Heger chystá změny pro pojišťovny i nemocnice, pacienty chce šetřit

7. 4. 2011

Ministr zdravotnictví Leoš Heger představil první reformní zákon, který mu ve středu schválila vláda. Novela upravuje regulační poplatek za den v nemocnici z 60 korun na stovku. Ruší také zákaz připlácení na nadstandardní péči.

"Jsem rád, že v době, kdy jsou politici zavaleni koaličními problémy, tak na ministerstvu zdravotnictví pokračuje práce, která už dospěla v jasný koncept reformy. Balík reforem se už zabalil a nyní ho můžeme představit komplexně," řekl na úvod Heger, který si "rýpl" do aféry kolem Věcí veřejných a údajného uplácení za  loajalitu.

Uvedl, že vláda schválila takzvanou malou novelu, která urychlí vstup generických léků na trh, zvedne poplatek za pobyt v nemocnici z 60 korun na 100, umožní sloučení některých zdravotních pojišťoven či vyřadí podpůrné a doplňkové léky z úhrad.

Ministr také nastínil další zákony, které chce vládě předložit a uvedl, kdo se má na změny připravit. "Zdravotní pojišťovny budou mít před sebou celou řadu změn. Zároveň se změny dotknou i poskytovatelů péče a ne všem se budou líbit," dodal Heger. Reforma má zajistit větší transparentnost a čitelnost celého systému.

"Díky reformě se pacient poprvé stane podstatným hráčem celého systému. Výrazně mu vzrostou jeho práva, zároveň budou tato práva lépe vymahatelná," vzkázal ministr.

Zdůraznil také, že se v rámci reforem snaží co nejvíce šetřit pacienty. O možném zvýšení regulačních poplatků bude prý koalice ještě jednat, ale ministr zdůraznil, že chce, aby se regulační poplatky nezvyšovaly.

"Zvyšování spoluúčasti pacientů pak bude řešeno sociálně citlivě tak, aby nikdo nebyl krácen na přístupu ke zdravotní péči," dodal Heger. Úprava legislativy se proto dotkne i lékové politiky a pacienti by měli mít v každé skupině léčiv zajištěn minimálně jeden lék bez doplatku. Reforma do prázdnin

Tři zákony o službách a takzvaná velká novela, kterou ministerstvo v těchto dnech dokončuje a která podle ministra přinese základní reformní změny, budou poslancům předloženy nejpozději do konce června - ministr tak chce zajistit, aby se stihl legislativní proces a všechny potřebné zákony platily od 1. ledna 2012, jak bylo dohodnuto v koalici.

V novele se má podle Hegera objevit například poplatek 200 korun za návštěvu ambulantního specialisty bez doporučení praktika. "Poplatek by měl samozřejmě nějaké výjimky, například návštěva psychiatra by se obešla bez obvodního lékaře či návštěvu očního lékaře by měl mít pacient se zjevnými problémy možnost absolvovat bez doporučení," dodal ministr. Návrh na poplatek však ještě jistý není, musí jej projednat koalice.

Větší peníze by pacient vydal také u praktického lékaře, u kterého není registrován. Nově by zaplatil místo 30 korun rovných 90. Ministerstvo tím chce pacienty motivovat k registraci u praktických lékařů a pravidelným prohlídkám.

Regulační poplatky, které pacienti u lékařů platí, by se měly stát nově součástí veřejného zdravotního pojištění. Pojišťovny by tak lékařům za péči o pacienta platily o vybraný poplatek méně, ten by však lékařům zůstával jako záloha.  Nová pravidla pro změnu pojišťovny

Novinku chce ministerstvo zavést taky při přechodu pacienta z jedné pojišťovny do druhé. Zatímco nyní jsou přechody téměř neomezené a podle Hegera chaotické, nově by mohl pacient změnit pojišťovnu pouze jedenkrát do roka - a to vždy k 30. červnu. K nové pojišťovně by pak patřil od 1. ledna dalšího roku.

"Pojišťovny by tak věděly dopředu při tvorbě zdravotně pojistných plánů, s jakým výběrem pojistného mohou počítat. Chceme tím také snížit chaotickou migraci pacientů za výhodami a omezit mnohdy pochybnou soutěž mezi jednotlivými pojišťovnami," uvedl první náměstek ministra Vladimír Pavelka.

Barbora Říhová, Martina Procházková

iDNES.cz, 7. 4. 2011, Rubrika: Zprávy/Domácí

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme