ČNB měla začít se zvyšováním sazeb dřív

6. 8. 2018

Bankovní rada České národní banky zvýšila úrokové sazby na 1,25 procenta. Guvernér ČNB Jiří Rusnok přitom ještě v květnu předpokládal, že česká koruna poroste a ke zvýšení základní úrokové sazby dojde až na konci roku. „Zvyšování sazeb mělo zřejmě nastat dřív,“ hodnotí krok ČNB europoslanec a někdější viceguvernér centrální banky Luděk Niedermayer (TOP 09). 

Jak hodnotíte rozhodnutí České národní banky o dalším zvýšení úrokových sazeb?

To zvýšení sazeb bylo asi očekávané. Je zřejmé, že ekonomika se nachází vysoko nad potenciálem. Existují různé známky toho, že je přehřátá a měnová politika se ještě nenormalizovala. Ono tohle zvyšování mělo asi začít dřív, ale samozřejmě po bitvě je každý generál. Situaci ČNB zkomplikovalo očekávání, že v okamžiku, kdy začnou zvyšovat úrokové sazby, tak koruna posílí a přes tu silnější korunu dojde jako by k ochlazení ekonomiky. A to se nestalo, takže teď to vypadá, že se zpřísnění měnové politiky bude odehrávat přes úroky.

Proč se ČNB netrefila ve svém odhadu? Jiří Rusnok ještě v květnu předpokládal, že česká koruna bude sílit.

To je právě ono. Banka očekávala, že se koruna zachová podle úrokové parity, takže se o trošku roztáhne úrokový diferenciál a výsledkem toho bude velmi viditelné posílení kurzu, které zpřísní měnové podmínky. To se nestalo jednak kvůli tomu, že se koruna nikdy nechovala přesně podle úrokové parity, jednak ta dlouholetá politika intervencí České národní banky vytvořila obrovskou asymetrii, která se projevila nárůstem devizových rezerv. Nyní jsou tady nainvestované dlouhodobé spekulativní pozice, které investoři mohou uzavírat a tím posilování koruny výrazně brzdit. V tom se ČNB dostala situace, kterou sama vytvořila politikou intervencí.

Očekáváte další zvýšení sazeb na podzim?

To záleží na tom, co se stane. Tím, že normalizace té měnové politiky začala poměrně pozdě, se začíná střetávat s globální ekonomickou situací, která je velmi komplikovaná. Pro naši velmi silně exportně orientovanou ekonomiku by bylo nepříjemné, kdyby došlo k nějakému otřesu v globálním obchodu, ke kterému by ta dnešní politika Donalda Trumpa mohla vést. Ale uvidíme.

Martin Štorkán

Zdroj: E15.cz, 2. 8. 2018

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Luděk Niedermayer
Témata:
Hospodářství
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Lenka Brandtová

tisková mluvčí

Lenka.Brandtova@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 606 709 954

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

TRANSPARENTNÍ
VOLEBNÍ ÚČET PRO EP

  

TRANSPARENTNÍ ÚČET
PRO KOMUNÁLNÍ VOLBY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2019  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Jiří Pospíšil:Spolupráce středopravicových stran musí začít hned.
Děkujeme