Adamová: Klimatická změna je fakt. Kdo to popírá, pohybuje se v rovině mýtů

Předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová se ve středu vrátila ze seznamovací cesty v Bruselu. Na šéfku vládní TOP 09 a také předsedu Senátu Miloše Vystrčila (ODS) si udělaly čas špičky EU a NATO. Šéf aliance Jens Stoltenberg a předsedkyně komise Ursula von der Leyenová měli oběma předat zprávu, že nová česká vláda v nich má přátele a může počítat s jejich pomocí během předsednictví EU.

7. 2. 2022

Pád vlády během prvního českého předsednictví EU v roce 2009 vás údajně přiměl vstoupit do politiky. Je to pravda? 

Je to tak. Tehdy mi vadilo všechno, co dělal Jiří Paroubek (expremiér za ČSSD). Policejní zásah proti technoparty CzechTech a shození vlády během předsednictví byly takové dvě poslední kapky. Tehdy jsem podala přihlášku do TOP 09.

Jaké jsou vaše ambice pro druhé předsednictví EU, na kterém se budete podílet?

Bylo by malou ambicí jenom nezopakovat ostudu. Je tu spousta témat, která bychom měli zvedat, a já to dělat budu. Například přechod na čistější ekonomiku nebo podpora Ukrajiny a dalších zemí Východního partnerství, které chtějí posilovat vazby se západní Evropou.

O potřebě šetrnějšího přístupu k životnímu prostředí jste v Bruselu mluvila opakovaně, nejen po schůzce s eurokomisařem pro klima Fransem Timmermansem. Je to téma, na které se chcete zaměřit?

Zelená politika je jedna z nejzásadnějších otázek dneška. Klimatická změna je fakt, a kdo to v roce 2022 stále popírá, pohybuje se v rovině mýtů a dezinformací. Bohužel se jich u nás na tohle téma nabaluje dost, některé hlasy o zelené politice mluví jako o šílenství. Mně záleží na tom, abychom k této věci přistupovali věcně.

Slovo "šílené" použil ve spojení s Green Dealem (Zelená dohoda pro Evropu, která je zaměřená na ochranu klimatu - pozn. red.) expremiér Andrej Babiš (ANO). Vyjadřují se tak ale i zástupci vaší koalice, konkrétně členové ODS. Co ve vztahu k environmentální politice bude platit, pokud dominantní hlasy jsou spíše tyto?

Nesouhlasím s tím, že jde o dominantní názor. I v těch stranách jde o poměrně marginální hlasy, které nelze vydávat za mainstream, a to ani u ODS. Pro média jsou atraktivní ty kritické, provokativní komentáře. Stačí si přečíst programové prohlášení vlády, tam je ten půdorys jasně daný.

My říkáme, že chceme vsadit na obnovitelné zdroje, chceme pomoci domácnostem k energetické soběstačnosti podporou fotovoltaiky, chceme ekologičtější zemědělství.

Kriticky se vůči zelené politice staví i premiér Petr Fiala (ODS). Opakovaně prohlásil, že je pro něj "nepřijatelný" odchod od spalovacích motorů, jak to navrhla Evropská komise, a bude proti němu "bojovat". A premiér je dominantní hlas.

Petr Fiala reflektuje obavy lidí, že nebudou moct po roce 2035 jezdit svým dieselovým autem, protože dostupnost elektromobilů pro ně není reálná. Já se s ním neshodnu, protože vnímám, že ten problém je jinde, samy automobilky mají mnohdy ambicióznější plány, než je rok 2035.

Green Deal je ale celá paleta témat a tam se shodneme. Musíme víc dbát na vysvětlování české veřejnosti, co všechno to je.

Problémy uvnitř středoevropské čtyřky

TOP 09 hájila před volbami udělat krok směrem k přijetí eura v Česku, sama jste coby nová předsedkyně strany řekla, že se chcete o euro zasadit. Tato koalice to ale neplánuje. Podobně vaše strana hájila kritičtější přístup k Polsku a Maďarsku, programové prohlášení vlády ale ponechává Visegrádu prioritní postavení v evropské politice Česka. Jste s tím spokojená coby šéfka koaliční strany?

Co se týče eura, hlásíme se k plnění maastrichtských kritérií.

Ta Česko plní dlouhodobě.

Teď aktuálně ne, kvůli dluhu, který udělala předchozí vláda. My se chceme k jejich plnění vrátit, což je krok směrem k eurozóně. Navíc jsme se v koalici shodli, že firmám umožníme účtování v eurech, což je také docela konkrétní příslib.

Pokud jde o Visegrád, také nevnímám, že by to byla rezignace na náš přístup. Nechceme jen z Visegrádské čtyřky odcházet. Vždycky je lepší zůstat u jednoho stolu s tím, jehož chování chcete změnit. Viktor Orbán dělá čím dál víc problematických kroků a my jako TOP 09 to reflektujeme.

Nová vláda opakovaně podpořila Ukrajinu, poslali jsme jí i zbraně. Maďarský premiér Viktor Orbán jel tento týden do Moskvy za Vladimirem Putinem a podle Polska Maďarsko blokuje účast Ukrajiny na kybernetické obraně NATO. Mělo by Česko využít platformy Visegrádské čtyřky a snažit se chování Orbána vůči Ukrajině změnit?

Toto by nemělo zaznít z jednoho členského státu, měla by to být pozice zbytku EU nebo NATO, aby ten tlak byl efektivní.

Někdo to jedné nebo druhé organizaci musí navrhnout. Měla by to udělat česká vláda?

Já nechci vládě dávat úkoly přes média. Můj názor na Viktora Orbána je ale veřejně známý.

Otisk v zelených tématech

Daří se vám prosazovat evropské priority TOP 09 ve vládě?

Jsem přesvědčená o tom, že náš hlas je slyšet a že děláme maximum pro to, aby ho kolegové brali jako relevantní.

Co je váš konkrétní otisk v evropské politice Fialovy koalice?

Myslím, že je to právě přístup k otázkám ochrany životního prostředí. Všechna vládní východiska v této oblasti, mimochodem kladně hodnocená experty na ekologii, nesou náš otisk.

Zdroj: Aktuálně.cz, Kateřina Šafaříková, 3.2.2022

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme