Farský: O veřejných prostředcích jedině veřejně. V Semilech už to platí

Komentář poslance Jana Farského

Před čtyřmi měsíci jsem na této stránce poprvé publikoval článek o Registru smluv, webové stránce, na níž by měly být povinně zveřejňovány všechny smlouvy uzavřené veřejným sektorem, ale také objednávky a faktury, které vystaví a proplatí.

13. 8. 2012

Myšlenka zavést takový registr v České republice se setkala s úspěchem, objevily se nicméně i hlasy, podle nichž je provozování takového registru téměř nemožné technicky – a především to má přinést zcela nepřiměřenou administrativní zátěž. 

Ze Slovenska, které mi bylo velikou inspirací, ovšem vím, že zavedení Centrálneho registra zmlúv přineslo úsporu 20 procent veřejných prostředků, což by u nás mohlo být kolem 30 až 40 miliard korun. Hlavně proto jsem se svého nápadu nechtěl vzdát. O jeho zkušební realizaci jsem požádal městského informatika a výsledek? 

Ono to jde! A docela jednoduše. Jen se musí chtít, což zkrátka někdy bývá problém. Od 1. srpna jsou tak zveřejňovány veškeré: 

• smlouvy, které město uzavře
• faktury, na základě nichž město poskytne plnění
• a konečně také objednávky, které město vystaví.

Dokumenty je možné zobrazit podle období, ve kterém vznikly, ale také třeba jen všechny dokumenty, které souvisí s konkrétním subjektem – smluvním partnerem. Nudným popisem aplikace vás nicméně nemíním zdržovat, výsledek si můžete prohlédnout sami, a to zde.

Toto opatření, které ověřuje životnost slovenského modelu i v našich podmínkách, je prvním krokem směrem k vyšší transparentnosti a informovanosti o nakládání s veřejnými prostředky. Další by měly následovat již záhy – od 1. září by měl obdobný registr začít fungovat na Ministerstvu financí. Zveřejňovány v něm budou smlouvy, faktury a objednávky ministerstev financí, zdravotnictví sociálních věcí a kultury spolu s Ředitelstvím silnic a dálnic. Jeho přípravy v současnosti vrcholí.

A konečně - na zářijové schůzi Poslanecké sněmovně bude v prvním čtení projednáván návrh zákona o Registru smluv, který by povinnost zveřejňovat uvedené dokumenty stanovil všem ministerstvům, krajům, obcím a dalším subjektům z veřejného sektoru. Návrh, který zakotvuje nezpochybnitelný princip - veřejné prostředky pod veřejnou kontrolou, podpořilo svým podpisem třiapadesát kolegů napříč politickým spektrem. I proto věřím, že Poslaneckou sněmovnou projde hladce. Držte nám palce!

Podrobnější informace naleznete na:

Plné znění návrhu zákona o Registru smluv

Argumentář k Registru smluv

Jan Farský
poslanec TOP 09 a starosta Semil

blog.aktualne.cz, 13. 8. 2012

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme