Do Senátu chtějí šlechtic i fotbalový trenér

26. 1. 2012

Bývalý šéf Sněmovny Miloslav Vlček, který na jaře 2010 s ostudou opustil vysokou politiku, se do ní zkouší vrátit. ČSSD si ho vybrala jako kandidáta do Senátu na Šumpersku. Seznam kandidátů do senátních voleb, který se začíná plnit, je velmi pestrý. Jsou na něm fotbalový trenér, potomek šlechtického rodu či několik hejtmanů.

Vlček rezignoval na post šéfa Sněmovny po několika skandálech spojených se svou osobou. Šlo třeba o to, že v letech 2006 a 2007 poslanci schválili bratrům Petrovi a Martinovi Vrtalovým 25 milionů korun na neziskové sportovní centrum v Harrachově. Peníze ale pak skončily v luxusním hotelu. Vlček původně tvrdil, že Vrtala zná jen zběžně. MF DNES ale zjistila, že Vrtal byl s Vlčkem na několika zahraničních cestách, i jako člen oficiální Vlčkovy delegace.

Se svým bývalým asistentem Zdeňkem Klapkou se také soudil o 2,5 milionu korun, kdy asistent tvrdil, že je Vlčkovi půjčil na kampaň. Loni v červnu Obvodní soud pro Prahu 3 řekl, že bývalý šéf Sněmovny nic vracet nemusí. A ČSSD se pak Vlčka rozhodla vrátit do hry o nejvyšší politické pozice.

Soupeřem Vlčka bude například někdejší starosta Jeseníku Petr Procházka z ODS, který je nyní ředitelem hotelové školy.

Do Senátu se zkusí dostat Lobkowicz a znovu Čunek

Kandidátky pro letošní senátní volby už plní všechny strany. Vládní TOP 09 například na Rokycansku nasadí potomka známého šlechtického rodu, bývalého poslance Jaroslava Lobkowicze, a na Mladoboleslavsku fotbalového trenéra Karla Stannera, který trénoval tamní prvoligový fotbalový klub.

O další comeback do vysoké politiky se pokusí bývalý lidovecký poslanec Ludvík Hovorka na Zlínsku, kde měl chuť s podporou lidovců kandidovat i viceprezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura, ale s šéfem lidovců Pavlem Bělobrádkem se nedohodl, a tak to nejspíš zkusí sám za sebe.

Tento volební obvod bude velmi nabitý. Sociální demokraté počítají s tím, že nasadí hejtmana Stanislava Mišáka, ODS starostu Luhačovic Františka Hubáčka a post bude chtít uhájit i současná senátorka, členka klubu TOP 09 a Starostů Jana Juřenčáková.

Ve vedlejším vsetínském obvodu bude post obhajovat bývalý šéf lidovců Jiří Čunek, proti němuž se postaví starosta Valašského Meziříčí Jiří Částečka z ODS či viceprezident Agrární komory Jindřich Šnejdrla za ČSSD. Čunek o funkci v čele KDU-ČSL přišel po odchodu z vlády na vsetínském sjezdu v roce 2009, krátce před tím, než část lidovců zamířila do nové strany TOP 09.

ČSSD nasadí i Bublana

Sociální demokraté, kteří mají nyní v Senátu většinu 41 křesel, a mohou tak brzdit schvalování vládních návrhů zákonů, nechtějí ponechat nic náhodě, a tak do souboje o křesla v horní komoře parlamentu vysílají "těžké váhy".

Kandidovat ve svých krajích budou i další hejtmani. Královéhradecký Lubomír Franc bude v obvodě Náchod soupeřit se současným senátorem Petrem Pakostou, který vystoupil z ODS, aby mohl kandidovat jako nezávislý ( více o odchodu Pakosty z ODS najdete zde ). Komunisté v tomto obvodě nasadí poslankyni a zdravotnickou expertku Soňu Markovou.

Do souboje o Senát se vydá i liberecký hejtman Stanislav Eichler a na Třebíčsku sociální demokraté nasadí exministra vnitra Františka Bublana.

Zajímavostí je, že sociální demokracie se rozhodla zavázat své kandidáty proti přeběhlictví. Budou muset podpisem etického kodexu potvrdit, že během volebního období neopustí klub ČSSD. Ve Sněmovně totiž strana pravidelně poslance ztrácí - naposledy se jí "trhli" expremiér Jiří Paroubek s Jiřím Šlégrem.

Končí Pithart, naopak obhajovat bude vtipálek Kubera

Ze známých tváří v Senátu určitě skončí bývalý premiér Petr Pithart, senátor za Chrudimsko, který už nemá chuť pokračovat a nakonec dal své KDU-ČSL košem, když mu nabízela, že by mohl být jejím kandidátem na prezidenta.

Naopak už o třetí mandát v Senátu bude v Teplicích usilovat tamní primátor Jaroslav Kubera z ODS, který si pěstuje image jednoho z největších vtipálků mezi politiky.

V senátních volbách, které se budou konat na podzim, nejspíš v říjnu, půjde o to, zda si ČSSD udrží většinu v horní komoře parlamentu. I když projde přímá volba prezidenta, což by senátory připravilo o jednu z významných kompetencí, volby do Senátu strany na rozdíl od voličů nepodceňují. Jsou to totiž právě senátoři, kteří rozhodují o tom, koho z kandidátů navržených prezidentem pustí do Ústavního soudu. A ten má rozhodující slovo třeba v tom, jestli budou opravdu platit klíčové, vládou prosazené zákony, nebo vyhoví stížnostem opozice a zruší je.

Nyní má v Senátu 41 křesel ČSSD, občanští demokraté 25, lidovci 6, TOP 09 a Starostové 5 a čtyři senátoři jsou nezařazení. Sociální demokraté mají letos ulehčenou roli - obhajují křeslo jen v šesti obvodech, zato vládní ODS bude muset hájit 14 míst z 25, o uhájení tří míst budou usilovat TOP 09 a lidovci.

Josef Kopecký
Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme