× Pojďte do toho s námi.

Adamová: Vláda se snaží uplácet voliče před volbami

26. 8. 2020

Zamýšlené vyplacení mimořádného bonusu pro důchodce vychází z vývoje cen jejich spotřebního koše (například náklady na léky, potraviny, energie) i z toho, že si nemohou přivydělat. V Událostech, komentářích to prohlásila ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Předsedkyně opoziční TOP 09 Markéta Adamová Pekarová naopak považuje za hlavní důvod blížící se říjnové volby do krajských zastupitelstev a třetiny Senátu. Připravovaný bonus zkritizovala i hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.

Schillerová v diskusi odmítla, že by šlo o předvolební trik. Argumentovala tím, že kabinet přispěl a nadále přispívá i ostatním skupinám obyvatelstva. Zmínila například rodiče s malými dětmi, podnikatele či zaměstnance (ošetřovné, 25 nebo Antivirus). S ohledem na státní rozpočet je zastáncem jednorázového příspěvku ve výši čtyř tisíc korun. 

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová z koaliční ČSSD navrhuje tento bonus (takzvané rouškovné) ve výši šesti tisíc korun. O konečné výši má do týdne rozhodnout vedení koalice. „Zvyšujeme tím množství peněz do ekonomiky, které budou utraceny. Ekonomika peníze pro spotřebu potřebuje,“ hájila v pořadu příspěvek místopředsedkyně poslaneckého klubu ČSSD Kateřina Valachová. „Chceme, aby ekonomika šla vpřed,“ dodala. 

Pekarová Adamová uvedla, že důchodci jsou důležitá volební skupina, kterou se vláda snaží nalákat. Ona by však za prospešnější považovala například rozvoz účinných antivirových roušek důchodcům. Vláda podle ní odbrzdila dluhovou brzdu a to na úkor budoucích generací. Dluh se podle ní bude zvyšovat nejen letos a příští rok, ale i další léta. 

Schillerová pak v diskusi uvedla, že roušku lze získat i za čtyři koruny, na což moderátorka diskuse Světlana Witowská reagovala, že nejlevnější jsou za 30 korun. 

Ekonomka Horská uvedla, že připravovaná částka není odůvodnitelná zvýšenými životními náklady důchodců v porovnání s ostatními skupinami. „Nevidím důvod, proč by se jedné skupině mělo přidávat na úkor jiné,“ uvedla s poukazem na těžkou roli například samoživitelek. Domnívá se, že toto mezigenerační přerozdělování nebude dělat dobře mezi generacemi. „Krize dopadne na jednotlivce s malými dětmi a na sociálně slabé,“ doplnila. 

Spor o Antivirus

Shoda nepanovala ani u nedávného prodloužení programu Antivirus z konce srpna do konce října. Podle Horské měl program skončit spolu s ukončením mimořádných opatření. Navíc firmy se o jeho prodloužení dozvěděly osm dní před původně zamýšleným ukončením, což jim ztěžuje plánování. Podle ekonomky by se měla „rozsvítit na ekonomiku světla, abychom věděli, v jakém je stavu“. A zároveň by se měl umožnit přesun pracovních sil ze zasažených oborů a podniků tam, kde se mohou dál rozvíjet. 

Pekarová Adamová se domnivá, že prodloužení k ničemu nevede, jen konzervuje pracovní místa, která nejsou schopna se udržet. Současná krize by se měla podle ní využít k restrukturalizaci ekonomiky. 

Schillerová s Valachovou k tomu uvedly, že koalice nyní diskutuje parametry kurzarbeitu,  tedy zkrácení pracovní doby při nedostatku práce. Právě ten by měl bezprostředně nahradit program Antivirus a být připraven pro mimořádné situace. „Budeme tak podporovat, že lidé budou pracovat, vytvářet hodnoty,“ řekla Schillerová. 

Podívejte se na celé Události, komentáře.

Zdroj: čt24.cz, 26. 8. 2020

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Markéta Pekarová Adamová
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram EPP

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Vladan Vaněk

tiskový mluvčí

Vladan.Vanek@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 608 165 679

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2021  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Za demokracii a svobodu musí bojovat každá generace.
Děkujeme