× Pojďte do toho s námi.

Eurokandidáti TOP 09 debatovali na pivu

23. 4. 2014

TOP 09 pokračuje ve volebním taháku minulých let a před volbami do Evropského parlamentu zve veřejnost na akce zvané Politika se dělá u piva. V úterý večer takto „u piva“ poseděly v restauraci na pražské koleji Hvězda jednička a dvojka kandidátky - Luděk Niedermayer, bývalý viceguvernér ČNB, a Jiří Pospíšil, poslanec (dříve za ODS) a exministr spravedlnosti.

Zatímco Niedermayer se musel některým spolustolovníkům představovat a uvádět své bývalé zaměstnání, o Jiřího Pospíšila coby někdejšího nejpopulárnějšího politika a výraznou tvář politické scény byl přece jen o něco větší zájem.

Také proto se na něj během večera snášely palčivější otázky, jako třeba jak je to s jeho vystoupením z ODS, kterou opustil počátkem roku. Exministr spravedlnosti zopakoval, že v ODS necítil podporu, a bezprostředně se prý rozhodl v momentě, kdy mu známá řekla: „Jenom blbec pořád bouchá na zavřená vrata.“

Pospíšil: Jsem eurorealista, ne euroskeptik 

Spolustolovníkům ale řekl, že se z jeho strany nejednalo o žádný pragmatismus. To by se prý musel dát na stranu některé z vládních partají. Místo toho přišla nabídka kandidovat za TOP 09. A tam se také ubírá jeho pozornost. Do budoucna prý příliš nehledí, takže zatím ani neřeší, zda třeba nepřijmout přímo členství v TOP 09. Jasno nemá ani v tom, zda by se po případném volebním úspěchu v květnovém hlasování vrátil po misi v Bruselu na tuzemskou politickou scénu.

Na dotaz, jaký je jeho názor na přijetí eura - neboť jeho bývalá strana ODS je striktně proti, zatímco TOP 09 pro přijetí - ale odpověděl vyhýbavě: jako první má být veřejná diskuse, a teprve pokud se ve veřejné diskusi a na základě analýz ukáže, že by byl vstup do eurozóny pro Česko výhodný, byl by pro. Rozhodně se prý euru nebrání a jeho postoj zůstává konstantní: eurorealistický, nikoli euroskeptický, řekl Novinkám.

Lídr kandidátky Luděk Niedermayer odpovídal na dotazy z jiného ranku. Lidi nejvíce zajímal jeho postoj k Rusku a k tomu, proč jsou Češi takoví euroskeptici a zda tento postoj nemůže zemi v očích EU poškodit.

Niedermayer ocenil diplomaty z ANO 

„Jsme takoví, že s něčím nesouhlasíme a kopneme ty lidi do kotníku,“ komentoval postoj Čechů k EU a pochválil v tomto směru Polsko, které je podle něj více eurorealistické. I tak ale podle něj není situace tak špatná. „Veřejná debata se pomalu, krok za krokem posouvá,“ ocenil.

Na dotazy ohledně konfliktu mezi Ukrajinou a Ruskem uvedl, že si lidé pod vlivem Ruska uvědomili nutnost NATO a dalších institucí. Že by to ale přilákalo více lidí k volbám, to si netroufá odhadovat. „Doufáme, že ano,“ uvedl s tím, že velkou roli sehraje tradičně třeba i počasí.

Niedermayer nicméně ocenil soupeřící kandidáty. Například lidé z ANO jsou podle něj kvalitní diplomaté. Nicméně právě Babišovo hnutí a ČSSD podle něj také dává do kampaně mnohem víc peněz než TOP 09, která si vyčlenila deset miliónů.

Návštěvníci spokojeni 

Niedermayer podotkl, že třeba pro šéfa sociálních demokratů a premiéra Bohuslava Sobotku může být otázka úspěchu či neúspěchu ve volbách klíčová v jeho postavení v rámci strany i vládní koalice. Hovoří se totiž o tom, že je slabý a mohl by jej nahradit například Andrej Babiš.

Lidé v restauraci si ale politiky pochvalovali. „Jsou to příjemní lidi, takoví povídavý,“ komentoval večer jeden z hostů. „Dozvěděli jsme se, že pan kandidát je milej a slušnej člověk,“ ocenil jiný Jiřího Pospíšila.

Václav Lang

novinky.cz, 23. 4. 2014, rubrika: Domácí 

ŠTÍTKY

Volby:
2014 evropský parlament
Témata:
EU, Zahraničí
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Vladan Vaněk

tiskový mluvčí

Vladan.Vanek@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 608 165 679

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2021  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Chci, abychom byli v hlavním proudu Evropské unie.
Děkujeme