácení na materiál (kloub nebo čočky), ale na zdravotní výkony jako takové. Děkuji za odpověď. (Ivvka)

Na seznamu nadstandardních výkonů se teprve začíná pracovat. Pokud by se do nadstandardů dostal císařský řez, tak pouze v případě, že by si ho žena zvolila místo fyziologického porodu, například proto, aby byl pro ni porod pohodlnější. Jestliže se císařský řetz dělá proto, že je z medicinských důvodů potřeba, bude samozřejmě nadále hrazen ze zdravotního pojištění.

Dobrý den, mohly byste prosím vysvětli hlavní důvody, proč jste nepodporoval a nepodporujete zavedení babyboxů? Souhlasím, že babyboxy neřeší "podstatu problému", zachránily však mnoho novorozenců. Za záchranu jejich životů bychom jim měli být velmi vděční... (petrpaci)

Babyboxy jsou zařízení, která zachránila mnoho novorozenců, ale počet odložených dětí, které zemřou a nebo jsou přímo zavražděné, se bohužel za poslední roky nemění. Babybox přímo vyzývá ženy, aby porodily pokoutně, s velkým rizikem pro sebe i pro dítě a pak se dětí nezákonně zbavily. Pro dítě je mnohem šetrnější, jestliže ho matka porodí standardně v utajeném režimu a dá dítě k adopci. Toto by bylo potřeba podporovat daleko více než popularitu babyboxů.

Dobrý den, pane ministře. Zajímalo by mne, zda bude přijat i nějaký zákon, který omezuje, aby se pří nákupu zařízení do nemocnic zbytečně "nabalovali" prostředníci. Nešlo by odebírat přístroje přímo od výrobců, jako to dělají v USA? Přeji mnoho úspěchů a pěkný den! (sonic03)

Nemocnice často nakupují přístroje přímo od výrobců, ne všichni výrobci v naší zemí mají své vlastní zastoupení a pak je potřeba obchodovat s distributory. Dovézt přístroj z jiné země je velmi složité a stěžuje to věci jako je záruka, následný servis, technické kontroly. Pokud máte na mysli prostředníky, kteří relizují rozsáhlé dodávky celých kompletů, tak ty jsme nemocnicím patřícím pod ministerstvo zdravotnictví zakázali a nutíme je nakupovat přístroje jednotlivě.

Dobrý den, jak budete, pane ministře, řešit situaci s léčbou pacientů s roztroušenou sklerózou. Moderní léčba interferony je finančně náročná, velké části pacientů však prodlužuje možnost aktivního života. Pacientů však rok od roku přibývá ( a bude to pokračovat rok od roku dále) a náklady na léčbu rostou. Platí přísná kriteria na to, kdo léčbu dostane, a kdo ne. Napadá Vás, jak to udělat, aby peníze stačily na moderní léčbu co nejvíce lidí postižených touto nemocí. děkuji . (lapisz)

Moderní léčba roztroušené sklerózy je absolutní prioritou. Náklady však neporostou jen v této oblasti a zdravotnictví bude potřebovat peněz více a více. Zatím se mu daří nalézat vnitřní rezervy, ale ty se jednou také vyčerpají a bude potřeba zvýšit objem peněz pro péči, ať zvýšením pojistného, nebo i také vyšší spoluúčastí, která je u nás jednou z nejnižších v Evropě. Každý, kdo ví, jaké to je být vážně nemocný nebo mít vážně nemocného svého blízkého, si je vědom, jaká hloupost je bojovat proti rozumné mírné spoluúčasti u banalit.

Dobrý den, rád bych se zeptal, kde a jak se dozvím co je standarta co je nadstadart, modelová situace: mám jít na operaci kyčelního kloubu, je mi 33let, je pro mne nadstadart keramický kloub? Přece pokud mi dají levnější kloub je velká pravděpodobnost další výměny a tudíž celkově by to celé bylo dražší. (oz)

Dobrý den, přesná pravidla pro nadstandardy nejsou dosud stanovena, ale již nyní je jasné, že pokud se bude ve formě nadstandardu připlácet na trvanlivější kyčelní kloub, budou z tohoto připlácení určitě vyjmuti mladí lidé.

Dobrý den pane ministře, chci se zeptat ohledně léčby nejméně ekonomicky náročné varianty, v případě, že u mě nebude možné použít nejméně ekonomicky náročnou variantu,(alergie,kontraindikace), kdo rozhodne o tom, zda mi bude poskytnuta ekonomicky náročnější péče, kdo ji zaplatí ? V případě že bych byla v bezvědomí, o mé léčbě rozhodne výhradně jen lékař? Děkuji za odpověď, L.Bazalová (aro.snopava)

Děkuji za dotaz, na kterém je možno dobře ukázat, že zákon není napsán tak, aby případný nadstandardní příplatek někoho poškodil. Nebude-li moci pacient dostat standardní, nejméně ekonomicky náročnou léčbu z medicínských důvodů, přestává být pro něj tato léčba základním standardem a musí mu být uhrazena léčba jiná, která je pro něj vhodná. Jinak by to bylo protiústavní. Nadstandard bude připlácet opravdu jenom ten, pro koho standard medicínsky dobře postačuje, ale on si z nějakých důvodů dobrovolně zvolí dražší variantu. V případě bezvědomí a jiné velmi akutní péče dostane pacient to, co pro řešení své situace potřebuje a žádný nadstandard nepřipadá v úvahu.

Dobrý den pane ministře, moje mamka nemá možnost vám položit otázku sama, tak se ptám za ní...bude zajištěno, že standard bude stejně kvalitní a bezpečný jako nadstandard?Jeden váš kolega, nedávno asi omylem přiznal, že oční čočka na pojiš´tovnu je nekvalitní a výsledek operace a zkvalitnění zraku minimální.Děkuji za odpověď (DanuleN)

To, že standardní oční čočka hrazená zdravotní pojišťovnou, není kvalitní, jednoznačně odmítám. Myslím, že jestli to nějaký lékař nějakému pacientovi říká, nejedná úplně férově.

Pane ministře, všichni hovoří o reformě o tom, že se sníží kvalita péče o pacienty. Ale kdo se baví o sestrách a ošetřovatelkách, bez kterých se tohle všechno neobejde? Byrokracie, papírování, sbírání kreditů a práce navíc, ale ohodnocení nikde. ?Myslíte, že i na nás sestry se jednou dostane???Dovedete si představit stávku sestřiček, které by všeho nechaly a odešly od pacientů stávkovat?(mrnousek1)

Během protestů lékařů v rámci akce Děkujeme, odcházíme, bylo přislíbeno pro příští rok i zvýšení platu sester, ke kterému došlo již v letech předchozích. Jsem si vědom, že povolání sestry je náročné a vysilující, ale sestry již v minulosti oproti jiným povoláním upřednostňovány byly a plánuje se to i v příštím roce. Doufám, že k žádným stávkám ve zdravotnictví docházet nebude.

Dobrý den pane ministře, chtěla jsem se zeptat: proč nezavedete stvrzenky za péči nebo přehled nákladů na internetu pro každého pacienta? Ať se na to pacient může kdykoli podívat. Ve zdravotnictví jsou takové náklady a co já vím, zda si teď na mne nějaký doktor něco nepíše a nebo co jsem zaplatila požaduje ještě od pojišťovny. Výpis za rok je pozdě a kdo si o to požádá? Je to složitější. V samoobsluze, když si koupím svačinu taky mám přehled. Dekuji (Mae3000)

Přehled nákladů na internetu, již má zavedena pojišťovna ministerstva vnitra, a my se v novele zákona o zdravotním pojištění snažíme prosadit paragraf, kde by to bylo povinností všech pojišťoven. Věřím, že toho potom mnoho lidí využije.

Dobrý den. Chtěl jsem se zeptat, k čemu si obyčejný člověk musí platit zdravotní pojištění, když většinu zákroků si musí člověk stejně zaplatit. Jaké by Vám to bylo, kdyby jste měl plat 10000 a musel si z toho platit od bydlení po recept na prášky? Vy by jste z toho dokázal ušetřit? (hlavsamartin)

Dobrý den, musím trochu protestovat proti Vašemu konstatování, že většinu zákroků si musí člověk zaplatit. Když odečtu poplatky u stomatologů, tak regulační poplatky a doplatky za léky, které hradí pojištění, zaplatí pacienti asi 5 % toho, co v průměru péče stojí, a z toho ještě pojišťovny pacientům vrátí to, oč překročí roční limit (2500 korun pro seniory).

dobrý den, doufám že se vám podaří reformy prosadit. věříte, že top09 může vyhrát příští volby? děkuji (PeichlPetr)

Dobrý den, děkuji Vám za Vaši přízeň. Problémy ve zdravotnictví jsou složité i v těch nejbohatších zemích a měnit cokoli u nás není snadné. Pokud projdou naše zákony, doufám, že se ukáže, že neděláme nic asociálního a že dojde ke zvýšení spokojenosti ve zdravotnictví jak ze strany pacientů, tak personálu. Všem, kteří poslali své dotazy, děkuji za zájem. Pokud jsem některé dotazy nestihl odpovědět, pokusím se na ně reagovat na internetu www.facebook.com/heger.leos S pozdravem Leoš Heger ministr zdravotnictví

novinky.cz, 15. 7. 2011, Rubrika: VIP Chat

Štítky
Osobnosti: Leoš Heger
Témata: Zdravotnictví
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme