Czernin: V Senátu je vůle k zavedení korespondenční volby

9. 4. 2019

(Rozhovor s předsedou Stálé komise Senátu pro krajany žijící v zahraničí a senátorem TOP 09 Tomášem Czerninem)

V nedávné době jste se ujal své nové funkce předsedy Stálé komise Senátu pro krajany žijící v zahraničí. V čem vidíte priority práce komise?

Naše krajany v cizině považuji za významnou složku našeho národa. Jedná se většinou o vzdělané lidi, kteří se dokázali prosadit v cizině a dělají čest naší vlasti. O to více mě mrzí, že se k nim náš stát chová poněkud macešsky. Nedávno jsem byl v Poslanecké sněmovně prosazovat senátní změnu zákona o státním občanství. Jedná se o zjednodušení nabytí občanství i pro děti našich krajanů, které se narodily v cizině a mají jiné než české občanství. Dále mě trápí, že pro mnohé krajany je komplikovaná, či téměř nemožná, účast ve volbách. Vím, že Senát je příznivý k zavedení korespondenční volby. Obávám se ale, že přesvědčit současné poslance bude tvrdým oříškem. Usilovat o to ale hodlám. Moje manželka je Rakušanka a taky pravidelně volí korespondenčně. To je věc, kterou by si krajani jistě zasloužili.

Co považujete za největší výzvu?

Můj předchůdce, předseda komise Tomáš Grulich, je velice vzdělaný muž s úžasnou znalostí krajanské problematiky. Vím, že ledacos musím dohánět, abych jej dobře nahradil. Myslím ale, že mám ke krajanské problematice blízko. Rodinu a přátele mám roztroušeny prakticky po celém světě. Konec konců, sám jsem se málem jako malý hoch stal také krajanem ve Švýcarsku. Moji rodiče se ale v dubnu 1969 rozhodli k návratu. Po svatbě jsem také dva roky bydlel s manželkou ve Vídni.

Kam povedou Vaše první kroky do zahraničí? Kterou zahraniční českou komunitu se chystáte navštívit a proč?

Těch cest je poměrně dost. Už na začátku března jsem se zúčastnil v Římě setkání českých škol v Itálii. České školy v zahraničí považuji za úžasný fenomén. Je důležité, že se děti krajanů či ze smíšených manželství mohou učit naši mateřštinu a mají možnost udržovat kontakt s vlastí, odkud mají rodiče. Dále se na přelomu května a června chystám s předsedou Senátu za krajany do USA. Na podzim s komisí plánujeme cestu po českých školách ve Velké Británii, mezitím znovuodhalení pamětní desky Jana Masaryka v Ženevě a snad se po-daří i návštěva krajanů v Latinské Americe. Samozřejmě se rád s krajany setkávám i neoficiálně, pokud jsem v zahraničí soukromě.

Zdroj: Česká škola bez hranic, 8.4.2019

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Tomáš Czernin
Témata:
Zahraničí
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Lenka Brandtová

tisková mluvčí

Lenka.Brandtova@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 606 709 954

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

TRANSPARENTNÍ
VOLEBNÍ ÚČET PRO EP

  

TRANSPARENTNÍ ÚČET
PRO KOMUNÁLNÍ VOLBY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2019  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Chci, abychom byli v hlavním proudu Evropské unie.
Děkujeme