Evropa přežije i bez eura a prezidentem asi nebudu, říká Schwarzenberg

17. 12. 2011

Z eura by se neměl dělat fetiš, na kterém všechno závisí, míní ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Uvedl to v aktuálním rozhovoru pro německý deník Rheinische Post. Ministrova TOP 09 se přitom zatím k české půjčce MMF staví kladně. Jako "každý den menší" vidí Schwarzenberg svou šanci na zvolení prezidentem.

Pád jednotné evropské měny by podle Karla Schwarzenberga sice znamenal těžkou krizi, Evropa by ale ani v tomto případě neztroskotala.

"Evropa, to je politický projekt," připomněl Schwarzenberg. "To, že tento projekt byl ekonomicky obrovsky úspěšný a jedním z nástrojů tohoto úspěchu je euro, je dobré, ale euro nebylo nejvyšším politickým cílem, a proto bychom z něj nyní neměli dělat fetiš, na kterém údajně všechno visí," myslí si šéf české diplomacie.

Podle Schwarzenberga by hlavní roli při záchraně eura mělo hrát Německo. "V zásadě sdílím názor mého polského kolegy Radka Sikorského," připomněl prohlášení šéfa polské diplomacie, který před časem vyzval Německo k tomu, aby ukázalo své vůdčí schopnosti a zabránilo rozpadu eurozóny.

Přes rezervovaná Schwarzenbergova slova v rozhovoru pro německý deník se TOP 09 kloní k tomu, aby se Česko aktivně podílelo na záchraně eurozóny a půjčilo na tento účel 89 miliard Mezinárodnímu měnovému fondu. Zbylé dvě vládní strany, ODS a Věci veřejné, jsou k půjčce mnohem skeptičtější.

V této souvislosti také Schwarzenberg nepřeceňuje, že se na demonstracích po Evropě objevují protiněmecké nálady a na transparentech hákové kříže. "Ty symboly jsou užívány, aby nás šokovaly, bez nějakého historického významu. Většina lidí dobře ví, že nemusí mít strach z německé hegemonie nebo dokonce z nějaké ´čtvrté říše´. To je čirý nesmysl," říká český ministr.

Kořeny současné krize, která sužuje hlavně eurozónu, ale ohrožuje celou Evropskou unii, Schwarzenberg vidí v nedostatku morálky, v jistém "blahobytném zpustnutí".

"Politici po desetiletí nechávali státy úmyslně žít nad poměry a rozdávali s vidinou příštích voleb," říká český ministr zahraničí. Suchou nit nenechal ani na finanční branži. V ní podle něho "letěla přes palubu všechna tabu, hrálo se o prachy, které těm gamblerům vůbec ani nepatřily".

Podle Schwarzenberga ale může krize i pomoci, pokud bude vnímána jako jistý šok. To se však podle něj zatím úplně neděje. "Je to tvrdé, takto to říci, ale krize zatím zřejmě ještě tolik nebolela, aby byla léčivá," přemítá předseda TOP 09.

V části věnované zahraniční politice zmínil, že by se EU měla dál rozšiřovat o balkánské země, ale třeba i o Ukrajinu či Bělorusko. Na dotaz, zda mohou současné povolební protesty v Rusku vyústit v ruskou obdobu arabského jara, odpověděl, že v tomto ohledu je Rusko v tuto chvíli někde "na začátku února".

Hrad je mi každý den vzdálenější

V závěru rozhovoru zhodnotil Schwarzenberg i své šance, že se v roce 2013 stane českým prezidentem. "Jsou každý den menší," uvedl se smíchem. "Česká republika se posouvá doleva a pro 'prezidenta Schwarzenberga' tu za dva roky nebude většina. Je to i důsledek krize: vláda dělá bolestivá opatření, za která bude potrestána," řekl dosud jediný oficiální kandidát klání o Hrad.

V anketě iDNES.cz patří zatím Schwarzenbergovi třetí místo. Před ním jsou Jan Fischer a Tomio Okamura.

idnes.cz, 17. 11. 2011

Štítky
Osobnosti: Karel Schwarzenberg
Témata: EU
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme