× Pohněme s tím. Společně!

Faltýnkova kauza zpochybňuje soutěž i výběr dodavatele mýta

15. 3. 2019

První místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek ve Sněmovně vysvětloval své schůzky s ředitelem firmy Kapsch a šéfem antimonopolního úřadu. Druhý muž vládního hnutí prohlásil, že do jednání o tendru na mýto vstoupil proto, že hrozilo odvolání ministra dopravy Dana Ťoka.

(editovaný přepis rozhovoru s poslankyní TOP 09 Helenou Langšádlovou)

Martin ŘEZNÍČEK, moderátor

Paní Langšádlová, nemůže to všechno být jenom politická hra, která se bude opozici hodit?

Helena LANGŠÁDLOVÁ, poslankyně /TOP 09/

Za prvé došlo k rozsáhlé policejní razii a evidentně se jedná o chobotnici, která se dotýká i zástupců hnutí ANO. Jsou to velmi závažné věci, které probíhají, a my jsme chtěli vědět, od koho měl pan Faltýnek mandát a kdo o tom, že jedná, věděl. Na tyto otázky nám nebylo odpovězeno.

Podstatné především je, že se zaměňují dvě věci. První věc je prodloužení smlouvy s Kapschem o tři roky. Pan Faltýnek tvrdí, že dojednal výhodné podmínky, přestože nevíme, s kým jednal a jaký měl mandát. Údajně ušetřil jeden a půl miliardy. To je samo o sobě naprostý nesmysl, jelikož on tvrdí, že tak učinil na jednáních, na kterých byl nachytán. Zároveň je tam naprostá časová nesouslednost. V době, kdy jednal, podle informací, které jsou v médiích, již byla smlouva uzavřena. To znamená, že i prodloužení, na kterém údajně ušetřil, bylo již dávno uzavřeno.

A pak se jedná o soutěž jako takovou, kdy proběhl výběr a ve druhém kole skončili tři uchazeči. Jeden z těch uchazečů byl Kapsch a podle dostupných informací v té chvíli docházelo k jednání, kde byl koordinátor úplatků mezi Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže a mezi zástupcem firmy Kapsch a to je velmi závažné. Nejenom, že jsou tam podezření, která musí vyšetřit policie, ale i z důvodu soutěže samotné, protože v této fázi už se scházet s jednotlivými uchazeči nelze a pokud se prokáže, že tomu tak bylo, zpochybní to celou soutěž i výběr dodavatele.

Martin ŘEZNÍČEK, moderátor

Já jsem vám položil na začátku otázku, zda tohle vlastně není jenom hra, která se v tuhle tu chvíli hodí opozici. Není to skutečně nafouknutá bublina?

Helena LANGŠÁDLOVÁ, poslankyně /TOP 09/ 

Není a to nejen proto, co jsem říkala úvodem, ale především je zpochybňovaná jedna ze základních institucí a to je Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Děje se tak poté, co byly v minulých týdnech a měsících zpochybňovány soudy, Bezpečnostní informační služba a další instituce. Každá demokracie stojí na institucích a na důvěře v tyto instituce, zpochybnění Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže je opravdu mimořádně nebezpečným jevem.

Martin ŘEZNÍČEK, moderátor

Paní Langšádlová, slyšeli jsme tady slova mediální štvanice několikrát od zástupce firmy Kapsch, jak to na Vás působí?

Helena LANGŠÁDLOVÁ, poslankyně /TOP 09/

Já si myslím, že scénářů, a ve Sněmovně se o tom veřejně mluvilo, může být několik. Ukazuje se, že pravděpodobně došlo k tomu, že pan Faltýnek šéfovi Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže říkal - má to být tak, jak si přeje Kapsch a ono to tak nedopadlo. Víme, že ten úřad byl pod velkým tlakem, že nejdříve váhal, jestli soutěž potvrdit. Po nějaké době jí potvrdil a teď to bude přezkoumáváno, což samo o sobě je v pořádku. Nicméně tím, že se dostala ven informace, že pravděpodobně pan Faltýnek, a to říkal velmi pěkně kolega Stanjura, jednal s jedním z uchazečů v průběhu, tak na základě tohoto možná dojde ke zrušení celé soutěže. Je otázka, proč se to dnes dostává na světlo a možná je to i proto, aby byl Kapsch znovu ve hře.

Zdroj: Události, komentáře, 14.3.2019

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Helena Langšádlová
Témata:
Bezpečnost, kriminalita a korupce
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Vladan Vaněk

tiskový mluvčí

Vladan.Vanek@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 608 165 679

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2020  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Chci, abychom byli v hlavním proudu Evropské unie.
Děkujeme