× Pojďte do toho s námi.

Adamová: Když Babiš prohraje, může se zachovat jako Trump

14. 1. 2021

Markéta Pekarová Adamová popisuje, jak chce trojkoalice ODS, lidovců a TOP 09 přetáhnout Babišovy voliče. A co si myslí o vládnutí s Piráty.

V 36 letech je nejmladší z šéfů politických stran a je mezi nimi také jedinou ženou. Markéta Pekarová Adamová sedí ve své kanceláři v tričku s podobiznou Václava Havla a přemýšlí o tom, že pokud se dnešní opozice dostane k moci, bude muset dělat řadu bolestivých a nepopulárních kroků.

V rozhovoru pro Seznam Zprávy mluví také o tom, co vytýká Pirátům. „Podáváním trestních oznámení – což je průvodní jev a rys toho, co dělají často Piráti na radnicích – se podle mě politika nedá dlouhodobě dělat. Někdy mi přijde, že v politice je čím dál víc lidí schopných věci jen bořit, nikoliv stavět,“ říká Pekarová, jejíž TOP 09 přitom vládne společně s Piráty na magistrátu v Praze.

Vaše dvě opoziční koalice jdou do voleb s cílem odstavit Andreje Babiše od moci. Zároveň mezi sebou vedete konkurenční boj. Je pak reálné ty šrámy nějak zacelit a dát dohromady vládu?

Přebije to skutečnost, že Piráti a Starostové jsou pro naši koalici Spolu přirozeným partnerem pro vládnutí. Soupeř je někde jinde. A snad si můžeme my, demokraté, uvědomit, že aktuální dění v Americe nám teď ukazuje potenciální velmi negativní scénář, který by mohl nastat i u nás. A k němuž dospívají lidé, kteří se k demokracii chovají jako ke kusu hadru.

Co myslíte, že by mohlo nastat? Že v případě porážky Babiš vyzve své příznivce, aby vtrhli do Poslanecké sněmovny?

Já myslím, že premiérova slova „nikdy neodstoupím, nechť si to všichni zapamatují“, všichni máme v paměti. Andrej Babiš se se svým obdivem k Donaldu Trumpovi nikdy netajil. Červenou čepici sice po útoku na Kapitol už sundal, ale trvalo mu to. Co se stalo ve Washingtonu, si také nikdo ještě před měsícem neuměl v Americe představit. Myslím, že opravdu spád těch událostí může být pak nakonec velmi rychlý.

Vy si snad myslíte, že Babiš by neuznal výsledky voleb a prohlásil je za zfalšované?

To mu nechci podsouvat, samozřejmě. Jenom upozorňuji na ty paralely, které už známe a které už existují a jsou evidentní. Třeba používání lží, dezinformací nebo podněcování k nedůvěře v média. Bylo by naivní je zamlčovat, nebo je nechtít vidět. Babiš také otevřeně pohrdá demokracií, když říká o Sněmovně, že to je žvanírna, která ho jen obtěžuje a zdržuje. Nechci mu podsouvat, že může mít stejný úmysl, jako má Trump, ale varuji před tím, čeho jsou lidé takového ražení schopní. A to je samozřejmě nebezpečné. Ta paralela se v mnohém nabízí a holt to, že to u nás ještě není až v takovém stadiu, je jen otázka času.

Nepřeháníte?

Andrej Babiš ještě nepoznal v politice velkou porážku a nevíme, jak se pak zachová. Vždyť už po krajských volbách, kdy s jeho hnutím ANO nikdo nechtěl vládnout, mluvil o spiknutí. Myslím si, že i Andrej Babiš má prokazatelně vlastnosti, před kterými bychom se dávno měli mít na pozoru. My na ně upozorňujeme dlouhou dobu a můžeme vidět, kam až to může všechno dospět. Současné dění v USA, velmoci, která je vzorem demokracie a právního státu, je varováním, že se to může stát i v jiných zemích. A byla bych ráda, kdybych se v té paralele těchto dvou politiků mýlila.

Když se podíváme po příčinách – není chyba i u vás, tradičních stran, když „obyčejní“ lidé mají pocit, že na ně elitářsky zapomínáte?

Jestli někdo nepatří do nějaké elity, tak jsem to zrovna já. TOP 09 tvoří lidé různých povolání, vzdělání, věku a jsme obrazem všech vrstev společnosti. A naopak – Trump, stejně tak jako Babiš, zrovna nejsou žádní zástupci obyčejných lidí. Náš premiér se jen snaží namluvit lidem, že jako miliardář, druhý nejbohatší Čech slovenského původu, je vlastně jedním z nich. Ale přitom za svůj majetek, byť jenom třeba denní příjem, by si mohl pořídit tolik, co oni častokrát za naprostou většinu svého produktivního života. Jak by tito miliardáři mohli mít ponětí o skutečných problémech „obyčejných“ lidí?

Přesto se mu na rozdíl od vás daří ty lidi oslovit.

Já jsem přesvědčená o tom, že to lidé už musí prokouknout. Je přece dávno rozbitá představa, že Babiš je schopný manažer a jen on je schopný zvládnout řízení země a že se země dá řídit jako firma. To už doufám všichni poznali, že opravdu nefunguje. On proklamoval, že bude mít samé odborníky, žádná nemehla, což rozhodně nesplnil. A přitom tolik neschopných a nikým nevolených ministrů, jako máme teď, jsme v žádné předchozí vládě opravdu neměli. Mnozí z nich jsou skutečně lidé, kteří by – slovy přímo samotného Babiše – v praxi nepostavili ani psí boudu. Jejich jediným předpokladem pro výkon funkce ministrů je často jenom mimořádná loajalita, což Babišovi nesmírně vyhovuje. Náznaky nesouhlasu nepřipouští.

Pokud ale chcete vyhrát volby, musíte oslovit a přetáhnout část voličů ANO. Když ale budete neustále nadávat na Babiše, nepřímo tím vzkazujete i jeho voličům a fanouškům: vy jste také hloupí. To je pak těžko můžete získat, ne?

Já si to o těch lidech rozhodně nemyslím, že jsou hloupí. A mám pochopení, že v těch volbách, když on vstupoval do politiky, tak si získal jejich podporu a důvěru. Ale on také významně změnil svoji rétoriku, postavení. Začínal víc pravicově a teď už je zcela levicový. I ti komunisté se už projevují méně levicově než on. Každopádně on je totální populista. Je běžné a přirozené, že když vám někdo bude slibovat hory doly, hory i s horáky, tak samozřejmě pro určitou část lidí to může být, ještě než se spálí, lákavé. V nastupující krizi potřebuje Česko současně lídra, vizionáře a krizového manažera, nikoliv populistu, který jen rozhazuje na všechny strany peníze, které nemá, a jen si je půjčuje od příštích generací.

Co budete slibovat vy?

Mnohem větší výzvou je pro nás postavit zemi na nohy než odstavit Andreje Babiše. V ekonomice chceme pomoci živnostníkům plus malým a středním podnikatelům, kteří jsou několik měsíců ponecháni na holičkách s cílem je úplně zdecimovat. Tuto část společnosti, která je její páteří v dobrých časech, je potřeba znovu obalit masem, aby pevně držela tělo. Stejně jako lidské tělo se bez páteře zhroutí, česká ekonomika se neobejde bez těchto malých a středních firem. A my musíme pomoci zejména jim, ne velkopodnikům nebo agrobaronům.

A co ostatním?

Další krize, kterými si procházíme, jsou na pozadí těchto dvou – zdravotnické a ekonomické. Jedna z nich je bohužel demografická. Čeká nás velký tlak na všechny naše sociální systémy, zejména toho penzijního. Ostatně vláda ANO a ČSSD má jako první bod svého programového prohlášení právě reformu důchodového systému. Na rozdíl od těchto stran chceme – a ostatně také musíme – v příštím volebním období stabilizaci důchodů uvést v život a nezůstat u lží a nesplněných slibů. A čelíme také krizi klimatické.

Lidé nad 60 let tvoří třetinu voličů a víme, jak je Andrej Babiš dokáže oslovit a dokáže jim něco nabídnout. Jak se vaše koalice pokusí oslovit tuhle skupinu?

Zejména občany v tomto věku premiér Babiš ohrozil daleko více, než je oslovil. Ohrozil je doslova na životech. Teď nejsme „best in covid“, jak se premiér chlubí, ale naopak jsme nejhorší. Věřím, že to se v této jeho velmi pevné části voličů může odrazit, když si právě i tito voliči uvědomí, jak moc dali všanc své zdraví a životy a i svůj životní standard. Protože je samozřejmě postihne nejen zdravotní, ale i ekonomická krize, která bude mít dopad na celou společnost včetně nich.

Teď si říkám, jestli je vlastně o co stát, vyhrát příští volby? Vláda nebude mít peníze, po předchozí zůstanou dluhy, a pokud začnete dělat věci, o nichž mluvíte, okamžitě se stanete nepopulární.

Vidím v tom i velký kus naděje, protože každá krize přinesla i nějakou příležitost a posunula společnost někam dál, otevřela netušené možnosti. Zároveň naše koalice Spolu bude lidem narovinu říkat, že si nemohou dát ruce do klína a myslet si, že všechno za ně zařídíme. Naopak bych chtěla, aby bylo patrné, že jsme připraveni zemi vést, ale potřebujeme spolupráci právě všech lidí, aby se nám to co nejdřív povedlo překonat a zase zažívat lepší časy.

Slovy Václava Klause z počátku 90. let budete slibovat „utahování opasků“?

Když mluvím s lidmi, tak nejsou odtržení od reality. Oni nečekají, že důchodová reforma nebude vůbec bolet, že je nebude nic stát a že to bude věc, která mávnutím kouzelného proutku vyřeší dlouhodobý problém, na který si zaděláváme třicet let. Ne, oni vědí, že nic není zadarmo. Vždyť to každý zažíváme na svou kůži, ve svých vlastních životech, ve svých vlastních povoláních. I ve svých vztazích. Naprostá většina lidí to bere, že to tak je. A byla by nejhorší strategie jim tvrdit opak.

Přečtěte si celý rozhovor s předsedkyní TOP 09 Markétou Pekarovou Adamovou

Zdroj: Seznamzprávy.cz, Václav Dolejší, 13.1.2020

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Markéta Pekarová Adamová
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Vladan Vaněk

tiskový mluvčí

Vladan.Vanek@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 608 165 679

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2021  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Chci, abychom byli v hlavním proudu Evropské unie.
Děkujeme