Braňte Kalouska v hospodách, vyzval straníky Schwarzenberg

22. 10. 2011

Karel Schwarzenberg v sobotu ve svém předsednickém projevu na sjezdu TOP 09 vyzval kolegy, aby na veřejnosti více hájili místopředsedu Miroslava Kalouska, který je často spojován s různými podezřeními a kauzami. Ministrovi financí na popularitě nepřidávají ani úspory ve státním rozpočtu, které prosazuje.

„Jdete-li do jakékoliv hospody, když už tam ožralí sedí, tak první, na koho útočí, je Kalousek. Já bych vás všechny prosil, abyste se svého místopředsedy zastali. Já to často dělám velice tvrdě, na takové poznámky reaguju," uvedl Schwarzenberg.

Podle šéfa TOP 09 by neměli nominovat do senátních voleb zasloužilé straníky, kteří jsou veřejnosti nesympatičtí, ale raději přijatelné nestraníky. „To není prosím stranická trafika, býti kandidátem do Senátu, nýbrž to je zodpovědná práce a my jsme za to zodpovědní, abychom postavili kandidáty, kteří mají také možnost uspět," uvedl.

Schwarzenberg také varoval před kariéristy a korupčníky ve vlastních řadách. „Když zjistíte, že úřad, místo, kam se dostal často s podporou TOP 09, zneužívá k osobnímu obohacení, tak vás prosím co nejtvrději zakročit. Zde i pro mě přestává křesťanská láska k bližnímu," řekl Schwarzenberg.

Spory koalici oslabují a kazí reputaci všem

Kriticky se předseda TOP 09 vyjádřil na adresu koaličních partnerů. „Důvěra v českou politiku se během skandálů spojených s našimi koaličními partnery, ale také díky sporům v koalici propadla až na úplné dno," uvedl.

Připomněl i vítězství TOP 09 v Praze, které ale neodvrátilo vytvoření velké koalice ODS a ČSSD. „ODS i ČSSD ukázaly jasně, kam až jsou ochotni jít, když chtěly zachovat své pašalíky, prameny peněz, přístup k moci," řekl.

dan

novinky.cz, 22. 10. 2011

Štítky
Osobnosti: Karel Schwarzenberg